Головна сторінка » Тюльпани – все, що вам потрібно про них знати!
Тюльпани

Тюльпани – все, що вам потрібно про них знати!

Тюльпани – все, що вам потрібно про них знати! Тюльпани — одні з цибулинних рослин, які найчастіше вирощують на весняних клумбах. Вони випускаються у величезній кількості різноманітних сортів, а їх цвітіння при відповідному підборі видів і сортів може початися вже в березні й тривати навіть до червня. Це нескладні у вирощуванні рослини, і при незначній увазі до догляду вони винагородять вас рясним цвітінням.

Дізнайтеся все про вирощування тюльпанів у своєму саду.

Тюльпан (Tulipa)

Рід Tulipa включає понад 100 видів цибулинних рослин із сімейства лілійних (Liliaceae), що зустрічаються в дикій природі переважно в Азії та в інших місцях Південної Європи та Північної Африки.

Чи знаєте ви, що за назвою «тюльпан» криється надзвичайна історія? «Тюльпан» походить від латинського слова Tulipa, що означає «квітка, схожа на тюрбан». Тюльпани потрапили в Європу з Туреччини, де їх вирощували й продавали в середні віки. У той час чоловіки в Туреччині носили тюрбани. Гарна назва цієї квітки, правда?

Тюльпоманія

З 1634 по 1637 рік у Нідерландах панувала «тюльпаноманія». У той час особливою популярність мали сорти з вогненно-червоними або смугастими квітками. На жаль, цибулини були настільки дорогі, що дозволити собі їх могли лише багаті.

Багато людей вірили, що на них можна добре заробити, тому вкладали всі свої статки в покупку однієї цибулини. Ціни були неймовірно високі: за ці гроші можна було купити особняк на одному з каналів Амстердама.

Використання тюльпанів в саду

Тюльпани в домашньому саду найкраще виглядатимуть на змішаних клумбах, висаджених групами з дюжини цибулин в компанії інших рослин, що цвітуть навесні, наприклад, триколірних фіалок. Садити їх варто таким чином, щоб після цвітіння вони були закриті іншими рослинами. Невисокі квіти можна висаджувати по краю клумб, в рокарії, а також в горщиках на терасі. Крім того, їх використовують як зрізані квіти як основний інгредієнт весняних букетів.

фото

Вибрані види й сорти тюльпанів

У продажу переважають дуже різноманітні гібриди, а також сорти, отримані в результаті мутацій. Сорти тюльпанів відрізняються, серед іншого: за висотою (приблизно від 10-15 до приблизно 75 см), терміном цвітіння (ранні, середньоранні, пізні), будовою і формою квіток (поодинокі, повні, чашоподібні, чашоподібні, подовжені, зірчасті, зубчасті, кучеряві), забарвлення (одноколірні, двоколірні, різнокольорові) і навіть кількість квіток на пагоні суцвіття.

Цікаво  Лілія амазонська, як за нею доглядати

Згадаймо також про ботанічні форми, які, хоч і коротші й мають менші квітки, витриваліші й добре приживаються в саду, не потребуючи частого викопування цибулин. До них належать, серед іншого: Тюльпан Кауфмана (Tulipa kaufmanniana), тюльпан пізній (T. tarda) і тюльпан низький (T. pulchella), які ідеально підходять для альпінаріїв і натуралізованих клумб.

На цей час отримано тисячі сортів тюльпанів, і щоб не загубитися в цьому багатстві, їх об’єднали в 15 груп, до яких відносяться:

 • Поодинокі ранні тюльпани : ‘Apricot Beauty’ [1 фото нижче], ‘Striped Bellona’, ‘Flair’ [2];
 • ранні повні тюльпани : «Монте-Карло», «Карлтон», «Електра»;
 • гібриди Дарвіна : ‘Apeldoorn’ [3], ‘Golden Apeldoorn’, ‘Apeldoorn Elite’;
 • тюльпани Тріумф : ‘Paul Richter’, ‘Garden Party’, ‘White Virgin’;
 • лілієподібні тюльпани : ‘Marilyn’ [4], ‘Aladdin’ [5], ‘Ballade’;
 • тюльпани Crispa : ‘Hamilton’, ‘Fringed Beauty’, ‘Belle Flower’;
 • попугайні тюльпани : ‘Fantasy’ [6], ‘Estella Rijnveld’, ‘Flaming Parrot’ [7];
 • тюльпани Viridiflora : ‘Spring Green’, ‘Formosa’ [8], ‘China Town’;
 • тюльпани Rembrandt : ‘Sorbet’ [9], ‘Union Jack’, ‘Zurel’ [10];
 • поодинокі пізні тюльпани : ‘Queen of Night’ [11], ‘Sweet Harmony’, ‘Esther’ [12];
 • пізні повні тюльпани : ‘Angelique’ [13], ‘Bonanza’, ‘Mount Tacoma’;
 • Тюльпани Кауфмана : ‘Johann Strauss’ [14], ‘Corona’, ‘Chopin’,
 • тюльпани Фостера : «White Emperor» [15], «Golden Emperor», «Orange Emperor»;
 • тюльпани Грейга : ‘Zampa’, ‘Oratorio’ [16], ‘Cape Cod’;
 • ботанічні тюльпани : Tulipa turkestanica, T. pulchella, T. tarda.
квіти

Чому варто вирощувати тюльпани в саду?

