Головна сторінка » Чорна малина – ось що вам потрібно знати

Чорна малина – ось що вам потрібно знати

Чорна малина – ось що вам потрібно знати. Чорна малина – це не тільки цікавий на вигляд кущ в саду, але і смачні плоди, які можна використовувати по-різному. Також це відмінна альтернатива популярної червоної малини. В Україні чорна малина тільки набирає популярності, що робить її чудовою можливістю урізноманітнити літні грядки. У чому полягає вирощування куща, які бувають плодоносні сорти чорної малини й чому варто мати цю рослину у своєму саду?

Чорна малина – вирощена в Україні

Вирощування чорної малини в Україні поки що рідкісне явище. Традиційна червона малина домінує на більшості домашніх садів. Однак варто придивитися до кущів чорної малини та їх плодам, адже вони мають унікальні оздоровчі властивості.

Чорна малина спочатку культивувалася в країнах Північної Америки. До України кущі потрапили відносно недавно, що робить їх новим поповненням садів українських. Що виділяє чорну малину, окрім унікальних плодів, це її висота. Деякі кущі виростають до 4 метрів у висоту. Пагони чорної малини гнучкі й вкриті шипами (але не всі), а під час плодоношення рослина дає соковиті плоди, вкриті характерним білим «воском».

Квітки малини з’являються у великій кількості. Вони характеризуються білими овальними пелюстками. Плоди чорної малини зазвичай з’являються в середині липня і в кінці серпня. Спочатку вони зелено-білого кольору, потім перетворюються в рожево-червоні ягоди малини (як плоди малини) і, нарешті, набувають фіолетово-чорного відтінку.

Варто знати, що чорна малина досить сприйнятлива до вірусу кущової карликовості малини. Тому, плануючи посадку чагарнику, слід вибирати здорові саджанці в перевіреному, професійному розпліднику або садівничому магазині.

малина

Чорна малина – посадка

Молоді саджанці чорної малини досить погано стійкі до сильних морозів і різких перепадів температури, тому висаджувати їх найкраще ранньою весною або пізньою осінню, щоб кущі добре прижилися в землі. Рослини найкраще ростуть на сонячному або частково затіненому місці, трохи далі від інших фруктів і овочів, які можуть переносити хвороби.

Цікаво  Драконова лілія - як виростити

Для вирощування малини потрібен водопроникний ґрунт, тому вибирайте місце, де ґрунт не є щільним і глинистим. Перед посадкою варто змішати компост з землею, щоб удобрити ґрунт. Через швидке розростання кущів і їх кореневої системи садити малину доведеться на відстані близько метра один від одного. Слід знати, що довгі пагони можуть дуже швидко пустити коріння після торкання землі.

При посадці також варто встановити перголу або опори, які будуть підтримувати високі кущі. Деякі садівники вирішують висаджувати малину біля паркану, щоб підтримувати рослини та використовувати кущі, щоб захиститися від сусідів.

фото

Посадивши чорну малину в захищеному від вітру місці, де ґрунт родючий, водопроникний і зі слабокислим pH, можна розраховувати на здоровий ріст куща і високу морозостійкість. Але якщо є сумніви щодо захисту землі від холоду, варто підготувати зимове укриття з осені.

Вирощування малини та догляд за кущами

Вирощувати чорну малину не складно, але слід пам’ятати кілька важливих правил. Перш за все, кущ характеризується неглибокою (хоча і сильно розширеною) кореневою системою, тому необхідно буде підживлювати рослину добривами для малини, бо воно не в змозі дістатися до поживних речовин, що знаходяться глибоко в ґрунті.

Через неглибоке коріння чорна малина також схильна до висихання, тому в теплі дні її потрібно регулярно поливати. Також не забувайте час від часу оглядати рослину і його листя, щоб переконатися, що кущ не вражений хворобами малини.

