Головна сторінка » Герань – догляд та вирощування в саду
Герань - догляд

Герань – догляд та вирощування в саду

Герань – догляд та вирощування в саду. ПЕЛАРГОНІЯ (Pelargonium sp.) — декоративна рослина, яку зазвичай вирощують на балконах і терасах. В Європу він потрапив з Африки в 19 столітті й з того часу його популярність не зменшилася. Культивується багато сортів герані й постійно створюються нові. Найпопулярнішими й найчастіше культивованими видами в Україні є герань клумбова і герань плющелистна.

Цікаві групи та сорти бордюрної герані:

  • Група Moonlight – вирізняється своєю компактною формою та дуже великими квітами, доступними у багатьох кольорах (білий та різні відтінки червоного та рожевого).
  • Група Fireworks – характеризується довгими та загостреними пелюстками квітів, наприклад, «Fireworks Light Pink», дуже ефектна з рожево-білими квітками, або «Fireworks Bicolor» з вишнево-білими квітками.
  • Сорти з декоративним листям – крім квітів, декоративне значення мають і листя. Заслуговують на увагу сорти ‘Contrast’ і ‘Mrs Pollock’ з триколірним листям, ‘Occold Shield’ з бордовим листям із зеленим краєм, ‘Wilhelm Langguth’ і ‘Mrs Parker’ з листям з білим краєм.

Популярні сорти та групи герані плющолистої:

  • герань плющелистна ‘Gallilee’ – англійський сорт, пагони якого за сприятливих умов можуть досягати більше метра в довжину. Характеризується рясним цвітінням і напівмахровими рожевими квітками.
  • герань плющелистна ‘Smolice’ український сорт, досягає невеликого розміру з дуже компактною формою. Цвіте рясно, квітки його бузково-рожеві. Варто відзначити, що зів’янучі квіти цього сорту також володіють багатьма декоративними властивостями.
  • герань плющелистна ‘Ville’ – сорти цієї групи характеризуються каскадною, сильно розростається формою. До найкрасивіших сортів цієї групи відноситься ‘Ville de Dresden’ з поодинокими білими квітками з вічком. Для сорту «Ville de Paris Brillant» характерні вишневі суцвіття з білим вічком. Ще одна каскадна красуня, яку варто включити, — «Ville de Paris Rot» з красивими червоними квітами.
  • герань плющелистна ‘Decora Lila’ – середньоранній сорт зі світло-бузковими квітками. Компактний сорт, дуже добре розгалужується, додатково відрізняється більш світлими пагонами.
Цікаво  Обрізка дерев осінню

Позиція

Герань – сонцелюбна рослина, тому вона дуже добре росте на сонячних місцях, але може рости й в півтіні. Рослини висаджують в субстрат, багатий поживними речовинами. Для цього найкраще використовувати субстрат, призначений для герані, але можна посадити рослини й в інший субстрат. Реакція ґрунту повинна бути нейтральною.

Герань - догляд

Герань – догляд – вимоги

Удобрення

Герань – це рослина, що потребує мінеральних речовин. Тому ми починаємо удобрювати ці рослини з початку цвітіння. Поливають рідкими добривами приблизно кожні 14 днів. Калій значно впливає на цвітіння герані, тому цей інгредієнт не може бути відсутнім у застосовуваних добривах.

Полив

Герань також вимагає регулярного поливу, тому що вона не стійка до пересихання ґрунту. Однак слід уникати змочування листя, оскільки це може сприяти розвитку грибкових захворювань.

Терміни посадки

Герань дуже чутлива до низьких температур. Тому висаджувати їх потрібно, коли пройдуть весняні заморозки, а восени, коли настануть низькі температури, занести рослини в приміщення.

Цікаво  Малинове дерево обрізка - корисні поради

Зимівля

Перед першими нічними заморозками герань потрібно очистити від зів’ялого листя, занадто довгих пагонів і відмерлих частин; принести додому і залишити на зиму в прохолодному, але світлому приміщенні при температурі 6-10°С. У більшості випадків у нас лише підвал, де світла мало навіть біля вікна. Для їх використання поміщаємо герані окремо в пластикові квадратні контейнери, щільно притискаємо один до одного і ставимо якомога ближче до джерела світла. Однак цей спосіб вимагає дуже сильного обрізання рослин – біля основи черешків листя ми залишаємо лише чотири-шість вічок, тобто нирок. Не можна допускати пересихання ґрунту, в який поміщають рослини. У березні їх висаджують поштучно у свіжий ґрунт, переносять в більш тепле і світле місце і злегка зволожують.

Герань – догляд

квіти

Розмноження

Щоб уникнути кілька клопітних зимового зберігання герані, але не відмовлятися від власної розсади, потрібно використовувати вегетативне розмноження. Тут у нас два варіанти: або зрізати саджанці в серпні (вересні), щоб вони встигли розвинути коріння і перезимувати як сильні молоді рослини; або залишити на зиму лише кілька особливо рясно квітучих материнських рослин, яким необхідно створити відповідні умови. Після зимівлі, ранньою весною, з них потрібно зняти живці. Найбільшою популярністю користуються живці, отримані з верхівок пагонів, які необхідно зрізати гострим ножем безпосередньо під основою останнього листка, довжиною близько 10 см. Для розмноження можна використовувати й середні частини пагона. Перед тим, як помістити розсаду в землю, ми видаляємо найнижчі листочки й будь-які квіти або бутони. Зверху залишаємо кілька листочків. Для розсади в якості субстрату використовуємо змішані в рівних частинах торф і пісок або вже готову суміш. Ми можемо посадити їх у ящики, лотки чи горщики, по кілька штук або окремо.

Цікаво  Піони саджанці,як і коли садити? Керівництво по посадці й пересадці

Найпоширеніші захворювання:

Сіра гниль – популярне захворювання, яке виникає в умовах підвищеної вологості й надмірної загущеності рослин. На заражених листках можуть з’являтися зволожені коричневі плями, які поступово збільшуються. На плямах може бути сірий споровий наліт. Видаляємо заражені листя і квіти або цілі пагони, а потім обприскуємо рослини фунгіцидом.

Іржа пеларгонії – найхарактернішим симптомом захворювання є коричневі бородавки на нижній стороні листя. Уражене листя жовтіє, з часом буріє й опадає. Щоб запобігти хворобі, уникайте високої загущеності рослин і надмірної вологості.

Плямистість листя – плями на листках можуть бути круглими або овальними й коричневого кольору. Хворі листя можуть опадати.

Герань - догляд

Герань – догляд – найпоширеніші шкідники:

Теплична білокрилка – ці характерні білокрилі комахи харчуються нижньою стороною листя. В результаті висмоктування соку з листя вони викликають жовте забарвлення листя, потім жовтіють і, нарешті, опадають.

Павутинний кліщ – ці шкідники висмоктують соки з листя і можуть послабити рослини. Інші симптоми живлення комах включають жовтувате забарвлення листя та їх раннє опадання.

Дивіться також: Деревій садовий. Він має прості правила вирощування!

Прокрутка до верху