Головна сторінка » Найкращі сорти полуниці: посадка та догляд
Найкращі сорти полуниці: посадка та догляд

Найкращі сорти полуниці: посадка та догляд

Обговорюємо найкращі сорти полуниці. Розповідаємо як правильно посадити її, вирощувати та доглядати. Ви дізнаєтеся про найкращі сорти полуниці, як поливати та чим її удобрювати. Ще більше цікавого у розділі корисно та цікаво

Опис полуниці

Полуниця – це назва рослин та їх ягід деяких видів роду Суниця. Полуниця є багаторічною трав’янистою рослиною, що досягає у висоту 15–40 см.

Розгалужена мочкувата коренева система заглиблюється в ґрунт на 30-40 см. Прикореневе велике листя має короткі ніжки трійчасто-складної форми. У полуниці виділяють вуса (подовжені пагони, що стеляться), ріжки й квітконоси.

Про врожайність рослини можна судити за кількістю ріжків у кущі та обсягом квітконосів на ріжку. Суцвіття складаються з 5-12 білих квіток, які цвітуть 20 днів приблизно.

Ягодою називають роз рослу квітколожу. Але насправді плодами є маленькі горіхи коричневого кольору, що знаходяться на поверхні цього квітколожу.

Посадка полуниці у великий ґрунт

Питання, коли краще саджати полуницю, навесні чи восени. Осінню посадку рекомендується проводити в період із середини серпня й по 2-гу половину вересня — така процедура дозволить зібрати гарний урожай на наступний рік.

При закритій кореневій системі, якщо розсада знаходиться в горщиках, то висаджувати культуру необхідно із середини липня по 2 половину серпня. Висаджувати полуницю бажано відразу після поливу чи дощу у хмарний день. Навесні рослину необхідно садити якомога раніше за першої можливості.

Якість розсади впливає на врожайність полуниці. Можна самостійно виростити розсаду, але треба враховувати, ця процедура триватиме багато часу.

Зазвичай вирощування розсади триває від 1 до 3 років. Ця методика має одну велику перевагу — розсаду можна відразу ж висадити з грудкою землі.

Важливо купувати посадковий матеріал з не оголеним корінням, інакше рослина погано приживатиметься, а зібрати урожай вдасться лише через кілька років.

Купуючи матеріал посадковий у контейнерах, ви зможете отримати добрий урожай через короткий проміжок часу. Але врахуйте, вартість такої розсади вища.

Найкращі сорти полуниці: посадка та догляд

Підхідний ґрунт: Найкращі сорти полуниці

Добре освітлену ділянку вибирайте для посадки культури, надійно захищену від вітру. Грунт повинен бути насичений органікою. Найкраще для рослини легкий суглинний або супіщаний ґрунт. Також для вирощування відмінно підходить чорнозем та лісовий ґрунт. Небажано висаджувати полуницю на глинистому ґрунті.

Добре, якщо на дачі ґрунтові води залягають на глибині 60 – 80 см, а pH дорівнює 5,7-6,2. Рекомендується висадити полуницю на ділянці, де раніше росли часник, чорнобривці, злаки або пряні трави. Без пересадки рослину вирощують 3-4 роки, а після пересадки на старій ділянці посадити полуницю можна лише за кілька років.

Посадка весна: Найкращі сорти полуниці

Весною полуницю висаджують досить рідко. При цьому посадкове місце необхідно заздалегідь підготувати.

Восени перекопайте ділянку, на якій плануєте посадити культуру, та внесіть у ґрунт 0,1 кг суперфосфату, 5 кг гною або 10 кг перегною з 50 г калійної солі з розрахунку на 1 кв.м. Навесні висаджують тільки міцну і добре розвинену розсаду. Але перед посадкою її слід на 3 доби помістити в прохолодне та темне приміщення, і лише після цього приступити до посадки.

Якщо восени ви забули внести добрива в ґрунт, перед висадкою в кожну лунку киньте по 1 жмені деревної золи.

Відстань між кущами не менше 30 см. Глибина лунки має бути достатньою для того, щоб помістити в неї вертикально кореневища рослини.

Згідно з порадами садівникам, для швидкого і кращого приживання розсади бажано прищипнути найдовший корінь. Також необхідно з висадженої рослини прибрати всі листові пластини, залишивши лише 3-4 найміцніші. Коренева шийка при висадці повинна бути на 1 рівні з поверхнею ґрунту.

