Головна сторінка » Квіти хризантеми – посадка, вирощування та догляд
Квіти хризантеми

Квіти хризантеми – посадка, вирощування та догляд

Квіти хризантеми – посадка, вирощування та догляд за хризантемами. Хризантеми — популярна осіння квітка, яку багато хто помилково асоціює лише з Днем усіх святих. Між тим, наприклад, в Японії хризантема є символом щастя і довголіття і водночас емблемою держави. Улюблена французькими імпресіоністами, багаторічна хризантема також була ознакою елегантності при дворі королеви Англії Вікторії. І таке захоплення не дивує.

Хризантеми – «рослинне золото» в саду і вдома

Назву хризантем придумав відомий шведський ботанік Карл Лінней, який поєднав грецьке слово «золото» — «chrystos» — з терміном, що означає квітку — «anthos». Його надихнули оригінальні китайські та японські назви, які також стосувалися золота. Хризантеми – це багаторічні рослини, які походять з Китаю, де їх вирощують протягом 2000 років – не тільки для краси, але й для лікувальних цілей. Лише в 17 столітті піретруми з’явилися в Європі, де через сезон цвітіння майже відразу стали популярним цвинтарною квіткою.

Хризантеми – великоквіткові, середньоквіткові та дрібноквіткові

Сучасні гібриди, які ми бачимо в будинках і садах, відносяться до трьох основних груп – великоквіткові, середньоквіткові й дрібноквіткові хризантеми. Крім того, хризантеми також поділяються за їх життєздатністю на однорічні, які називаються хризантемами, і багаторічні багаторічники (Dendanthrema). Останні значною мірою морозостійкі. Самі суцвіття, як і в айстр, являють собою кошики, що складаються з більшої кількості квіток – трубчастих, розташованих в центрі, і язичкових, тобто зовнішніх і домінантних, помилково багатьма вважаються пелюстками. Темно-зелене пір’ясте листя овальної форми досить щільно покриває стебло, яке може досягати від 30 до 80 см.

Квіти хризантеми – вимоги до ґрунту

Хризантеми – великоквіткові, середньоквіткові й дрібноквіткові багаторічні рослини, вирощувані як в горщиках, так і на грядках. Однак в обох випадках їм потрібне точно сонячне місце, щонайменше 5-6 годин сонця на день, бажано з раннього ранку. Відсутність достатнього освітлення може істотно зменшити кількість бутонів, але, з іншого боку, якщо ви перенесете горщик з уже розпустилися квітами в півтінь, ви довше будете насолоджуватися їх барвистою красою.

Субстрат для хризантем повинен бути родючим і проникним, а в ідеалі забезпечений нижнім шаром дренажу. Останнє особливо важливо при вирощуванні в горщиках. За кілька місяців до посадки варто збагатити піщаний або піщано-глинистий ґрунт компостом. Оптимальний pH ґрунту повинен бути близько 6,5.

Посадка і вирощування хризантем

Висаджувати багаторічні хризантеми в саду слід навесні, найкраще в травні, коли заморозки зійдуть назавжди. Однак немає серйозних протипоказань для розміщення добре розвиненої розсади на грядці також влітку чи восени – якщо у рослин є період близько 6 тижнів без заморозків для адаптації.

Цікаво  Жовті садові квіти - топ 20 жовто квітучих рослин

Викопана яма повинна бути вдвічі більшою за кореневу грудку рослини – як по глибині, так і по ширині, і в ідеалі повинна бути покрита дренажем. Окремі саджанці слід розташовувати не ближче 60-70 см один від одного – інакше в міру інтенсивного росту вони почнуть задихатися, що підвищує ризик розвитку хвороб і появи шкідників на листках. Крім того, варто пам’ятати, що великоквіткові, середньоквіткові й дрібноквіткові хризантеми люблять добре пророщений ґрунт, тому їх розташування потрібно планувати так, щоб не ходити між рослинами занадто часто і не витоптувати землю.

Через два тижні після посадки рекомендується обрізати всі пагони на 2-3 см, що дасть рослині поштовх до розвитку. Більш високорослі сорти слід відразу ж забезпечити опорами, щоб стебла не гнулися до землі від ваги квітів. Як і у більшості поступово квітучих рослин, позбавлення від сухих, відцвілих квітів дозволяє продовжити період розвитку нових бутонів. Крім того, постарайтеся видалити все сухе листя і зламані стебла.

Фахівці також припускають, що для отримання більших квітів на рослинах, які дають велику кількість бутонів, можна заздалегідь обірвати частину бутонів. В результаті квітів хризантеми буде менше, але вони будуть набагато ефектніше.

Квіти хризантеми

Полив і підживлення хризантем

Однорічні та багаторічні хризантеми вимагають стабільного рівня вологості в субстраті – навіть короткі періоди посухи їм не на користь. З весни й до кінця цвітіння їх потрібно регулярно поливати, бажано вранці й завжди направляючи струмінь води до коріння, щоб краплі не осідали на густому листі.

Раз в 4-6 тижнів рослини також потребують підживлення. Найкраще в цій ролі підійдуть рідкі багатокомпонентні добрива. Підживлення слід припинити, коли бутони почнуть забарвлюватися – інакше пагони будуть нестримно рости, слабшаючи, і хризантема в саду не встигне підготуватися до зими.

Квіти хризантеми – розмноження хризантеми

Найефективнішим способом розмноження великоквіткових, середньоквіткових і дрібноквіткових хризантем є поділ рослини, який рекомендується проводити кожні кілька років, незалежно від планів розширення вирощування. Старі хризантеми гірше цвітуть через вузькість пагонів. Тому навесні ми викопуємо рослини й гострими секаторами розділяємо їх на кілька частин – з пагонами й корінням – і потім розкладаємо по грядці. Ці «нові» рослини будуть швидко розвиватися і цвісти з подвоєною силою.

