Головна сторінка » Найкращі сорти лілій – вимоги, вирощування, догляд, хвороби
Найкращі сорти лілій

Найкращі сорти лілій – вимоги, вирощування, догляд, хвороби

Найкращі сорти лілій – вимоги, вирощування, догляд, хвороби. Серед десятків рослин, які квітнуть в українських садах, на п’єдестал варто поставити унікальну, унікальну та вражаючу садову лілію. Ця колись забута рослина зараз переживає справжній ренесанс. Завдяки своїм величезним і різнокольоровим квітам він є справжньою перлиною в кожному саду, а в зрізаному вигляді має широкий спектр застосування у флористиці.

Сорти лілій

У зв’язку зі зростанням популярності садових лілій селекціонери отримують все більше сортів і колірних варіантів, тому для їх систематизації варто розділити лілії на 9 основних груп:

 • Східні лілії – це група рослин, які відносно складні у вирощуванні та вимагають досвіду квітникаря. Вони походять в основному з видів, які походять з Японії. Цвітіння їх припадає на кінець літа (серпень). Вони мають гарні, ефектні квіти й вважаються найкрасивішими з лілій, але вони не дуже стійкі до низьких температур і дощів (навіть теплих, літніх), що може зробити їх невдячними й проблематичними.
 • Азіатські лілії – найчисленніша і найпопулярніша група цих рослин. Цвітуть майже все літо, радуючи око безліччю барвистих сортів. На відміну від своєї східні побратими, азіатська лілія відрізняється винятковою стійкістю до погодних умов і не боїться невеликого похолодання або літнього дощу. Цікаво, що він може успішно зимувати в ґрунті, що ще більше стимулює селекціонерів вибирати саме цей сорт.
 • Американські лілії в українських умовах вирощувати не найлегше. Вони вимагають кислого ґрунту і не люблять прямого впливу сонця. Що ще гірше, вони не мають таких вражаючих і ефектних квітів, як їх далекосхідні сестри, що спочатку може відбити бажання їх вирощувати у початківців і менш досвідчених садівників. Однак це велика помилка, адже в цю групу входить багато цікавих і оригінальних сортів, наприклад, леопардова лілія, в яку неможливо не закохатися.
 • Трубчаті лілії мають надзвичайно вражаючі та красиво ароматні квіти. Вони схожі на довгу чашечку, яка при відповідних умовах вирощування досягає значних розмірів. Це ідеальний варіант для любителів нетрадиційних садових рішень. Трубчаста лілія приваблює своєю унікальністю, вона створить дивовижну, оригінальну атмосферу в кожному саду.
 • Лілії, схрещені між Martagon і Hansonii, не люблять прямого впливу сонця, тому варто подбати про те, щоб їх місце було трохи затінене. Якщо підтримувати відповідні умови вирощування (вони люблять лужний ґрунт), вони винагородять вас сильними різнокольоровими квітами. Хоча вони не дуже ефектні й мають довгі квітконоси, вони є унікальною окрасою садів і варто дати їм шанс.
 • Лілії, схрещені Candidum і Chalcedonicum, – це група лілій, які рідко вирощуються в нашому кліматі. Їх вирощування і догляд дуже складні й вимагають від садівника великого досвіду і вміння. Їм потрібно сонячне місце і лужний ґрунт, вони не дуже стійкі до складних погодних умов і не прощають помилок. Не тягніться до них на початку вашої пригоди з ліліями, тому що ви можете легко впасти духом.
 • Лілії після схрещування Лонгіфлорум і Формозанум неможливо сплутати з іншими сортами. Їх квіти характерні, дуже довгі, білі трубочки. На жаль, вони не дуже стійкі до низьких температур, тому в нашому кліматі їх не можна зимувати в землі.
 • Інші гібриди – це група, створена в результаті схрещування сортів віддалених видів. Ці рослини зазвичай стійкі до низьких температур.
 • Решта різновиди – це просто рослини, які не можна віднести ні до однієї з перерахованих вище груп лілій.
Цікаво  Журавлина – вирощування, догляд, вимоги.

Лілії – положення та вимоги

Хоча вони походять з Азії, де клімат зовсім інший, ніж у Європі, лілії стали постійним домом у наших садах. Якщо умови належним чином підтримувати, вони добре почуваються в українському кліматі. Все, що вам потрібно зробити, це придбати цибулини лілій у надійного постачальника, і ви можете почати їх вирощувати.

квіти

Для більшості видів лілій ідеальним буде місце, захищене від вітру, тепле і досить сонячне. Велике значення має і ґрунт, в яку вони висаджені. Грунт повинен бути родючим, добре водопроникним і повітропроникним. Важливо пам’ятати, що у лілій є постійний доступ до води, але їх не можна перезволожувати – в цьому випадку хорошим рішенням буде висадити рослину на невеликому підвищенні, щоб забезпечити ефективний відтік води.