Ви можете спочатку налити в лунку воду, потім висадити в неї рослину. Після цього засипати кореневу систему землею і добре її утрамбувати. Також ви можете помістити полуницю в суху лунку, присипати її землею, добре утрамбувати та полити рослину. Якщо існує можливість заморозків, накрийте плівкою.

Посадка восени: Найкращі сорти полуниці

Найкращі сорти полуниці: посадка та догляд

Займатися посадкою полуниці восени краще, ніж навесні, в цьому випадку наступного сезону ви вже зможете зібрати 1-й урожай. Полуниця, яка була висаджена навесні, буде плодити лише через рік, але лише в тому випадку, якщо її не занапастить заморозки.

Підготувати посадкове місце для осінньої посадки необхідно на початку весни, перекопуючи й вносячи в ґрунт необхідні добрива. Коріння розсади обробіть фунгіцидами. Висаджувати рослину восени необхідно аналогічно з методом, як і навесні.

Як доглядати за полуницею

У перший рік розвитку полуниця має наростити потужну кореневу систему. Тому фахівці рекомендують обрізати всі квіти та вуса, щоб культура не витрачала на них сили. Починати доглядати дорослих кущів необхідно ранньою весною. На початку вегетаційного періоду звільніть ділянку від шару, що мульчує, також видаліть все засохле і старе листя.

Цікаво  Піони в саду – вирощування, догляд, вимоги, сорти

Прорихліть поверхню ґрунту між грядками. Після цього періодично поливайте рослину, розпушуйте ґрунт, підгодовуйте та обробляйте культуру від різних шкідників та хвороб.

Полуниця під час цвітіння

Полуниця починає цвісти в середині травня. Якщо в цей час ви правильно доглядатимете за рослиною, то це позитивно позначиться на кількості та якості врожаю. На початку цвітіння внесіть у ґрунт калійне добриво, деревну золу, перегній.

Для підвищення врожайності обробіть листя розчином борної кислоти з розрахунку 1 год на відро води. Така процедура допоможе збільшити кількість зав’язей. Також своєчасно видаляйте бур’яни й розпушуйте ґрунт, тому що кірка, що утворюється на поверхні, заважає подиху кореневої системи. До дозрівання ягід поверхню ґрунту при культурі засипте шаром мульчі.

Полив: Найкращі сорти полуниці

Найкращі сорти полуниці: посадка та догляд

Якщо ви хочете отримати великі ягоди, подбайте про рясні поливи рослини. Але полив має бути таким, щоб був відсутній застій води у лунках. Через нестачу води страждає коренева система. При надмірній кількості води утворюється сіра гнилизна.

Починати поливати полуницю слід наприкінці квітня. на один кв. потрібно 10-12 л води. При помірній спеці рослину необхідно поливати 1 раз на 10-12 днів. У літню спеку полуницю поливають на тиждень 3 – 4 рази. Із серпня по жовтень виконуйте полив 2 рази/тиждень.

Поливати полуницю потрібно рано-вранці, при цьому намагатися, щоб краплі води не потрапляли на листя та суцвіття. До появи квітконосів поливати рослину краще дощуванням, а під час цвітіння оптимальним буде краплинний полив.

Підгодовування

Дорослі кущики необхідно удобрювати щонайменше 3 разів на сезон. На початку весни після видалення бур’янів та засохлого листя внесіть у ґрунт розчин Нітроамофоски з розрахунку 1 ст.л на відро води. Або замініть його на настій курячого посліду з розрахунку 1 ст. на відро води. На 1 кущ знадобиться 0,5 л живильного розчину.

Для збільшення врожайності та зростання полуниці влаштуйте їй підживлення такими мінеральними добривами: молібденовокислий амоній, борна кислота та перманганат калію з розрахунку по 2 г кожного продукту на відро води.

У процесі формування плодів і бутонів внесіть у ґрунт настій курячого посліду, калійну селітру або деревну золу. Також за бажанням обробіть листя борною кислотою.

Найкращі сорти полуниці: посадка та догляд

Після збору врожаю та обрізки листя внесіть у ґрунт розчин Нітроамофоски з розрахунку 2 ст.л на відро води. Для активізації закладки квіткових бруньок наступного сезону в серпні зробіть підживлення кущів за допомогою сечовини (з розрахунку 2,5 ст. л на відро води). Потім рясно полийте рослину.

У багатьох спеціалізованих магазинах ви можете придбати спеціальне комплексне добриво для полуниць. Воно містить усі необхідні елементи, яких потребує рослина. Подібна поживна суміш дозволяє збільшити врожай на 30%.

