Головна сторінка » Епіфіти – рослини, що живуть на деревах
Епіфіти - рослини, що живуть на деревах

Епіфіти – рослини, що живуть на деревах

Епіфіти. Що це? Це рослини, які належать до багатьох різних груп, але спільним у них є спосіб життя — у природі вони живуть на верхівках дерев тропічних лісів. Деякі з епіфітів можна успішно вирощувати в домашніх умовах. Воно того варте, тому що вони володіють оригінальною красою і цікавою біологією.

Епіфіти

Що може змусити рослину замість того, щоб комфортно вкоренитися в ґрунті, оселитися високо на розвилках гілок дерев, у клубку ліан чи під потрісканою корою стовбура? Адже субстрату там вистачає – трохи гнилих листя і квітів, трохи моху. Цього достатньо, щоб епіфіти прикріпилися тут своїм корінням і жили цілком комфортно. Завдяки розташуванню на «високих поверхах» вони мають легкий доступ до світла, тоді як іншим рослинам доводиться пускати довгі пагони, перш ніж дістатися до сонця в густих джунглях.

Батьківщина епіфітів

Це джунглі, тобто надзвичайно багате середовище екваторіальних лісів, що простягаються вздовж басейнів великих річок, включаючи Амазонку в Південній Америці, Ганг в Азії та Конго в Африці, а також у межах Полінезії, Індокитайського півострова, Яви, Борнео і Суматра..

Майже щодня в джунглях йде дощ і висока вологість повітря. Рослини ростуть, цвітуть і плодити цілий рік, тому що значних періодів посухи немає. Їхньому розвитку сприяє тепло – середньомісячна температура не опускається нижче 18 градусів Цельсія.

Не дивно, що в такому «раю» величезна кількість видів тварин і рослин. Останні ростуть відводками, створюючи до 5-6 ярусів. Епіфіти селяться в тих частинах лісу, де знаходять сприятливі умови для проживання.

Епіфіти розумні

Епіфіти чудово пристосувалися до свого природного середовища. Вони черпають воду з дощу та туману, відрощуючи навколо себе довге повітряне коріння. Деяка його частина зберігається в коренях, у спеціальній губчастій тканині під назвою веламен, яку ми спостерігаємо, серед іншого, в орхідей.

Деякі епіфітні види, наприклад з сімейства ананасових (наприклад, Guzmania), накопичують воду в воронках, утворених розетковими листками.

Епіфіти харчуються самостійно, оскільки вони здійснюють фотосинтез, і вони не особливо піклуються про мінерали, тому що мають невеликі вимоги до цього. Їм потрібна лише що гниє органіка (листя, квіти) і екскременти птахів, рептилій і гризунів, які, розбавлені дощовою водою, є чудовим добривом.

Цікаво  Кімнатні рослини взимку

Насіння епіфітів розносять тварини, які їдять фрукти, але вони також стікають потоками дощу, тому ці рослини без проблем заселяють нові місця.

Епіфіти орхідеї

Епіфітні рослини можна зустріти в різних, абсолютно неспоріднених сімействах. Їх найбільше в родині орхідних. Епіфіт — це популярна орхідея фаленопсис, доступна в численних сортах і схрещуваннях, які дають красиві великі квіти різних кольорів. У природі росте на деревах, про що свідчать потужні повітряні корені. Людина приручила її й змусила жити в горщиках, але їй треба забезпечити легкий водопроникний субстрат (купуємо спеціальний ґрунт для орхідей) і вологу в повітрі. Підживлюємо тільки добривами для цієї групи рослин.

Інші епіфітні види орхідей включають:

 • дендробіум,
 • цимбідіум,
 • katleja
 • і стангопея.
 • Їх можна вирощувати і в горщиках, бажано ажурних.
єпіфіти

Приклади епіфітів

Сімейство ананасових, широко відоме як бромелієві, також має серед своїх представників епіфітні види.

 • Тілландсії, або листяні, утворюють розетки з вузьких листків, вкритих дископодібними волосками, що надає їм сріблястого кольору. Розрості екземпляри, наприклад, бородач, звисають з гілок дерев і досягають кількох метрів у довжину.
 • Інші епіфітні бромелієві, такі як
 • гузманія,
 • ехмея я
 • неорегелії утворюють широкі розетки з воронкою і славляться тривалим цвітінням.
 • Мало хто знає, що антуріум з сімейства антурієвих є епіфітом, але подивімось на його повітряні корені,
 • ми отримаємо підтвердження.

Папороті люблять селитися на деревах

Вона дала,
платицерій (роги лося),
нефролепис
і гніздовий пароніхій (аспельніум), причому саме останній вважається найлегшим видом для вирощування у квартирах.

Решта потребують високої вологості повітря.

квіти

Епіфіти в Україні

До речі, єдиний вид в Україні, який інколи може рости як епіфіт, це папороть звичайна (Polypodium vulgare).

Однак омела, що росте на деревах, є паразитом – вона висмоктує з них соки.

