Головна сторінка » Деревоподібні лілії, лілії садові та латаття. Сорти,вирощування та догляд в домашньому саду
Деревоподібні лілії

Деревоподібні лілії, лілії садові та латаття. Сорти,вирощування та догляд в домашньому саду

Деревоподібні лілії, лілії садові та латаття. Сорти,вирощування та догляд в домашньому саду. Серед літніх цибулинних квітів лілії виділяються не тільки своєю красою і висотою, але і найбільшою кількістю сортів. Всі вони настільки гарні, що важко вибрати одну – варто створювати з них колекції й складати їх з іншими рослинами.

Лілії не вибагливі, але приділяти їм час потрібно – вони винагородять вас чудовим зовнішнім виглядом і ароматом. Вони справжні аристократи серед квітів.

Лілія символи

Лілія як декоративна рослина відома вже 5000 років. років. У Стародавній Греції вважалося, що ця квітка була створена з краплі молока богині Гери. Християни вважають лілію символом чистоти й невинності, вона також є атрибутом Діви Марії, Іоанна Хрестителя і Святого. Антоній. Лілія також символізує велич і королівську гідність.

Коли лілії цвітуть

Якщо створити їм хороші умови, вони будуть цвісти з червня до кінця серпня. А самі ранні сорти зацвітають навіть у травні.

квіти

Коли садити лілії

При теплій погоді ранньою весною цибулини лілій можна висаджувати з березня, квітня до початку травня, а восени — з вересня до другої половини жовтня (пізніші посаджені не встигнуть прижитися).

Лілії взимку

Перед заморозками їх добре вкривають торфом, соломою і листям.

Хвороби лілій

На жаль, ними харчуються різні жуки – якщо вони обгризають квіткові бруньки на верхівках пагонів, цвітіння не відбудеться. Тому рослини потрібно перевіряти щодня.

Деревоподібні лілії, або оріенпети

Деякі сорти цих надзвичайно вражаючих лілій досягають висоти до 2,5 м і цвітуть весь місяць, засліплюючи великими ароматними квітами.

Звідки взялися ці оригінальні, надзвичайно вражаючі сорти лілій?

До Європи лілії потрапили в 17 столітті з Японії та Китаю. З часом вони почали розмножуватися. У результаті було створено багато цікавих сортів з різними зовнішніми характеристиками та вимогами. Перший орієнтат, гібрид під назвою «Чорна красуня», був створений шляхом схрещування лілії трубчастої з лілією східною, зараз у світі налічується близько 300 незвичайних сортів цієї групи.

Скільки коштує цибулина лілії деревної й де її купити?

На жаль, лілії деревні в наших садах поки не дуже популярні. Можливо через ціну – цибулини цих рослин недешеві. Вони продаються в садових центрах і розплідниках, але їх можна купити дешевше в інтернет-магазинах, особливо під час акцій.

Як виглядає лілія деревовидна?

Однак якщо хтось інвестує кошти в ці чудові рослини, він точно не пошкодує про це. Орієнпети невибагливі, і через кілька років деякі виростають настільки, що утворюють невеликі дерева з до 30 квіток на одному стеблі! Але не всі вони такі потужні. Окремі сорти можуть досягати від 1,5 до 2,5 м, тому деякі також можна висаджувати на менших клумбах.

фото

Латаття, або водяні лілії

Водяні лілії (Nymphaea), звані лататтям, — найкрасивіші рослини водойм. Їхні великі квіти щоранку розкривають пелюстки й знову закривають їх у сутінках. Красиві й плаваючі листя, у деяких сортів вони пурпурні в цятки або смугасті. У водоймах вони грають роль парасольки, захищаючи воду від нагрівання.

Де посадити латаття

Лілії – рослини глибин, ідеальні для посадки підводних ям. Для деяких сортів достатньо водяного стовпа висотою 40 см. Є також екземпляри, які зовсім неглибокі (приблизно 20 см), такі як мініатюрна латаття Nymphaea tetragona та її різновиди, наприклад, «Pygmaea Helvola» або «Pygmaea Rosea».
Латаття найдовше цвіте там, де сонце світить більшу частину дня. У тіні квітки розвиваються погано і ніколи повністю не розкриваються. Немає сенсу мріяти про квіти лілій у водоймах з фонтанами або біля каскадів чи гирл струмків. Якщо вода сильно брижі й квіти бризкають, вони не розкриються. Рецепт рясного цвітіння – ще й родючий ґрунт. У природі кореневища латаття покриті шаром органічного мулу.

Цікаво  Обліпиха в саду – посадка, вирощування та догляд

Який субстрат для латаття?

У штучних умовах відповідний субстрат можна отримати, змішавши в рівних пропорціях глину, пісок, торф і зрілий компост.

