Головна сторінка » Комахоїдні рослини в домашніх умовах.
Комахоїдні рослини в домашніх умовах.

Комахоїдні рослини в домашніх умовах.

Комахоїдні рослини в домашніх умовах – великий інтерес викликають комахоїдні рослини, які полюють на тварин. Як вони справляються з полюванням, коли зловити комара навіть для нас нелегка справа?

Комахоїдні рослини для дому

З першого погляду важко запідозрити, що крихітна росичка здатна вбивати комах. Непентес теж не страшний, хоча і має схожі звички. Однак Венерина мухоловка виглядає підозріло, оскільки випускає листя, схожі на зубчасті роти.

Це не єдині хижаки, яких можна вирощувати в горщиках. У природі знайдено близько 700 таких видів. Основою їх харчування є засвоєння вуглекислого газу, але оскільки вони живуть у бідних середовищах – в основному на болотах, гіллях або скелях – м’ясні добавки доповнюють їх раціон, особливо азотом. Ловлять комах, равликів, павукоподібних, а найбільші – ще й дрібних хребетних. Всі вони потребують великої кількості вологи в повітрі.

Венерина мухоловка: одна з найпопулярніших комахоїдних рослин

Полює мухоловка активно, як і звір. Його листя має дві стулки, що змикаються, з довгими міцними зубцями. На їх поверхні є червоні травні залози, які приваблюють комах, які шукають їжу. Якщо будь-які мертві уламки падають на пастку, нічого не відбувається. Але рух комахи, що сідає на нього, спеціально подразнює сенсорні щетинки, і лист швидко згортається, ловлячи здобич. Потім починається його перетравлення. Після того, як він вбереться, лист знову відкривається.

Непентес

Непентес виглядає дуже оригінально. Лопаті їх листя подовжуються в тонкий відросток, що закінчується містким глечиком, частково прикритим кришкою. На нижній стороні кришки й краю глечика накопичується нектар. Заманені нею тварини легко падають у глечик. Лазити по його внутрішніх стінках заважають або загнуті донизу шипи, або воскові пластини, які прилипають до ніг і відпадають разом зі здобиччю. На дні пастки багато рідини. Істоти, які не тонуть, гинуть від виснаження, їхні тіла розчиняються травними ферментами та поглинаються тканинами рослин. Від них залишилися лише хітинові раковини або крила. Схожим чином полюють грифи, створюючи листя-пастки, схожі на значні чашки.

Цікаво  Декоративні кімнатні квіти

Росичка

Ніжні росички ловлять здобич за допомогою волосків, вкритих липкими краплями. Дрібні комахи, залучені медовим запахом і кольором волосків, прилипають до рослини і гинуть. Італійці, відчуваючи «м’ясо», а точніше, білок, що містить потрібний рослині азот, все щільніше стискають свою здобич і виділяють ферменти, які її розчиняють. Таким же методом користуються і товсті люди. Піймавши комаху, листя деяких видів скручуються поздовжньо.

Хижі рослини можуть переживати періоди несприятливих умов завдяки підземним бульбам (наприклад, Венерина мухоловка, деякі росички) або підземним кореневищам (каптурника). Якщо взимку рослини загинуть, не поспішайте їх викидати. Якщо за ними правильно доглядати, вони можуть ожити навесні.

Вирощування комахоїдних рослин – Кожен вид комахоїдних рослин має свої звички та потреби.

 • Капюшон: Влітку йому потрібно багато світла, в період спокою (при температурі 5-10°C) – менше, хоча іноді трохи підсихає. Прокинувшись через 3-6 місяців, оживає і зацвітає.
 • Непентес: при нестачі світла і вологи нові листки дрібні й без глечиків, а нижні відмирають. Наповнюємо глечик водою на 1/4. Обрізати рослину варто навесні.
 • Росичка: екземпляри, що продаються в магазинах, люблять тепло і не перебувають у періоді спокою. Рослини не обприскуємо!
 • Венерина мухоловка: Потребує спокою при температурі 1-10°C у вологому, але не затопленому субстраті.
 • Жирний: Субстрат повинен бути постійно помірно вологим., але не затоплені. Якщо її поставити на підставку разом, наприклад, з росичкою, то на дно її горщика потрібно насипати шар керамзиту в 1-3 см, щоб коріння не були постійно залиті водою.
Цікаво  Хойя (Хойя). Догляд за рослиною в горщику

Чи знаєте ви, що… Інші рослини також полюють на комах! До такого висновку нещодавно дійшли вчені з Kew Gardens. Вони вважають, що липкі волоски на листках деяких видів служать захистом і атрактантами. Ці рослини не можуть перетравлювати застряглих комах. Але коли мертві жертви падають на землю і розкладаються, вони служать добривом для рослин.