Вирощувати їх неважко, якщо ми забезпечимо їм правильне місце розташування, субстрат і догляд. При догляді за тюльпанами головне — підтримувати ґрунт добре окультуреним, тому бажано обережно рихлити та видаляти бур’яни, при необхідності поливати, удобрювати та видаляти зів’ялі квіти, тобто підгортати. Квітки видаляють разом із насіннєвими коробочками.

Цікаво  Лохина посадка поетапна

Також дуже важливо викопувати цибулини, коли надземна частина рослини вже підсихає і захисна шкірка на цибулині стає злегка бурою. Якщо цибулини не викопують, листя тюльпанів видаляють тільки тоді, коли вони повністю висохнуть. Тюльпани при аматорському вирощуванні зазвичай викопують один раз в три роки, але в несприятливих умовах їх краще викопувати щороку.

Вирощування тюльпанів в саду. Створіть для них ідеальні умови!

Позиція

Тюльпани – це рослини, які віддають перевагу сонячному, теплому і тихому місці, де вони добре ростуть, а більш високі сорти не піддаються пошкодженням, особливо сорти з великими й важкими квітами, як, наприклад, папугові тюльпани.

Надра

При вирощуванні тюльпанів субстрат повинен бути, перш за все, водопроникним, добре розпушеним, родючим, помірно вологим і багатим гумусом. Реакція субстрату від нейтральної до лужної. Занадто важкий ґрунт необхідно розпушити, додавши в нього пісок і компост. У період спокою тюльпани воліють більш сухий ґрунт.

Посадка

Квітку висаджують у другій половині вересня — жовтні, даючи цибулинам час добре вкоренитися до настання зими. Висаджуємо цибулю в правильно підготовлений субстрат, тобто розпушений, прополений і доповнений компостом. Глибина посадки цибулин становить приблизно 10-15 см, зберігаючи однакову відстань між цибулинами. У легких ґрунтах цибулю садять глибше, у більш важких – трохи мілкіше. Цибуля має бути абсолютно здоровою, якісною, без пошкоджень, додатково обробленою фунгіцидом. Садити цибулю потрібно в металеві кошики. Вони захищають від гризунів і полегшують викопування цибулин.

Як доглядати за тюльпанами? Дотримуйтесь цих порад!

Полив

Як правило, тюльпани не вимагають поливу. Звичайно, під час посухи, коли опадів недостатньо, квітку потрібно поливати, особливо навесні. Якщо осінь посушлива, свіжо посаджені цибулини також слід полити, щоб вони добре вкоренилися до настання зими.

Удобрення

Найкраще вирощувати квітів в субстраті, доповненому компостом, який не тільки поліпшить структуру ґрунту, але і збагатить ґрунт поживними речовинами. Ранньою весною можна додатково внести багатокомпонентне добриво – першу дозу при появі листя, другу – у фазі бутонізації.

Цікаво  Чорна полуниця - вирощування, догляд та посадка

Захист від заморозку

Тюльпани – рослини морозостійкі, але навіть вони можуть вимерзнути в морозні й безсніжні зими. Найкраще вони живуть у досить м’які й, перш за все, сніжні зими, коли вони не настільки схильні до великих температурних коливань. У морозні й безсніжні зими їх варто вкривати, наприклад, ялиновим гіллям. Вкриваємо їх тільки після перших заморозків. Такий додатковий захист стане в пригоді й ранньою весною, коли вони, що тільки починають рости, особливо схильні до сильних морозів, які можуть пошкодити листя та квіткові бруньки.

Хвороби та шкідники

Тюльпани можуть уражатися переважно грибковими хворобами (сіра гниль, фузаріоз тюльпанів), вірусними хворобами (крапчастість тюльпанів, мозаїка тюльпанів, некроз тюльпанів) і фізіологічними хворобами (папірчастість квіток, некроз бутонів). Шкідники, на яких слід остерігатися, це насамперед попелиці, мокриці та гризуни (полівки, польові миші).

Виникнення хвороб тюльпанів можна зменшити, серед іншого: забезпечуючи їм належні умови та належний догляд за ними. Цибулини тюльпанів слід купувати у перевірених виробників. Висаджені цибулини повинні бути здоровими, якісними, перед посадкою оброблені фунгіцидом.

У період росту і цвітіння уражені хворобами їх необхідно регулярно видаляти й боротися з попелицею, яка може переносити вірусні захворювання. Їх не слід садити в одному місці, а щорічне викопування цибулин дозволяє краще контролювати їх здоров’я шляхом систематичного видалення заражених і пошкоджених цибулин.

фото

Розмноження тюльпанів

Тюльпани розмножують в основному вегетативним шляхом, використовуючи додаткові цибулини, а іноді й генеративне насіння (наприклад, пізній тюльпан), але тоді на цвітіння екземплярів доведеться чекати кілька років. Додаткові цибулини утворює материнська цибуля, тому, висаджуючи цибулю восени, слід знати, що вона є однорічною і після весняного цвітіння гине, а замінюється цибулею заміщення та меншими додатковими цибулинами. Викопуючи цибулю в червні, його слід просушити в провітрюваному, сухому, захищеному від сонця місці, перебрати й зберігати до осені. Адвентивну цибулю можна висаджувати на грядку.

Дивіться також: Як садити тюльпани? Дізнайтеся, коли, як густо і на яку глибину

Прокрутити вгору