Головна сторінка » Зелені стіни – все, що вам потрібно знати
Зелені стіни

Зелені стіни – все, що вам потрібно знати

Зелені стіни – зелений колір майже нерозривно асоціюється з природним світом і природою. Численні дослідження доводять, що зелень позитивно впливає на психічне здоров’я людини – знижує рівень стресу і заспокійливо впливає на почуття. Перебування в компанії рослин і догляд за ними мають тільки переваги. Тож варто «пограти в зелень» і прикрасити стіни своїх квартир різноманітними рослинами.

Що таке «зелена стіна»?

Зелена стіна – це розмовний термін для методу вирощування рослин, і його походження можна простежити до висячих садів Вавилона. Цей спосіб полягає у вирощуванні рослин вертикально за допомогою спеціальних конструкцій. Це рішення, яке зазвичай використовується в офісних і комерційних приміщеннях. Все сміливіше, завдяки наявності готових і простих
у монтажі конструкцій для вирощування рослин, він проникає в домашні простори. Однак це не метод вирощування, призначений лише для кімнатних умов. Спеціальні елементи та різні типи планування також дозволяють озеленити фасади будівель.

5 причин, чому варто будувати зелені стіни

  1. Позитивний вплив рослин на здоров’я та самопочуття людини

Рослини виробляють кисень, а виділяється ними водяна пара значно підвищує вологість повітря. На його якість також впливає активна участь рослин у знешкодженні та очищенні його від шкідливих летких сполук, що містяться в тому числі в у фарбах, лаках або щоденних мийних засобах. Рослини створюють сприятливий мікроклімат, перебування в якому справляє стимулюючу дію на почуття – стимулює творчість, але також заспокоює розумову втому.

  1. Економне використання простору

Ідеальне рішення для невеликих приміщень, яке дозволяє реалізувати навіть такі ексцентричні мрії, як вирощування рослин, характерних для тропічного лісу, у власному будинку. Часто це також єдиний вихід, коли місця просто починає бракувати. Зараз технології вирощування висячих садів, а також наявність різноманітних видів і сортів рослин дозволяють навіть на дуже обмеженій площі створити рослинну прикрасу мрії.

  1. Уміння створювати оригінальні композиції

Асортимент видів і сортів рослин, доступних на ринку, які можна використовувати
для створення настінного саду, зараз настільки багатий, що єдиною межею є ваша уява. Незалежно від того, чи це сезонна зелена стіна на балконі, чи розпис мохом
на ресепшн, кожен обов’язково знайде для себе рішення. Правильно спроєктована конструкція, підібрані матеріали, види рослин і догляд дозволять створити композицію, яка зможе конкурувати з багатьма витворами мистецтва.

Зелені стіни

  1. Зелена стіна не обов’язково має бути дорогою

Вартість залежить від багатьох факторів, але перш за все від: площі та системи вирощування (традиційний органічний субстрат або гідропоніка з системою поливу). Ніщо не заважає
самостійно побудувати висячий сад. Ви також можете придбати окремі елементи для самостійного проєктування та спорудження зеленої стіни, а також готові конструкції. Хорошим прикладом готового рішення може служити модель Cascade Wall, яка відмінно підійде як зовні, так і всередині будівлі. Придбаного модуля достатньо, щоб повісити на стіну і розмістити в ньому рослини. Цю конструкцію можна використовувати як для створення ароматного трав’яного куточка з розмарином, базиліком і орегано на жвавій кухні, так і з м’ятою і лавандою на тихому балконі.

  1. Технічні переваги
Цікаво  Віфлеємська зірка. 10 правил вирощування Віфлеємської зірки

Зелені стіни сприяють зниженню рівня шуму всередині будівель, оскільки вони послідовно поглинають і відбивають частину звукових хвиль.

Зелені стіни
Зелені стіни

Види зелених стін та їх конструкція

Під терміном зелені стіни ховаються різні види вирощування рослин. Деякі будуть призначені для вертикальних поверхонь поза будівлями як зелені фасади; інші будуть використовуватися як всередині, так і на вулиці як живі стіни (вертикальні сади). Хоча спосіб вирощування у них різний, мета одна – збагатити середовище проживання людини рослинністю.