У квартирах ми часто вирощуємо деревні кактуси, які за будовою відрізняються від видів, що ростуть у пустелі. Вони мають не бочкоподібні, водозберігаючі споруди, а т. зв члени, що ростуть один від одного й утворюють довгі пагони. Це призводить до того, що рослини мають що звисає форму. Таку будову можна спостерігати, наприклад, у хатіори та репсалісу. Їх члени мають форму валиків, а квітки дрібні, білі або жовті.

Цікаво  Антуріум - все, що потрібно знати про цю рослину

Епіфілум, своєю чергою, має довгі, сплощені члени, а його красиві квіти (червоні, білі або рожеві) вражають своїми великими розмірами. Ця рослина сильно розростається і вимагає великих горщиків.

До найпопулярніших епіфітних кактусів відносяться Грудник (Schlumbergera), званий різдвяним кактусом і квітучий взимку, і рипсалідопсис, званий пасхальним кактусом і квітучий навесні.

єпіфіти

Епіфіти в домашніх умовах

У стоячих контейнерах. У них вони зазвичай продаються і в таких посудинах ми їх вирощуємо вдома. Раніше орхідеї вирощували в керамічних горщиках з великими численними отворами, через які проростали повітряні корені. Зараз їх замінили пластикові місткості з ажурним дном, сформованим таким чином, щоб вода могла легко просочуватися в корпус. При поливі цих рослин стежте, щоб в оболонці не накопичувалося занадто багато води, інакше коріння загниють і рослина загине.

Не ставте горщики з епіфітами над радіатором, тому що тепле сухе повітря їм дуже шкідливий. Ми можемо, наприклад, розмістити антуріум на столі на відстані приблизно 1 м від вікна, оскільки він не потребує багато світла, і таким чином ми захистимо його від впливу радіатора.

Ми також вирощуємо епіфітні рослини ананаса та папороті в стоячих горщиках.

Підвісні контейнери. Якщо ми вибираємо горщик, підвішений на стовпах, ми знімаємо його з гачка і ставимо у ванну для поливу. Коли зайва вода стече, знову підвішуємо рослина. Я роками вдома вирощую в таких горщиках рипсаліс, шлюмбергеру і рипсалідопсис.

Красивіше рослини виглядають у підвісних кошиках, вистелених сизалем або мохом, а під час поливу сизаль вбирає воду, яка, випаровуючись, зволожує повітря навколо рослин. У мене в такій місткості росте орхідея стангопея, але рекомендую вирощувати й епіфітні папороті.

Дерево для епіфітів. Якщо ми хочемо створити замінник природних умов для епіфітів, ми можемо розмістити їх на сухій гіллястій гілці, яку прикріпимо до стелі або стіни (вона повинна бути стійкою). Поставте під нього широку миску (бажано керамічну), щоб зібрати воду, яка стікає з рослин під час поливу.

Цікаво  Араукарія кімнатна догляд

Горщики з екземплярами епіфітів прив’язуємо до гілок, а потім маскуємо їх, обмотуючи мохом або сизалем. Прив’язуємо тилландсии дротом до кулі моху-сфагнуму і прикріплюємо все до гілки. Ці рослини продаються окремо без горщиків у магазинах Ікеа та садових центрах.

На шматку кори. Дуже ефектно виглядає папороть лосиного рогу (платіцеріум), якщо його прив’язати мохом до великого шматка висушеної кори дуба, краще пробкового, а потім повісити на стіну або стовп. Для поливу знімаємо весь прилад і ставимо його в душ. Підвішуємо, коли стече.

Епіфіти в мініоранжереях

Місткості такого типу можна придбати, наприклад, в Ікеа або садових центрах. Вони мають кілька десятків сантиметрів у висоту та довжину та відкриті зверху. Вони забезпечують рослинам високу вологість повітря. Тому вони ідеально підходять для епіфітів. Їх дно засипаємо гравієм, а невеликі горщики з рослинами вкриваємо мохом або пучками оленячого моху (купуємо цей лишайник в садівничих магазинах). Прив’язуємо пасма до сухих паличок і поміщаємо всередину теплиці. Ось так я облаштувала теплицю у своєму будинку. Крім гілочок, вирощую там мініатюрні орхідеї.

Епіфіти влітку

Більшість епіфітів влітку можна виносити на терасу або в сад, розвісивши на гілках дерев, які створять їм деяку тінь. Їх легко поливати зі шланга. Різниця між денною та нічною температурою призведе до того, що епіфітні орхідеї та кактуси частіше закладатимуть бутони.

Епіфіти – чого слід уникати при вирощуванні

Не допускайте, щоб коріння епіфітів стояли у воді – вилийте зайву воду з блюдця. Також не варто надмірно удобрювати ці рослини. Рідкі добрива слід розчиняти у більшій кількості води, ніж зазначено на упаковці. Ми не виставляємо ці рослини на сонячне світло.

Дивіться також: Саговник зігнутий – іноді називають саговником незакрученим

Прокрутка до верху