Головна сторінка » Морозник – догляд, сорти, посадка, обрізка, розмноження.
Морозник - догляд

Морозник – догляд, сорти, посадка, обрізка, розмноження.

Морозник – догляд, сорти, посадка, обрізка, розмноження. Морозник – надзвичайно стійкий і витончений багаторічник, який може зустріти нас прекрасними квітами в лютому. Цей вид багаторічної рослини, що належать до сімейства лютикових, в природних умовах росте в лісах південної й центральної Європи. В Україні культивується як садово-декоративна рослина. Дізнайтеся, як вирощувати морозник і вимоги до нього.

Зима – надзвичайно важка пора для більшості садових рослин. Екстремально низькі температури, снігопади та мало сонця не створюють сприятливих умов для росту, тому переважна більшість рослин вегетує взимку, чекаючи теплої весни. Однак із цього правила є виняток. Морозник – ось про що ми говоримо – це витончена і високостійка рослина, яка може зацвісти в саду вже в лютому, коли ми ще не думаємо про квіти. Які види та сорти вирощують в українських садах? Про це та багато іншого ви дізнаєтеся зі статті.

Вид морозника

Почнемо з популярних видів морозника. З ними варто познайомитися, оскільки окремі сорти та види відрізняються, наприклад, висотою, що важливо, коли ми хочемо їх посадити, наприклад, у альпінарії.

Морозник - догляд

Види морозника:

  • Морозник білий (Helleborus niger), який називають Різдвяною трояндою, є найбільш часто культивованим видом в Україні. У наших умовах цвіте з лютого по травень, але в південно-західному кліматі, де зими не такі суворі, може зацвісти навіть у грудні! Цікавим фактом є його суперечлива назва – слово «нігер», що вводить в оману білі квіти, насправді належать до чорного коріння рослини.
  • Морозник садовий (Helleboru s x hybridus) – виключно декоративний вид. Він був створений в результаті схрещування кількох диких видів. Має великі білі, жовті, фіолетові, рожеві та бордові квіти. Деякі різновиди крапчасті, деякі містять суміші різних кольорів.
  • Морозник (Helleborus foetidus) отримав свою влучну назву завдяки різкому запаху, який видають його висушені кореневища. Він не тільки вічнозелений, але і поза періодом цвітіння виглядає дуже ефектно і прикрашає сад до дозрівання насіння (середина літа). У природі зустрічається в Західній і Південній Європі. Має чарівні, зелені, дзвонові квіти з червоним краєм. Виростає до 50 см, а період цвітіння триває з лютого по квітень.
  • Морозник східний (Helleborus orientalis) також є раннім видом. Цвіте з березня по травень. Найчастіше його можна зустріти в садах Західної Європи, але його кількість повільно зростає в Україні.
  • Морозник корсиканський (Helleborus argutifolius) — вид, який, на жаль, не є повністю морозостійким, тому може викликати занепокоєння у садівників у разі суворої зими. Період цвітіння цього виду починається в січні й закінчується у квітні.
  • Морозник зелений (Helleborus viridis) — це вид, який дико росте в українських Судетах.
  • Морозник червонуватий (Helleborus purpurascens) природно росте в Бещадах. Разом із морозником зеленим він в Україні під суворою охороною.
Цікаво  Весняна обрізка фруктових дерев – коли і як обрізати дерева?

Морозник – догляд – вимоги та положення

Це винятково витончена рослина не дуже вимоглива до вирощування, але варто пам’ятати кілька речей, які полегшують догляд за нею.

По-перше, місце має бути затіненим або частково затіненим. Морозник не любить сильного впливу сонця, тому варто подбати про те, щоб він був достатньо захищений від нього. Добре буде почуватися в тіні дерев і на тінистих клумбах.

фото

Важливо

Грунт навколо морозника повинна бути постійно вологою.
Морозник не любить вітру, тому його можна акуратно вкрити, стежачи, щоб він не сильно дув. Найкращий ґрунт буде високопроникним, родючим, глибоко обробленим і з високим вмістом кальцію.

Морозник – догляд – посадка

Як і належить легкому у вирощуванні багаторічника, морозник невибагливий і не примхливий в посадці. Його можна висаджувати цілий рік, якщо земля не дуже промерзла. Однак важливо з розумом підібрати місце, тому що морозник не любить пересадки. Його коренева система дуже чутлива, будь-які спроби втручання можуть сильно нашкодити рослині.

Морозник - догляд

Як доглядати за морозниками?

Ця невибаглива рослина-довгожитель може рости на одному місці до 10 років, тому варто за нею доглядати, щоб вона залишалася з нами якомога довше.

Підживлення чемериці

Морозник любить, коли його удобрюють! Однак для його вирощування це не обов’язково, тому що при дотриманні відповідних умов він і без цього винагородить вас здоровим листям і красивими квітами. Однак підживлювати його варто двічі на рік універсальним мінеральним добривом, кістковим борошном або добре перепрілим гноєм. Першу дозу слід внести ранньою весною після періоду цвітіння, а другу — в кінці літа, коли на стеблах з’являються перші бутони осінніх квітів.