Вертикальний сад – це штучно створена система вирощування рослин, яка складається з наступних елементів: опорна конструкція, закріплена на стіні, рослинна панель (елементи, в яких розміщуються рослини – можуть бути у вигляді різних типів кишень, вбудованих). або змінні горщики тощо), залежно від системи вирощування – наприклад, органічний субстрат або гідропонна система та додатково встановлена ​​система зрошення. Залежно від простору, в якому буде створюватися зелена стіна, і якого розміру вона буде, система її вирощування буде простішою або вимогливішою як у виконанні, так і в подальшому догляді. Цікаве рішення, яке буквально ставить стіну – це мобільна зелена стіна. У конструкцію такої стінки входить каркас, який можна встановити на колеса, і панель зі змінними горщиками.

Квіти

Для потреб невеликих облаштувань у квартирах відмінно підійдуть прості проєкти, які можна виконати самостійно, купивши продукцію в будівельних магазинах. Прикладом може служити вертикальний сад, тримальною конструкцією якого буде сітка, але добре підійде і каркас з дерев’яних дощок. Його слід прикріпити до стіни (можуть знадобитися додаткові кронштейни), а до конструкції прикріпити контейнери – горщики для рослин. Підготовлена ​​таким чином конструкція відмінно підійде для саду трав на кухні або сезонного саду на балконі. Рослини слід помістити в правильно підібраний субстрат. Що стосується трав і овочів, то це повинна бути органічна суміш: торф і кокос. І фактично реалізація проєкту зеленої стіни завершена.

квіти

У випадку композицій, що складаються з багатьох рослин і займають велику площу, варто інвестувати в систему поливу. Ця система в автоматичному режимі – в залежності від умов навколишнього середовища і потреб рослин, дозволяє точно подавати їм воду через систему труб і каналів. Залежно від типу конструкції, а також вибору видів рослин, система їх вирощування може бути традиційною – ґрунтовою або більш інноваційною – безґрунтовою. В офісах, комерційних або громадських приміщеннях гідропонне вирощування рослин стає все більш поширеним рішенням, яке складається з точної системи подачі води та поживних речовин до килимків, на яких ростуть рослини.

Цікаво  Фікус кімнатна рослина
Зелені стіни
Зелені стіни

Які рослини вибрати для створення ідеальної зеленої стіни?

Створити ідеальну зелену стіну можливо, якщо врахувати відповідний склад видів рослин, вибраних на основі аналізу таких екологічних аспектів:

  • Місцеві кліматичні умови: положення (сторони світу); температура і вологість повітря. Кімнатним рослинам потрібно в середньому від 10 до 12 годин світла на день, щоб процвітати. Тому, плануючи розташування висячого саду, слід враховувати напрямки компаса (дуже хороші умови для вирощування більшості рослин знаходяться на східній і західній виставці). Якщо кількість світла, що потрапляє на рослини, недостатня, варто задуматися про встановлення спеціального освітлення. Це не тільки стимулюватиме розвиток рослин, а й додасть естетичну цінність, підкресливши створену композицію. Вертикальні сади — це специфічна система вирощування, яка вимагає адаптації рослин до нових умов середовища. Ось чому,
  • будівництво вертикального саду: конструкція повинна бути адаптована до видового складу рослин, з точки зору їх форми – і тому, залежно від композиції, вона повинна підходити для альпіністів, епіфітів і великих рослин (які можуть заглушити інші сусідні рослини).
  • обробки по догляду: їх слід планувати таким чином, щоб забезпечити найдовше життя стіни та задовольнити потреби рослин у воді та поживних речовинах. Щоб максимально полегшити догляд за рослинною композицією, вона повинна складатися з видів, які мають схожий габітус і швидкість росту, і походять з одних і тих же кліматичних зон, тому мають однакову потребу в доступі до світла і кількості води. Вибираючи тропічні види, слід пам’ятати, що в умовах помірного клімату вони призначені тільки для кімнатного вирощування. Однорічні рослини ідеально підходять для підвісних сезонних садів. Більше інформації в останній частині посібника «Варто пам’ятати».