Як пересаджувати полуницю

На 4 рік приріст полуниці зупиняється, внаслідок чого знижується врожайність. Це зумовлено сильним виснаженням ґрунту.

Садівники радять 1 раз на 3-4 роки пересаджувати полуницю на нове місце. Використовуйте сильні та здорові кущики рослини, які не більше 3 років. Це пов’язано з тим, що рослини старше 3 років не радують плодоношенням, тому їх просто викопують і викидають.

Найкращі сорти полуниці: посадка та догляд

Пересаджувати полуницю можна навесні або наприкінці літа у хмарний день. Підготуйте посадкове місце тим самим способом, який був описаний вище. Викопайте з ґрунту кущики, після чого видаліть ґрунт із кореневої системи. При щипніть коріння на ¼ довжини, після чого занурить їх у бовтанку і висадіть на нове місце. Добре полийте кущики, після чого засипте поверхню ґрунту шаром торфу.

 • Розмноження полуниці
 • Розмноження культури можна зробити такими способами:
 • вусами;
 • розподілом куща;
 • насінням.
 • Розгляньмо детальніше кожен спосіб.
 • Розмноження вусами

Під час плодоношення оберіть найпридатніші для розмноження кущі, вік яких 1-2 роки. Звертайте увагу на те, щоб ягоди були великими.

Відберіть найбільші вуса, що відходять від вибраних кущиків, висадіть в горщик. Вибирайте для розмноження тільки найбільші, а вусики 2 і 3 порядку та інші пагони, що стелиться, що з’єднують вуса з кущем, обріжте.

У липні на відібраних вусах мають зрости 4-6 листових пластин. Після того, як це станеться, відокремте від батьківських рослин і пересадіть на постійне місце разом із грудкою ґрунту. Пересаджені кущі рясно полийте.

Розмноження за допомогою розподілу куща

Така методика підходить тільки для розмноження ремонтантної полуниці, тому що у неї майже немає розеток. Також цей спосіб можна застосовувати у разі наявності малої кількості розсади.

клубника

Для поділу використовуйте 2-х або 3-х літні кущики, що мають добре розвинену кореневу систему. Навесні або восени кущ полуниці з гарною врожайністю витягніть із ґрунту і розділіть на кілька частин з урахуванням, щоб у кожного ріжка була листова розетка та коріння. Отримані кущі висадіть на нове місце.

Розмноження насінням

У липні-серпні виберіть найбільші ягоди. Гострим ножем обріжте з них шар із насінням, після чого розітріть його на тканині, і помістіть її на сонячне місце для просушування. Після висихання маси знову перетріть склад, і постарайтеся зібрати все маленьке насіння. Висипте насіння у паперовий пакет.

Цікаво  Обрізка саду - коли, як і чим обрізати рослини?

У лютому дістаньте насіння й замочіть їх у талій або дощовій воді, яку слід заміняти 2 рази на добу. Якщо насіння було куплено в магазині, то його необхідно на 2–3 години занурити в розчин, який прискорює ріст.

На дні контейнера зробіть хороший дренажний шар із битої цегли. Після цього наповніть його ґрунтосумішшю, в яку входить річковий пісок, листовий перегній, ґрунт із городу (у співвідношенні 1 до 2 і до 1).

У зволоженої ґрунтосуміші зробіть невеликі заглиблення, відстань між ними має бути 5 см. Заглибить насіння на 5 мм, після чого їх злегка загортайте і накрийте місткість зверху склом. Помістіть місткість у приміщення з температурою 20-25 градусів і тримайте її в цьому місці 2 тижні.

Щодня провітрюйте посіви та наливайте воду в піддон. При появі перших сходів перенесіть тару у добре освітлене місце. Через 2 тижні у сіянців має з’явитися листова пластина. Коли це станеться, то приступіть до пікірування рослини. Для цього викопайте кожен сіянець і при щипніть у нього коріння, після чого посадіть у горщик. Між рослинами має бути відстань 2-3 див.

При розвитку у полуниці 4–5 справжніх листових пластинок пікіруйте їх повторно, дотримуючись схеми 5 на 5 см. Перед тим, як висадити розсаду у відкритий ґрунт, її потрібно загартувати.

Обрізання

Багато садівники сперечаються про те, чи варто проводити обрізання в’ялого листя полуниці, якщо так, то коли це робити. Точного підтвердження необхідності проведення цієї процедури немає, але при цьому ви не нашкодите рослині, якщо обріжте листи.

Після того, як на листі з’явиться жовтизна, засихання та плями, то можна їх зрізати. Проводить цю процедуру рано-вранці або ввечері, і тільки тоді, коли погода буде хмарною і сухою.