Порада

Більшість видів лілій найкраще почуваються на кислому ґрунті, тоді як біла лілія та азіатські гібриди віддають перевагу лужному ґрунту.

Найкращі сорти лілій – посадка

Більшість видів лілій можна з успіхом висаджувати ранньою весною. Якщо погода сприятлива, морозостійкі види можна висаджувати в ґрунт вже в березні, але через примхливість погоди варто почекати до квітня або навіть початку травня, особливо це стосується видів, не придатні для зимівлі. Навіть одна більш холодна ніч може призвести до катастрофічних наслідків, тому поспішати не варто. Крім того, варто подбати про відповідні інструменти для посадки, наприклад, набір інструментів садівника, який включає, серед іншого: сапа, лопата та збирач.

Посадку лілій також можна успішно відкласти до осені (тут, звичайно, мова йде про морозостійких видів). Найкращим часом буде межа вересня і жовтня, завдяки чому висаджені таким чином рослини встигнуть добре вкоренитися до майбутніх морозів. Посаджені таким чином лілії необхідно захистити від зими укриттям з торфу або кори. Варто додатково захистити їх листям і соломою, завдяки чому вони без проблем переживуть морози.

фото

Лілії – вирощування

Недарма лілії роками вважаються примхливими й складними у вирощуванні рослинами. Недосвідченим садівникам може бути надзвичайно важко доглядати за ліліями та отримувати задовільні результати. Однак не варто сумувати, адже зусилля будуть винагороджені прекрасними квітами, які стануть окрасою кожного саду.

Полив

Лілії потребують постійного доступу до води. Вони не люблять пересушування, але і перезволоження теж не терплять. Їхні цибулини досить швидко загнивають, якщо стояти у воді. Тому варто подбати про те, щоб ґрунт був добре дренованим. Кращим рішенням буде посадка лілії на пологій височині, яка забезпечить регулярний стік зайвої води.

Мульчування

Ця часто недооцінена процедура ідеально підходить для вирощування садових лілій. Обробка допомагає підтримувати належну вологість ґрунту та структуру субстрату, запобігає появі бур’янів, захищає рослину від надмірного перегріву та підвищує родючість ґрунту. Мульчувати можна найпопулярнішим торфом, листям, компостом, корою або скошеною травою.

Цікаво  Садові квіти портулак – як виростити й доглядати?

Запліднення

У зв’язку з досить інтенсивним розвитком і зростанням лілії її варто підгодовувати багатокомпонентними мінеральними добривами. Починати можна ранньою весною до кінця липня. Удобрені лілії з радістю винагородять вас красивими, сильними й вражаючими суцвіттями. Після закінчення періоду цвітіння підгодовувати лілії більше не варто, а зів’ялі квітки потрібно видалити з пагонів, щоб рослина зосередилася на розвитку цибулин.

Найкращі сорти лілій

квіти

Прополка

Більшість садових рослин не відчувають себе комфортно в оточенні докучливих бур’янів. Адже вони займають місце, необхідне світло, воду та поживні речовини. Часто вони призводять до повної загибелі рослини, яку вони оточують. Лілії в цьому випадку не виняток, вони також не терплять присутності бур’янів, тому варто регулярно прибирати їх з-під розсади, як тільки ми помічаємо їх наявність. Робити це потрібно обережно й акуратно, тому що цибулину лілії легко механічно пошкодити.

Укриття лілій на зиму

Зима – важкий час для чутливих до погодних умов лілій, тому їх варто добре підготувати до зими в саду. Морозостійкі види при належному захисті повинні без проблем пережити цей період. Найпростіше вкрити ґрунт мульчею, сухим листям, торфом або корою. Однак варто пам’ятати, що цибулини лілій не люблять довго сидіти на одному місці, тому кожні 2-3 роки їх варто викопувати, очищати, вкорочувати коріння і пересаджувати в інше місце.

Чутливі до заморозків види (наприклад, східні лілії) слід викопати наприкінці вересня-жовтня, потім цибулину ретельно очистити та помістити в природний водопроникний субстрат (наприклад, ажурний ящик або джутовий мішок), засипати торфом і зберігати. при температурі від 4 до 40 градусів Цельсія 10 градусів. Захищена таким чином цибулина успішно переживе зиму.

Важливо

Перед зимівлею очищені цибулини необхідно захистити фунгіцидом.