Як виростити комахоїдні рослини у квартирі

 • У домашніх умовах рослино ловці найкраще почуваються в тераріумі, вистеленому мокрим гравієм, торфом або корою і закритому склом. Час від часу вливаємо туди трохи води. Проте що вражає рослини-глечики можна повісити над акваріумом або у світлій ванній кімнаті. Пропоновані в магазинах види зазвичай досить стійкі, щоб вижити на підвіконні, якщо нижня частина горщика постійно занурена у воду. Влітку вони можуть стояти на вулиці.
 • Надра. Придбані екземпляри ростуть в торфі, який легко злежується. Для венериної мухоловки, росички, метелика і молі більше підійде суміш кислого торфу і піску з невеликою кількістю товченого деревного вугілля на дні. Непентес використовують субстрат для орхідей з додаванням волокнистого кислого торфу. Тому пересаджувати рослини варто обережно і кожні 2-3 роки міняти їм субстрат.
 • вода воно повинно бути дуже чистим і кімнатної температури. Найкраще дистильований або отриманий з льоду в морозилці.
 • дієта. Досить раз на тиждень давати рослинам муху або комара, якщо вони самі нічого не підхопили. У період росту ми можемо підгодовувати їх раз на місяць дуже розведеним позакореневим добривом.
 • світло. Зазвичай м’ясоїдним тваринам потрібно багато світла, але після зими ми повинні захистити рослини від полуденного сонця, яке може їх обпалити.
 • Чи знаєте ви, що… В Україні є також хижі рослини: товстянка (2 види), росичка (4 види), плавунчик (5 видів) та альдрованда пухирчаста. Вони всі захищені.
Цікаво  Які вазони підходять для офісу - найкращі горшкові квіти

Комахоїдні рослини в Україні

 • МУХОЛОВКА (DIONAEA). Існує лише один вид — мухоловка американська (Dionaea muscipula). Її пастки можуть досягати довжини 4 см. Залежно від сорту й освітлення вони бувають зеленими або червоними. Усередині них ростуть довгі чуттєві волоски. Коли мертва комаха лежить на листі, нічого не відбувається. А ось активну муху відловлюють відразу.
 • SUNDER (DROSERA) має кілька кімнатних видів. Росичка круглолиста (D. rotundifolia) Волоски на його листі утворюють великі краплі, схожі на росу, звідси його рідна назва. Коли вони ловлять здобич, вони щільно згортаються клубком. Тропічним видом є росичка алісієва (D. aliciae) – крихітна, до 6 см в діаметрі, але досить стійка.
 • KAPTUNICA (SARRACENIA) ми вирощуємо вдома кілька видів. Білолистка (S. leucophylla) в хороших умовах створює чашечки висотою майже один метр. Цвіте навесні. У рослини пурпурової (S. purpurea) чашечки дрібніші (5-45 см), а квітки її з’являються лише влітку. Білолиста квітка розміщена у високій випуклій вазі.
 • Непентес (NEPENTHES) – його листя звисають під вагою глечиків, але пагони лазять або стелиться. Непентес (N. alata) створює капкани довжиною до кількох сантиметрів, фіолетові або зеленуваті. Край глечиків має тонкі ребра і дуже слизький.
 • ЖИРНИК (PINGUICULA). Розетки його блискучого листя досягають 10 см в діаметрі. Гібридний сорт «Везер» легко виростити в домашніх умовах. Цвіте охоче і довго, найчастіше взимку. Він може знищити попелиць і білокрилок, які так небезпечні для інших рослин.

Дивіться також: Кімнатні квіти до Дня Святого Валентина

Прокрутка до верху