Як посадити латаття

Вибираємо для рослин глибоке місце (відповідно до обраного сорту), бажано використовуючи лунки на дні. Там накопичуються різноманітні відкладення, які є джерелом поживних речовин. Помістіть кореневище лілії в субстрат неглибоко, майже на його поверхні, горизонтально або злегка по діагоналі. Коріння прикриваємо, зверху залишаємо листові й квіткові бруньки, що ростуть від кореневища. Кореневище необхідно прив’язати до дна кошика або каменю, який ми кладемо на дно тазу (з допомогою дроту в пластиковій ізоляції, щоб захистити його від витягування). Зверху родючий ґрунт засипте піском, а якщо в ставку є риба, то ще й гравієм. Тварини тоді не будуть рити землю.

Лілії садові

Завдяки ефектним квіткам вишуканої форми вони завоювали репутацію садових аристократів. Вони також радують багатством кольорів – від білого до жовтого, помаранчевого, рожевого, червоного до коричневого і фіолетового, часто в химерних поєднаннях.Серед
цибулин лілій, що продаються в садівничих магазинах, найбільше т.зв. сорти для зрізаних квітів, тобто для букетів.

Для саду ми шукаємо рослини, які не тільки мають незвичайне забарвлення та оригінальну форму квітів, а й довговічні та стійкі. На щастя, доклавши трохи зусиль, ми можемо знайти лілії, які підійдуть у всіх відношеннях.
Висаджуючи лілії, варто їх відповідним чином виставити. Це може бути, наприклад, велика неправильна група на газоні або своєрідний ряд уздовж прямої доріжки чи стіни. Їх незвичайне забарвлення чудово підкреслюється на тлі темно-зелених кущів.

З якими рослинами садити лілії садові?

А якщо ми хочемо скласти їм компанію, то найкраще вибрати інші багаторічники, наприклад, дельфініум, таволги, півонії, фанкії.
Також лілії можна садити в горщики. Потрібно лише вибрати низькорослі сорти й при несприятливій погоді перенести місткість у веранду або будинок. В першу чергу варто вибирати сорти так, щоб їх квіти прикрашали сад як можна довше – з червня і до осені.

Деревоподібні лілії – догляд

Місце для лілій

Більшість лілій повинні бути сонячними. Сорти з групи Мартагон можуть рости в тіні. Лілія біла, лілія цибулинна і деякі гібриди переносять півтінь (інформація вказана на упаковці цибулин).

Який ґрунт для лілій

Воно повинно бути добре дренованим, добре обробленим і очищеним від бур’янів. Після посадки цибулин ми засипаємо ґрунт компостом на кілька сантиметрів, щоб створити хороші умови для росту т.зв. коріння пагона формуються в землі, але над цибулиною. Вимоги лілій до pH ґрунту відрізняються для різних груп.

Коли і як садити лілії

Цікаво  Обрізка плодових дерев навесні

Висаджувати цибулини лілій можна з середини вересня до середини жовтня, а також у квітні. Розміщуємо їх на глибину, рівну окружності цибулі (не менше 5 см) через кожні 30-50 см (залежно від розміру цибулин).

Підживлення лілій

Навесні підгодовуємо лілії добривом для цибулинних рослин або добривом для квітучих видів. У період утворення бутонів рекомендується тільки калійне добриво (1 чайну ложку розчинити в 10 л води і полити цим розчином субстрат площею 1 м2).

Догляд за ліліями

Обтяжливі квіти стебла лілій потрібно підперти кілком, щоб вони не зламалися. Зів’ялі квіти потрібно зривати, щоб вони не запустили насіння (це послаблює цибулини).

квіти

Пересадка лілій

Лілії люблять селитися на одному місці на кілька років. Але якщо ми помічаємо, що вони все рідше цвітуть, то на початку осені їх потрібно пересадити на нове місце.
полив. Поливати ці рослини потрібно лише досить рясно раз на тиждень (якщо довго не йде дощ).

Розмноження лілій

Розмножити лілії не складно. Лілії формують придаткові цибулини (в землі), а деякі види також утворюють погонні цибулини. З обох ми легко отримаємо нові рослини, які повинні зацвісти через 2-3 роки. Зовнішні луски від великих цибулин можна відокремити шматочком стебла. Вони також вирощують нові цибулини, але цей метод вимагає більшої обробки. Їх теж можна сіяти.

Коли і як сіяти лілії

Посів насіння завжди пов’язаний з приємним очікуванням: «що з нього виросте». Якщо ми не знаємо, з якого сорту лілії походить пилок, який переноситься комахами, ми завжди можемо очікувати, що насіння дасть рослини з новими, цікавими квітами.
Посів починаємо навесні. Насіння лілій розміщуємо на грядці в неглибокі борозенки або в ящики чи горщики. В останньому випадку розсаду разом з місткостями восени висаджують в ґрунт, в тихому куточку саду.

Лілії – багато сортів

Лілія (Lilium) – воістину королівська рослина – гідна і багата символікою. Століттями він викликав великий інтерес, особливо ті види (у природі їх близько 120), які мають виключно великі й ароматні квіти. Протягом сотень років багато лілій схрещували одна з одною, щоб отримати найкрасивішу. На сьогодні створено кілька тисяч сортів.
Така численність змусила ботаніків розділити цей рід на групи. Деякі з них можуть рости в землі в наших кліматичних умовах, а інші, через морозостійкість, вирощують у теплицях і продають на зрізання.
Головним атрибутом лілій є квіти.