Цікаво  Обрізка фруктових дерев – як і коли?

Крім того, хризантеми можна розмножувати й класичними живцями, отриманими з пагонів, що ростуть безпосередньо від коренів. Процес проводять навесні, а змочені в укорінювані 7-сантиметрові шматочки пагонів потім поміщають в горщики, наповнені сумішшю постійно вологого піску і торфу. Приблизно через 3-4 тижні при температурі 15-20 градусів С сіянці приживуться і можна починати щодня виносити її на кілька годин на свіже повітря. У другій половині травня такі зміцнілі рослини можна сміливо висаджувати на грядку.


Охорона хризантем

Існує багато сортів садових хризантем, які легко можуть зимувати в ґрунті . Щоб підготувати їх до морозного періоду, восени обріжте всі пагони на висоту приблизно 10-15 см. Зрізані таким чином рослини ми вкриваємо ялиновим або ялиновим гіллям – листя не є хорошим захисним матеріалом, тому що воно допомагає утримувати вологу, що своєю чергою збільшує ризик розвитку грибкових захворювань. Деякі люди також рекомендують покривати самі коріння більш товстим шаром водопроникної землі. Менш стійкі сорти слід викопати й, як і всі кімнатні хризантеми, помістити в прохолодне, але світле приміщення.

Квіти дуба – морозостійкі хризантеми

Любителі багаторічних хризантем, які бажають вирощувати їх у саду цілий рік, можуть вибрати квіти дуба. Вони менш ефектні, ніж вирощені в теплицях, але морозостійкі. Висаджують навесні й залишають на зиму в землі. Однак зазвичай хвою або інші сорти купують влітку або восени, коли вони вже цвітуть. Тоді можна оцінити, як виглядають квіти й чи приживуться висаджені в землю цибулини до зими.

Дуби – це багаторічні хризантеми – багаторічники, які також підходять для посадки альпінаріїв.

Квіти хризантеми – як боротися зі шкідниками хризантем?

Найбільшими ворогами хризантем є слимаки, попелиці й гусениці, які люблять жити в густому листі. Якщо ви помітили сліди шкідників на великоквіткових, середньоквіткових і дрібноквіткових хризантемах, варто негайно застосувати інсектициди або, якщо мова йде про слимаків і гусениць, почати систематично виводити непроханих гостей. Ще більшою проблемою можуть бути грибкові захворювання, такі як біла іржа, сіра пліснява або борошниста роса, які викликані незвичайною щільністю листя і стебел. Основні способи профілактики – посадка з правильним інтервалом і полив без обприскування листя, а якщо вже пізно – відразу застосувати фунгіциди в спреї. Зміна кольору на самих квітках може, своєю чергою, свідчити про зараження одним із вірусів, які поширює попелиця – у цьому випадку потрібно негайне видалення хворих частин рослини.

Цікаво  Дім і сад лілії - весняна посадка
квіти

Хризантеми в саду

Хризантеми в садах вирощують переважно як найпізніші квіти, що оживляють грядки кольором, тоді як більшість інших рослин давно відцвіли. Тому ви сміливо можете висаджувати їх серед троянд, півоній, азалій та інших багаторічних рослин з меншим періодом вегетації. Карликові сорти хризантем красиво виглядають в рокарії, а кожну терасу і балкон можна чудово прикрасити великоквітковими хризантемами в горщиках і ящиках. Найважливіше те, що їх також можна використовувати як елегантні зрізані квіти – вони простоять до 3 тижнів у вазі, створюючи ідеальну композицію, серед іншого, з трояндами, герберами або ромашками.

Хризантема — багаторічна прикраса саду

Чарівність багаторічних хризантем полягає в основному в різноманітності їх квіток. Крім традиційних одиночних, напівмахрових і повних суцвіть, виділяють також кулясті, зонтикоподібні, анемоноподібні, помпоноподібні та голчасті квітки. І навіть якщо деякі з них занадто сильно асоціюються з кладовищем, більш рідкісні, оригінальні сорти можна висаджувати в саду без негативних асоціацій. Серед садівників особливо цінуються ніжно-рожевий сорт «Клара Кертіс» з квітками, схожими на ромашку, з жовтою серединкою, зелені сорти «Авокадо» і «Калімеро Мінті», а також інтенсивно червоні сорти «Піпі» і «Ред». садівники. У правильно підібраній композиції ці та інші піретруми створять у пам’яті радість і чарівність осені!

Квіти хризантеми й мороз – які сорти краще?

У саду найкраще зиму переживають квіти дуба – дрібноквіткові сорти, які відрізняються жовтим, помаранчевим, рожевим, червоним і бордовим забарвленням. Своєю чергою, небагато сортів великоквіткових багаторічних хризантем не вимерзають, залишаючись у землі.

Як підготувати цибулини хризантем до зими?

Ці рослини краще переносять важкі зимові періоди, наприклад, коли за кілька тижнів до морозів температура опускається нижче 5 градусів за Цельсієм, але вище нуля. Покриті товстим шаром снігу та замульчовані, вони також належним чином захищені. Поливати цибулини квітів варто до заморозків і під час сухої безсніжної ранньої весни.

Квіти хризантеми

Як часто потрібно поливати хризантеми?

Бажано навіть кожен день, тому що багаторічна або однорічна хризантема погано переносить висихання. Ґрунт у саду чи горщику має бути постійно вологим, але не надто вологим.

Дивіться також: Чорнобривці – догляд в саду

Прокрутка до верху