Тематичний вертикальний сад – натхнення:

  • Зелена сезонна стіна для вирощування рослин на балконі або терасі: така композиція може складатися з трав, тобто орегано, розмарину, базиліка, м’яти; плодові рослини – суниця і суниця; овочі – наприклад, салат; а й декоративні квіти з гарним ароматом, наприклад, лаванда вузьколиста.
  • Зелена стіна, що імітує джунглі: тут працюватимуть різноманітні види та сорти папоротей, а також представники рослин родини Picaceae. За об’ємну рецепцію композиції, яка створюватиме враження, що виходить зі стіни, відповідатимуть усілякі види папоротей: пароніхію з декоративним язикоподібним листям освіжаючого зеленого кольору: Asplenium antiquum, A. osaka, A. nidus і A. Parvati; Нефролепис Грін Леді з «зубчастими» листям; перлиною серед них стане Microsorum Crocodyllus з незвичайною текстурою листя, що відображено в його назві як «крокодил». Крім папоротей, в цю категорію відмінно впишуться всі види ліан: епіпремнум сорту Aureum (з золотистими прожилками на листках) і рослини роду циссус. Конкурувати за розміром з іншими ліанами можна Монстера делициоза полюбилася за її велике листя з неправильними отворами. Меншою, але не менш цікавою і насиченою композицією буде Monstera Adansonii Monkey. Декоративна завдяки візерунковому листю, буває також Калатея у сортів Medallion (темне листя зі світлими круглими вставками) або зелена зі світлими смугами, як в Orbifolia. Цікавим доповненням можуть стати декоративно квітучі бромелії й фаленопсиси. У випадку з орхідеями пам’ятайте, що вони епіфіти (не вирощуються безпосередньо в ґрунті). Екзотики може додати й ананас.
Цікаво  Вазони з червоним листям
квіти

Зелені стіни – це варто пам’ятати!

Незалежно від того, яку систему зелених стін ми виберемо, за нею потрібно правильно доглядати. Зелені стіни – це спеціально облаштовані штучні системи для вирощування рослин, тому, реалізуючи проєкт, не забувайте про створення їм відповідних умов для розвитку. Особливо обережними слід бути в перші тижні після посадки рослин – це період адаптації, в який може виявитися, що дана рослина не приживеться. При необхідності замініть його іншим.

Полив – кількість і частоту слід адаптувати до культивованих видів рослин і умов навколишнього середовища, включаючи сонячне світло, вологість і температуру (це стосується як зовнішнього, так і внутрішнього вирощування). Слід уникати надмірного затоплення рослин, яке може сприяти загниванню коренів. До їх загибелі може привести як надмірне пересихання, так і затоплення рослин. У випадку базової конструкції вертикальних садів, яка має загальну систему потоку для всіх рослин, види з нижчою потребою у воді слід розміщувати зверху; таким чином вода не буде залишатися в їхньому субстраті, а поступово буде стікати вниз до розташованих нижче рослин. Листя тропічних рослин, які віддають перевагу підвищеній вологості повітря, необхідно час від часу обприскувати водою.

Зелені стіни

Внесення добрив – так само важливо, як і полив, і проводити їх потрібно періодично. Ця обробка спрямована на забезпечення рослин новою дозою поживних речовин і, залежно від системи вирощування, вона може бути доставлена ​​через автоматичну систему, або у випадку простіших систем – у вигляді добрива з контрольованим вивільненням, яке є змішується з використовуваним ґрунтовим субстратом.

Інші способи догляду – будь-яка система вирощування рослин, яка зосереджує їх на невеликій відстані один від одного, на обмеженій площі, вимагає постійного контролю за їх здоров’ям. Рослини, які використовуються для посадки вертикальної стінки, повинні пройти ретельний відбір: бути в хорошому стані, не мати ознак хвороб і слідів ураження шкідниками. Усі засохлі частини рослин слід обрізати, а ті, що загинули або мають видимі ознаки зараження патогенами чи шкідниками, постійно видаляти, щоб вони не були джерелом інфекції для сусідніх рослин. Такі рослини слід замінити новими, щоб заповнити прогалини в композиції. Не менш важливо, ніж протирання листя від пилу, робити доглядові зрізи: перецвілі суцвіття або засохлі пагони.

Дивіться також: Пасхальний кактус (Hatiora gaentieri)

Прокрутка до верху