Квіти лілії

Найбільше у нас цінуються ті, що мають форму довгих труб або лійок (як у королівської лілії), але цікаві також тюрбаноподібні (як у лілії золотошапочної) і дзвонові (як у лілії бюльбюль). Вони утворюють на пагоні суцвіття — кисть або зонтик. Найраніше лілії зацвітають в кінці травня, найпізніше в серпні. Правильно підібравши сорти, ви зможете довго насолоджуватися їх квітами.
Стебла, вкриті вузьким листям, у найвищих сортів (наприклад, з групи Orienpeta) сягають навіть понад 2 м, тоді як у маленьких і смачних лілій вони сягають лише кількох десятків сантиметрів.

Лілія листя

Біля основи рослини розташовується листкова розетка, а під землею — цибулина з луски. Варто подбати про те, щоб створити ліліям хороші умови, адже це квіти-довгожителі й, розростаючись у кисті, з року в рік цвітуть все рясніше.

Цікаво  Вейгела - як доглядати за цією рослиною?

Ботанічні види лілій

В Україні можна культивувати чотири ботанічні види, у тому числі два з нашої місцевої флори. Вони досить морозостійкі.

Біла лілія (Lilium candidum)

Це одна з найдовше культивованих декоративних рослин. Цвіте в червні на пагонах довжиною 80-120 см. Любить сонячні та напівзатінені місця. Потрібен водопроникний ґрунт, багатий кальцієм.

Королівська лілія (L. regale).

Досягає 80-120 см у висоту. На одному пагоні може утворитися до 25 квіток з інтенсивним ароматом. Лук цього виду висаджують на сонячних місцях, у водопроникний, родючий ґрунт.

Лілія мереживна (L. martagon)

це наш національний вид (охороняється в природі), росте переважно в гірських лісах, тому любить півтінь і вапняний ґрунт. У червні та липні ми милуємося його злегка рожевими квітками у формі чалми, зібраними в суцвіття по десяток або близько того. Ростуть на пагонах довжиною 60-100 см.

Лілія цибулинна (L. bulbiferum)

дико росте в Підгаллі та Нижній Сілезії. Впізнаємо його за темними цибулинами, які утворюються на пагоні в пазухах листків. Помаранчеві квітки з відігнутими пелюстками розкриваються на кінцях пагонів (довжиною 60-120 см) у червні-липні. Зростає на середніх ґрунтах.

Лілії в українських садах

Азіатські гібриди

Це дуже велика група, яку легко виростити. Сорти, що належать до нього, були створені шляхом схрещування, серед іншого: лілія дахура, лілія тигрова і лілія бульба. Їх барвисті, численні квіти мають форму дзвоників і довго зберігаються, але зазвичай не пахнуть. Залежно від сорту цвітуть з травня до середини липня. Ці рослини стійкі до морозів і хвороб. Їм сприяють сонячні місця та водопроникний слабокислий ґрунт.

Трубчасті гібриди

Це схрещування королівської лілії з іншими видами. Мають запашні квіти, найчастіше воронкоподібної форми. Рослини створюють їх багато на пагонах висотою до 180 см. Ці сорти віддають перевагу сонячному світлу та родючому, слаболужному ґрунту. Молоді пагони пошкоджуються заморозками – при необхідності варто вкрити їх нетканим матеріалом. Пізньої осені мульчуємо місце росту цибулин.

Мартагон гібриди

Батьківщиною цієї групи є лілія лабурнум, яка була схрещена з іншими видами. Ми впізнаємо їх за тюрбаноподібними квітками, які в червні та липні прикрашають пагони висотою 100-170 см. Ці сорти добре ростуть в напівзатінених місцях, на багатому гумусом ґрунті з нейтральним pH. Цибулини їх морозостійкі, але бруньки можуть пошкоджуватися весняними заморозками.

Міжвидові гібриди

Найпопулярнішими є гібриди східних лілій і лілій трубчастих, широко відомі як Оріенпетс (OT). Виростають до 250 см заввишки, утворюють великі дво- або триколірні ароматні квіти з липня по вересень. Ця група стійка до морозів і значною мірою до хвороб. Найбільш рясно вони цвітуть на 3-4 рік після посадки. Вони люблять сонце і глинисто-піщаний ґрунт, багатий кальцієм і слаболужний.

Східні й лонгіфлорум гібриди

Обидві групи дають красиві, ароматні квіти, але їх цибулини чутливі до морозу. У саду навесні садимо їх у великі горщики, а на зиму заносимо в приміщення.

Американські гібриди й кандидум

У нашій країні вони маловідомі, а гібриди кандидума вважаються складними у вирощуванні, хоч і виведені з лілії білої.

Дивіться також: Квіти лілії – посадка, вирощування та догляд за ліліями

Прокрутка до верху