Пересадка лілій

Занадто щільні лілії, які погано розвиваються в існуючому ґрунті або просто візуально не вписуються в їх поточне місце, можна успішно пересадити в інше, більш підходяще місце в саду. Однак до нього варто як слід підготуватися. Перш за все, час: не забудьте пересадити лілію після періоду цвітіння, бажано на рубежі серпня і вересня. Також варто вибрати сонячний безвітряний день. Після викопування цибулини потрібно відокремити й очистити. Цибулини необхідно висадити на нове місце протягом кількох днів, щоб вони розвинули кореневу систему до перших заморозків.

фото

Найкращі сорти лілій – розмноження

Садові лілії можна успішно розмножувати. Найкращий час – після цвітіння (кінець літа та осінь), а для розмноження – т.зв. придаткові цибулини, що утворюються на підземній частині рослини, або надземні цибулини, що з’являються між листям. Відокремлені від рослини цибулини поміщають в горщики з вологим, помірно водопроникним ґрунтом. Морозостійкі види можна висаджувати в ґрунт на рубежі вересня-жовтня, але варто почекати до весни, як і цибулини видів, які погано переносять низькі температури.

Інший, менш популярний спосіб розмноження лілій – відокремити лусочки від материнської цибулини, щоб вони містили шматочок п’ятки, з якої вони вироблять додаткову цибулину. Ми також проводимо цю роботу на межі літа та осені. Отримані таким чином луски необхідно обробити фунгіцидом, а потім помістити в горщик, наповнений перлітом, торфом і крупнозернистим піском. Підготовлену таким чином розсаду потрібно зберігати при температурі близько 21 градуса, в затіненому місці, а потім через два місяці перенести в більш прохолодне місце.

Цікаво  Лілія деревоподібна - посадка і вирощування

Новоутворені рослини в ґрунт не висаджують, вони повинні залишатися в горщиках не менш як рік.

Останнім, найбільш складним і трудомістким способом розмноження лілій є вирощування їх з насіння. Висівати насіння в ящики слід ранньою весною. Після того, як з’явиться другий листочок, пересадіть рослину. Саджанці, отримані таким способом, можна висаджувати в ґрунт тільки восени, а неморозостійкі види слід зберігати до наступної весни.

Лілії в горщику

Також з успіхом можна вирощувати лілії в горщику. В цьому випадку діють всі правила, що стосуються вирощування лілій в саду. Особливу увагу варто приділити поливу – горщик для вирощування лілій повинен мати отвори для стоку води, щоб рослина не загнила. Лілії, вирощені в горщиках, потрібно поливати частіше, меншими порціями води. Для такого виду вирощування підходять тільки невисокі сорти, наприклад, східні або азіатські лілії.

Лілії садові після цвітіння

Садові лілії радують око красивими квітами з весни до ранньої осені. Однак настає день, коли з ними потрібно попрощатися і подбати про те, щоб вони без проблем дожили вегетації до наступної весни. Коли квіти лілії починають в’янути, їх необхідно систематично видаляти, щоб рослина не витрачала сили на їх підживлення. Завдяки цьому всю енергію можна використати для зміцнення цибулини.

квіти

Найкращі сорти лілій – хвороби й шкідники

Як і належить примхливим Королевам, лілії також схильні до проблеми хвороб і шкідників. У разі інвазії пошкоджуються не тільки квіти, а й цибулини рослин.

Найбільш поширеними захворюваннями, якими страждають садові лілії, є:

 • Грибкові захворювання, наприклад, сіра пліснява, що призводить до появи темно-зелених, коричневих плям і сірого нальоту. Щоб уникнути цього захворювання, варто забезпечити хорошу водопроникність ґрунту, завдяки якій рослина не буде гнити й створить ідеальні умови для розвитку грибків. При появі сірої гнилі варто використовувати відповідні біопрепарати.
 • Вірусні захворювання, ознаками яких є зелені смуги на листках. Розвиток рослини відстає, квітки дрібні, зморщені. На жаль, особливих заходів проти вірусних захворювань немає, тому заражені рослини слід якомога швидше видалити, щоб уникнути поширення на інші екземпляри.
 • Фізіологічні захворювання, що виникли в результаті неправильного догляду. Найпоширенішими причинами є занадто кислий ґрунт, великі перепади температур, сильний вітер. Симптом – коричневі, сухі зміни кольору на кінцях листя. Тому варто подбати про те, щоб ґрунт для вирощування лілій не була надто кислою і щоб ділянка була належним чином захищена від шкідливих погодних умов.

Лілії – красиві, вражаючі рослини, які прикрасять будь-який сад чи терасу. Вони порадують кожного, хто їх зустріне. Якщо підтримувати відповідні умови вирощування, вони можуть створити в саду неповторну атмосферу, нагородивши їх численними величезними суцвіттями.

Дивіться також: Посадка деревовидних лілій – опис, вирощування, сорти й вимоги

Прокрутка до верху