Головна сторінка » Лаванда в саду – як виростити й доглядати за лавандою в саду?
Лаванда в саду

Лаванда в саду – як виростити й доглядати за лавандою в саду?

Лаванда в саду – як виростити й доглядати за лавандою в саду? Лаванда (Lavandula) — рослина середземноморського регіону, яка має популярність в наших садах. Вирощування лаванди вимагає зусиль, але натомість рослина має гарний вигляд і чудовий аромат. Як виростити лаванду в саду? Посадка, догляд, обрізка і збір врожаю лаванди.

Лаванда вузьколиста (Lavandula officinalis syn. Lavandula angustifolia) — вічнозелений чагарник із вузьким декоративним сріблястим листям і квітками, зібраними в колосся. У багатьох людей лаванда асоціюється з Францією та її характерними п’янкими запашними фіолетово-блакитними полями.

Лаванда в саду

В Україні також можна насолодитися чарами лаванди, адже вона придатна для вирощування в саду. Попри те, що лаванда вимагає багато роботи, як-от обрізка та вибір правильного місця, лаванда, яка добре доглядає, добре росте, виглядає та пахне. Квіти лаванди, залежно від сорту, можуть варіюватися від пурпурно-блакитних через світло-лілові, рожеві, до білих.

Цвіте лаванда з червня по жовтень. Рослини мають компактну кущоподібну форму і досягають висоти 45-50 см. Своєю правильною формою вони зобов’язані обрізанню.

Лаванда цінна не тільки як декоративна рослина. Висушена лаванда може бути елементом сухих букетів, в ароматизованих пакетиках захистить від молі вміст гардеробів, у домашній аптечці може стати інгредієнтом лікувальних зіль (чай знімає мігрень і має антистресову дію), а також на кухні – доповнення до страв.

Цікаво  Лілія дерево - як посадити й виростити

У саду лаванда виглядає дуже декоративно, красиво пахне, а догляд за нею не складний. Розповідаємо, які найважливіші правила вирощування лаванди.

Коли садити лаванду в саду?

Висаджувати лаванду в саду можна навесні, з початку квітня. Гарна пора й осінь – у вересні та перших числах жовтня. Висаджуючи лаванду, дотримуйтеся мінімальної відстані 40 см між рослинами.

квіти

Лаванда в саду – де посадити лаванду в саду?

Лаванді потрібне тепло — сонячне місце і добре дренований водопроникний ґрунт, бажано з високим вмістом кальцію (надто кислий ґрунт варто вапнувати крейдою або доломітом). Якщо лаванду висаджувати в погано водопроникний ґрунт, то на дно лунки варто покласти дренаж зі шматочків розбитого горщика. Лаванда не любить сиру землю. Краще садити лаванду там, де занадто сухо, ніж занадто волого, але найбільше вона цінує постійну вологість ґрунту. Для вирощування лаванди в нашій кліматичній зоні потрібно вибирати морозостійкі сорти. Лаванду висаджують через 30-40 см.

Лаванда підходить для бордюрів доріжок, клумб, терас і балконів, альпінаріїв. Добре поєднується з трояндами. Варто пам’ятати, що його запах приваблює бджіл, джмелів і метеликів, а також відлякує комарів і попелиць.

Лаванда в саду

Як доглядати за лавандою в саду?

Лаванда має низькі вимоги до внесення добрив, але щовесни варто розсипати навколо рослин шар компосту приблизно 2 см. У суворі зими лаванда може вимерзнути. Восени рослини знизу варто вкрити соломою або сухим листям, а крони – соломою (але після перших заморозків, коли земля промерзне). Вирощену в горщиках лаванду краще перенести у світле і прохолодне приміщення.

Цікаво  Ялівець в саду – як за ним доглядати

Одним з основних заходів догляду при вирощуванні лаванди є зрізання лаванди. Молоді нерозгалужені лаванди вкорочують наполовину в перший рік росту. Це призведе до того, що лаванда відросте багато нових пагонів біля основи, створивши густу крону. Навесні (березень або квітень) хворі, зламані, перерослі або пошкоджені гілочки лаванди обрізають. Решта обрізають, щоб надати рослині правильну, кущоподібну форму і стимулювати утворення нових пагонів. При обрізанні лаванди вкорочують тільки торішні зрізи – зрізання старих частин рослини (занадто близько до землі) може завадити їй давати нові пагони.

Лаванду слід обрізати регулярно, щороку, щоб запобігти її надмірному дерев’янінню. Систематично сформовані рослини будуть компактними й щільними, а значить, менш сприйнятливими до руйнівної дії снігу. Однак це не повністю захистить лаванду від пошкоджень, тим більше, що під час прибирання вона буде постійно засипана снігом.

квіти

Лаванда – збір і сушка суцвіть

Влітку лаванду збирають для сушіння – коли вже видно забарвлення квіток, але до того, як вони повністю розкриються. Потім квіти зрізають разом із плодоніжкою, збирають у букети й підвішують суцвіттям вниз у провітрюваному місці. В кінці літа, відразу після цвітіння (але не восени, тому що пізно зрізані рослини гірше зимують), зрізають засохлі суцвіття з 7-сантиметровими фрагментами пагонів. Добре залишити деякі з них, тому що лаванда досить легко поширюється і проростає, даючи початок новим рослинам

Цікаво  Ранні садові квіти - перевірте, коли зацвітають
Лаванда в саду

Лаванда в саду – як розмножити лаванду?

Розмноження лаванди насінням. Насіння лаванди найкраще проростає при низьких температурах. Восени їх можна висівати прямо в ґрунт (місце зростання необхідно захистити від заморозків). Також можна посіяти насіння лаванди ранньою весною, попередньо стратифікувавши (тобто охолодивши).

Розмноження лаванди відводками. Нові рослини також легко отримати з відводків. Для цього кілька найнижчих пагонів лаванди навесні потрібно пригнути до землі, закріпити в ній (шматком зігнутого дроту) і засипати родючим ґрунтом. Необхідно стежити, щоб ґрунт навколо лаванди був постійно злегка вологим. Зрізок прив’язують до кілка, щоб нова рослина з самого початку росла вертикально. Восени, коли сходи лаванди приживуться, саджанці необхідно акуратно викопати й зрізати.

Дивіться також: Форзиції в саду – як за ними доглядати? Ефективні поради!

Прокрутка до верху