Видаляти сухе листя потрібно секатором або гострим ножем. Але не варто обрізати листову пластину під корінь, залиште на кущі пагони та живці довжиною 10 см. Зрізайте тільки листя та непотрібні розетки. Проведіть прикопування молодих вусиків, що ростуть, для якнайшвидшого нарощування кореневої системи. Якщо ви не плануєте розмножувати культуру вусиками, то їх видаліть.

Після обрізки пропушіть ґрунт, потім полийте його розчином марганцевого калію, після чого підгодуйте рослину. Проводьте систематичний полив культури, поки на ній не з’явиться молоде листя. Також звертайте увагу на те, щоб ґрунт постійно був злегка вологим.

Якщо у рослини відросте молоде листя, то культура стійко перенесе навіть найхолоднішу зиму. Пізно восени рекомендується прикрити полуницю сосновою хвоєю для захисту від морозів.

Хвороби та шкідники

Полуниця схильна до різних захворювань і на ній часто селяться шкідники. Нерідко садівники стикаються з тим, що не можуть зрозуміти, чому раптово полуниця почала засихати чи гнити. Найчастіше культуру вражають такі хвороби:

 • сіра, плодова та коренева гнилі;
 • мучниста роса;
 • септоріоз;
 • жовтяниця та ін.

Більшість цих хвороб є грибковою. Для того, щоб уникнути хвороб, слід правильно доглядати культуру, своєчасно її обробляти від шкідників та захворювань, а також приділяти пильну увагу сівозміні. У разі захворювання культури обприскуйте її фунгіцидами.

Як правило, шкідниками полуниці є суничні нематоди, листоїди, кліщі. Також на рослинах селяться равлики, руді мурахи. Уберегти полуницю від цих шкідників допоможе вчасно обприскувати інсектицидними засобами.Як обробляти полуницю

Думки фахівців й садівників сходяться в одному — легше запобігти розвитку захворювання та появі шкідників, ніж надалі боротися з цими напастями. З цієї причини необхідно для профілактики обробляти рослину різними засобами від шкідників та хвороб.

Першу профілактичну обробку проводите на початку вегетаційного періоду навесні. Друге та останнє обприскування виконайте восени в кінці вегетаційного періоду після збирання врожаю, видалення зайвих розеток та листя та підготовці полуниці до зими.

Навесні до набухання бруньок садівники радять зрізати все листя з кущів і видаляти верхній шар ґрунту для усунення личинок шкідників та патогенних мікроорганізмів, які оселилися в ґрунт на зимівлю. Замість видалення верхнього шару ґрунту ви можете розпушити його на глибину 6-8 см. Після чого обробити ділянку розчином мідного купоросу або бордоською сумішшю. Повторну обробку цими препаратами проведіть у вересні-жовтні. Але перед осінньою обробкою приготуйте таку суміш: додайте у відро теплої води 2 ст. рідкого мила, деревної золи, столового оцту та 3 ст.л підгорілої олії. Добре перемішайте склад і процідіть. Потім обприскуйте полуницю та поверхню ділянки.

Кращі сорти полуниці

клубника

Подані нижче сорти полуниці чудово підходять для вирощування. Пам’ятайте, якщо ви живете в холодних областях, то на зиму вкривайте полуницю сосновою хвоєю, а в решту пори року правильно доглядайте культуру.

Альбіон

Цей сорт полуниці був виведений в Америці. Збір врожаю травень, липень, серпень і вересень. Особливістю культури є безперервне цвітіння, яке в умовах теплої осені може продовжуватися до заморозків.

Цікаво  Вуличні квіти які люблять тінь

До переваг сорту полуниці Альбіон слід віднести тривале плодоношення та великий розмір ягід, вага яких становить від 40 до 60 г. При правильному догляді за рослиною з 1 куща можна зібрати 0,4–2 кг плодів.

Альба: Найкращі сорти полуниці

Цей сорт має гарну стійкість до хвороб та шкідників. Кущі невисокі та слабо листяні. Червоні ягоди канонічної форми досить великі. Сорт полуниці Альба застосовують для вирощування у промислових масштабах.

Вікторія: Найкращі сорти полуниці

Вікторія являє собою сильний кущ з великим здоровим і темним листям. Рослина не боїться холодів, але квіти сприйнятливі до весняних заморозків. Вікторія не належить до раннього сорту.

Для отримання рясного врожаю необхідно добре поливати культуру. Ягоди легко псуються і не підлягають транспортуванню.