Цікаво  Айстри – як садити, доглядати й вирощувати?

Полив чемериці

Як ми вже згадували вище, морозник найкраще росте в затіненому місці. Це допоможе підтримувати достатню вологість ґрунту, яка не буде постійно піддаватися сухості. Молоді екземпляри цієї рослини потрібно постійно поливати, а старі екземпляри спокійно витримують без поливу більшу частину року. Винятком будуть періоди посухи – тоді їх варто додатково поливати.

Поливати, обприскувати й удобрювати морозник можна за допомогою ручного розпилювача. Тут добре підійде розпилювач Cellfast об’ємом 1,5 л, який має регульовану насадку і можна зручно регулювати потік води/рідини.

Морозник – догляд

фото

Розмноження чемериці

Існує два способи розмноження морозника. Однак пам’ятайте, що якщо ви хочете зберегти характеристики конкретної рослини, вам слід вибрати розмноження шляхом ділення. Однак види можна успішно розмножувати насінням.

  • Розмноження з насіння – найпростіший спосіб отримання нових рослин. Насіння слід збирати в період з травня по червень, а потім відразу після збирання висівати в горщики або прямо в землю. Якщо вибираємо варіант з горщиком, то його варто заглибити в землю. Сходи морозника з’являться лише наступної весни. Цвітіння можна очікувати через 3-4 роки.
  • Розмноження поділом. Для цього способу розмноження найкраще вибрати період після цвітіння (травень) або коли молоде листя досить великі й міцні (серпень-вересень). Варто відшукати найбільш великі скупчення. Після поділу кожна частина повинна мати не менше 3 бруньок і кілька листків. Бажано спочатку посадити розсаду, розділену таким чином, у горщик, а потім перенести її в землю на остаточне місце наступного року. При дотриманні відповідних умов (варто пам’ятати, що молоді рослини потребують виключно високої вологи й чутливі до посухи) молоді морозники повинні зацвісти наступної зими.
Морозник - догляд

Обрізка чемериці

Регулярно обрізати морозник необов’язково, але варто пам’ятати, що ця процедура захистить рослину від небезпечних грибкових захворювань. Тому навесні, після періоду цвітіння, варто обрізати секатором побурілі та пошкоджене листя.

Цікаво  Посадка малини в саду

На жаль, це захід, яким ми не рекомендуємо займатися, особливо недосвідченим садівникам. Морозник, через свою дуже ніжну кореневу грудку, погано переносить пересадку. Перш ніж висадити його в ґрунт, слід ретельно продумати місце, де він буде перебувати постійно. Однак, якщо обставини змушують нас змінити місце розташування рослини, ми повинні викопати її з великою кількістю землі, намагаючись не порушити кореневу грудку. Обов’язково робіть це в садових рукавичках. Найкращий оптимальний час для пересадки морозника – після цвітіння. Робити це варто після поливу, щоб земля не відвалилася від кореневої грудки й захистила її від пошкоджень.

Шукаючи нове місце для морозника, варто вибрати тінисте місце. Їх також слід заздалегідь підготувати, ретельно перекопавши ґрунт. Після цієї обробки добре буде додати глину і кальцій, а потім збагатити компостом або добре перепрілим гноєм, наприклад, AGRECOL Humistar, що покращує родючість ґрунту.

фото

Морозник – догляд після цвітіння

Після закінчення періоду цвітіння не забудьте регулярно видаляти відцвілі квіти. У морозника смердючого слід видаляти цілі стебла після цвітіння. Наприкінці зими варто видалити все мертве та що в’яне листя, щоб звільнити місце та створити сприятливі умови для розпускання нових бруньок.

Морозник - догляд

Морозник взимку

Морозник любить демонструвати свої принади взимку, тому ми знаємо, що ця пора року йому не страшна. Цей морозостійкий багаторічник легко переживе зиму в ґрунті. Однак для нього необхідно створити відповідні умови, бо погода взимку може бути дуже примхливою. Безсніжна зима з дуже низькими температурами не піде на користь, особливо молодим екземплярам, ​​тому, передбачаючи несприятливі умови, варто захистити морозник шаром кори й хвойних гілок.

Резюме

Серед сотень декоративних рослин, які найчастіше обирають для українських садів, морозник не виділяється своїми що вражає, оригінальними чи різноманітними квітами, але він цілком заслуговує уваги та серця. Він прекрасний у своїй простоті та витончений у вирощуванні.

Незвичайний зимовий період цвітіння дозволяє скрасити сад, який ще втомився від зими, а доступна ціна саджанців спонукає запросити його у свій сад назавжди.

Дивіться також: Журавлина – вирощування, догляд, вимоги.

Прокрутка до верху