Слід знати, що для правильного росту плодів чорної малини її необхідно обрізати. Що важливо, обробка проводиться трохи інакше, ніж у випадку з червоною малиною. Першу обрізку слід проводити пізньою весною на розрослися пагонах, вкорочуючи тогорічний приріст приблизно на 1-2 метри, що сприятиме виходу нових гілок і збільшенню кількості плодів у наступному році.

Цікаво  Весняна обрізка дерев - перевірте, як обрізати дерева та кущі!

Другий зріз слід проводити відразу після збору врожаю. Потім вирізають дворічні пагони й найслабші гілки з таким розрахунком, щоб залишилося близько 6 сильних приростів. Щоб зберегти компактну форму рослини, варто навесні наступного року зробити ще одну обрізку, вкоротивши торішні пагони до довжини близько 30 см.

Розмноження чорної малини

Коли малина дозріє, її можна розмножувати, що не є складною процедурою. Найкраще це робити на дворічних пагонах, коли вони починають гнутися до землі. Потім варто засипати їх кількома сантиметрами родючого ґрунту. Через три тижні пагони повинні почати проростати, і як тільки вони добре приживуться, їх можна буде відокремити від основної рослини й пересадити в жовтні або ранньою весною.

малина

Чорна малина – плодоносні сорти

Плоди чорної малини радують не тільки око, але і смакові рецептори. В Україні вирощують кілька найпопулярніших сортів, які плодоносять влітку. Розрізняємо сорти:

  • Бристольська чорна малина – її плоди середнього розміру і солодкуватий смак. Малина використовується в харчовій промисловості як натуральний чорний барвник або як добавка до десертів. Бристоль характеризується високою стійкістю до морозів і грибкових захворювань. Плоди дозрівають в середині липня, а збір урожаю може тривати до вересня.
  • Малина Black Jewel – Цей сорт вважається одним з найбільш стійких до хвороб і морозів. Його плоди великі й тверді, дозрівають в середині липня. Як правило, малину Black Jewel використовують для консервації та десертів.
  • Малина Хебан – Плоди малини Хебан мають дещо іншу форму, ніж її попередники. Для них характерна подовжена конічна форма і темно-фіолетовий колір. Плодоносить малина Хебан в кінці серпня і найчастіше використовується в десертних цілях. Також плоди добре переносять заморожування, тому ними можна ласувати навіть взимку.
  • Raspberry Glen Coe – це сорт без шипів, створений шляхом схрещування чорної малини з червоною малиною. Стійкий до морозів і хвороб. Його плоди темно-фіолетові, солодкі й ароматні, з’являються поступово з липня по вересень. Малину можна використовувати в десертних цілях.
  • Малина Логанберрі – це ще один сорт, який був створений після схрещування двох кущів – на цей раз червоної малини й чорної ожини. Логанберрі – чагарник без шипів, який плодоносить з липня по серпень. Його плоди дуже великі й видовжені, за смаком нагадують солодку ожину. Найчастіше їх використовують в десертних цілях.
Цікаво  Посадка малини в саду

Чорна малина та її властивості

Чудово впливає на організм чорна малина. Перш за все, фрукти характеризуються сильними антиоксидантними властивостями, а це означає, що вживання чорної малини виводить з організму вільні радикали. Крім того, численні дослідження показують, що плоди чорної малини містять найбільше корисних антоціанів серед усіх ягід.

Варто знати, що чорна малина володіє противірусними, протизапальними й навіть протираковими властивостями. Крім того, фрукти уповільнюють процеси старіння і запобігають серцево-судинним захворюванням. Малина багата вітаміном С, який підтримує організм у боротьбі із застудою та запаленнями. Тому можна сказати, що чорна малина є чудовим джерелом цінних поживних речовин.

Резюме

Чорна малина – це чагарник, багатий на багато міцних і смачних плодів, які також характеризуються чудовими лікувальними властивостями. Його вирощування просте і не вимагає багато праці, що робить його чи не одним з найбажаніших рослин у садах. Однак варто запам’ятати деякі найважливіші правила, які допоможуть вам виростити красивий кущ з незвичайними, цінними плодами.

Дивіться також: Жовта малина – путівник від А до Я

Прокрутити вгору