Гігантелла: Найкращі сорти полуниці

Гігантелла – сорт полуниці голландського походження. Середня вага однієї ягоди становить близько 100 г, діаметр дорівнює 9 см. Завдяки цим особливостям цей сорт полуниці отримав таку назву.

У діаметрі обхват розлогого кущика, як і висота, становить понад 50 см. На кущику знаходиться 20-30 квітконосів, на кожному з яких 6-8 квіток. Дозрівають плоди 20-25 червня, якщо вирощувати під плівкою, то в цьому випадку термін зсувається на тиждень. При правильному догляді з одного куща вдається зібрати до 3 кг ароматних та смачних ягід.

Кімберлі: Найкращі сорти полуниці

Цей сорт полуниці був виведений у Голландії. Кущі невеликого розміру, але при цьому потужні. Листя світло-зелене, середнього розміру та округлої форми. Суцвіття складаються з 5-6 квіток, вусиків мало, їх можна обривати поліпшення обсягу врожаю.

Кімберлі стійка до грибкових хвороб, борошнистої роси та холодів. Вага однієї ягоди сягає 50 г.

Королева Єлизавета

клубника

Цей сорт полуниці представлений 2 видами: Королева Єлизавета та Королева Єлизавета 2. Вважають, що цей сорт культур був виведений в Англії, але перевіреного підтвердження цього факту немає.

Ці сорти практично ідентичні один одному, але є деякі відмінності:

Королева Єлизавета буде плодити при світловому дні не менше 8 годин, тоді як світловий день ніяк не впливає на плодоношення Королеви Єлизавети.

 • Листя і Кущ Королеви Єлизавети більші.
 • У Єлизавети більше вусиків.
 • Єлизавета 2 належить до ремонтантних сортів.
 • З одного куща можна зібрати до 1,5 кг ягід.
 • Смак стиглих ягід нагадує мед.

Полиця

Цей сорт культури було виведено 50 років тому. Полиця є не дуже розлогим, середньої висоти кущик. Коріння рослини схильні до різних захворювань, найчастіше уражаються суничним кліщем, вертицильозом. Має стійкість до сірої гнилі.

Середні ягоди темно-червоного відтінку мають форму конуса. Середня вага плода становить від 20 до 60 г. Ягоди універсального призначення, їх можна вживати у свіжому вигляді, заморожувати, варити компот та варення.

З одного куща можна зібрати до 2 кг плодів. Полицю можна застосовувати для промислового вирощування.

У деяких випадках при сильних морозах культура підмерзає. Тому на зиму рекомендується захистити її від вимерзання.

Судання: Найкращі сорти полуниці

Це вітчизняний сорт культури, який припав до душі багатьом садівникам через відмінну пристосованість до погоди. Плоди Сударушки великі, рослина рідко уражається шкідниками.

Культура представляє собою й трохи розлогий кущ з великою кількістю листя. У Сударушки багато розеток, довгі вусики мають рожевий колір.

Культура стійка до грибкових поразок, але уражається суничним кліщем.

Вага плодів може досягати 34 г, але найчастіше становить 12 г. Культура стійка до морозів, добре росте на освітлених ділянках.

Хоней

Цей сорт культури було виведено Америці. Хоней є прямостійний кущик з добре розвиненою кореневою системою. У довжину листя досягає 23 см. У червні утворюються довгі вусики.

Вага однієї ягоди становить 30 г. Хонея цвіте на початку травня протягом 2 тижнів. Плоди починають дозрівати із середини травня. Плодоносить культура протягом кількох тижнів, ягоди краще збирати кожні 2-3 дні.

Особливості:

 • ягоди зберігають свіжість протягом 3 днів;
 • плоди мають привабливий зовнішній вигляд;
 • листя стійке до захворювань;
 • скоростиглий сорт, стійкий до морозів.

Цариця: Найкращі сорти полуниці

Вага дозрілих ягід першого порядку становить 40-50 г. Вага наступних плодів коливається в межах 12-15 г.

До переваг Цариці, крім великих плодів, слід віднести хорошу стійкість до морозів та посух. Для культури становлять небезпеку лише зими без снігу, тому що при температурі -15 відбувається пошкодження квіткових бруньок. За сніжної зими рослина здатна витримувати температуру до мінус 25–40 градусів.

Цариця – полуниця середнього дозрівання. З одного куща можна зібрати до 2,5 кг ягід.

Пам’ятайте, від стану розсади та правильного догляду за полуницею залежить майбутній урожай.

Гарного вам врожаю і всього найкращого!

Прокрутка до верху