Головна сторінка » Магнолія – вирощування, догляд, сорти, обрізка
Магнолія – вирощування

Магнолія – вирощування, догляд, сорти, обрізка

Магнолія – вирощування, догляд, сорти, обрізка. Які вимоги до вирощування магнолії? Де і як посадити магнолію? Як за ним доглядати? Коли обрізати магнолію? Відповіді на поставлені вище питання ми дали в статті.

Магнолія – походження та характеристики

Магнолії є одними з найдавніших квіткових рослин на планеті. Вони з’явилися вже в крейдяному періоді, а в третинному отримали широке поширення – аж до сучасної Арктики. Скам’яніла магнолія (Magnolia acuminata), яку знайшли, виросла приблизно 20 мільйонів років тому. Інша рослина, безсумнівно, належать до сімейства магнолієвих, датується 95 мільйонами років тому.

Оскільки магнолії цвіли в той час, коли ще не було бджіл, їхні квіти пристосовані до запилення жуками – адже жуки еволюційно набагато старші за бджіл та інших перетинчастокрилих. У назви рослини теж своя оригінальна історія. Французький ботанік Шарль Плюм’є першим назвав рослини за прізвищами видатних людей. Так, наприклад, фуксію увіковічити Леонгарт Фукс (1501-1566), лобелію – Матіас де л’Обель (1538-1616), а магнолію – відомий ботанік – П’єр Маньоль (1637-1715).

Природний ареал магнолії — Північна Америка, Карибський басейн, Центральна Америка, північна частина Південної Америки та Азія.

Природний ареал магнолії — Північна Америка, Карибський басейн, Центральна Америка, північна частина Південної Америки та Азія. З понад 240 відомих видів магнолій представники приблизно ста з них можуть рости в кліматичних умовах Центральної Європи. Їхня палітра варіюється від вічнозелених рослин до кущів і дерев, що скидають листя. Залежно від виду і сорту, вони ростуть на нормальних і слабокислих ґрунтах. Деякі гібриди підходять навіть для вирощування в горщиках.

Листя магнолії великі, еліптичні або, навпаки, яйцеподібні. Гермафродитні квіти зазвичай дуже вражаючі та ароматні. Забарвлення квітів може бути: білим, кремовим, відтінків рожевого, червоного, жовтого. Можливо, секрет краси квітів магнолії криється в їх дуже простій будові. Великі збірні плоди магнолії складаються з одиничних т. зв фолікули, що нагадують шишки хвойних дерев.

Магнолія – вирощування

Магнолія – вирощування
Магнолія – вирощування

Листя магнолії великі, еліптичні або, навпаки, яйцеподібні. Квіти-гермафродити зазвичай дуже вражаючі та ароматні. Забарвлення квітів може бути: білим, кремовим, відтінків рожевого, червоного, жовтого.

Краса листя, квіток і оригінальність плодів магнолій роблять їх надзвичайно декоративними садовими кущами й деревами. Вони чудово виглядають як ростуть окремо, так і в групі. Найважливіше те, що вам не потрібен ступінь доктора ботаніки, щоб вирощувати ці чарівні рослини – достатньо знати про їхні потреби та догляд.

Магнолії демонструють велику кількість красивих квітів зазвичай у квітні. Однак є група індивідуалістів, серед них жовті магнолії, що зацвітають пізніше. Завдяки їм можна продовжити період цвітіння до червня. Магнолії цвітуть дуже ефектно, але, на жаль, дуже недовго – в середньому, протягом двох тижнів. Щоб якомога довше насолоджуватися прекрасним видом, можна створити в саду композицію з ранніх, середньо- і пізньоквітучих сортів.

Цікаво  Гербери догляд, посадка та вирощування

Які бувають сорти магнолій?

Нижче ми коротко опишемо сорти магнолії.

 • Магнолія великоквіткова (Magnolia grandiflora L.). Квіти цієї вічнозеленої магнолії чисто-білі й розпускаються з квітня по червень. Влітку також час від часу можна побачити поодинокі квіти. Вони приємно пахнуть. Вони є одними з найбільших квітів деревних рослин. Вони коливаються в діаметрі від 15 до 30 см, а спеціально відібрані сорти досягають 45 см. Magnolia grandiflora виростає у вигляді дерева до 25 м заввишки.
 • Магнолія зірчаста (Magnolia stellata). Ранньоквітучий чагарник, який на зиму скидає листя. У висоту досягає від 2 до 5 м. Стовбур розгалужується прямо над землею й утворює широку крону. Ароматні квітки мають діаметр від 10 до 15 см. Цікаво, що цвітуть вже зовсім молоді рослини – одно- або дворічні. Середньопізній сорт.
 • Магнолія пурпурова (Magnolia liliiflora). Його квіти й листя з’являються майже одночасно в травні. Дуже інтенсивно забарвлені квіти нагадують квіти лілії або тюльпана. Зовні вони фіолетові, а всередині майже білі. Виростає лише до 3-5 м. Пізньоцвітучий сорт.
 • Магнолія Зібольда (Magnolia sieboldii). У червні розвиваються дуже великі ароматні квіти. Час цвітіння також тривалий – близько двох місяців. Кущ виростає до 2-3 м у висоту.

Магнолія – вирощування – де і як посадити магнолію?

Розмір і місце розташування садової ділянки є важливим фактором при виборі виду або сорту магнолії. Потрібно не тільки надати молодій рослині простір для розвитку, але й передбачити її майбутні потреби. Деревні сорти виростають до 4-8 м в діаметрі. Кущам також необхідний доступ світла, тому що гілки, затінені сусідніми рослинами, не дадуть квітів.

Більшість сортів магнолій люблять сонячні місця, хоча є винятки, які віддають перевагу напівтінистим місцям. Якщо магнолія знаходить відповідні умови як по сонячному світлу, так і по ґрунту, вона добре розвивається, прикрашаючи сад рясним і регулярним цвітінням.

Магнолії можна висаджувати як класичні солітери для весняного показу. Дуже добре виглядають і композиції з рододендронами. Всі весняні квіти – хороша компанія для магнолій. Перш за все, цибулинні квіти: нарциси, крокуси, ерантіс, медунка (Pulmonaria) і фіалка запашна (Viola odorata). Однак вам слід уникати багаторічних рослин, які конкурують з магноліями, наприклад ґрунтопокривних видів герані (Geranium), тому що вони часто можуть ускладнити життя чутливим корінням магнолій.

квіти

Вимоги до вирощування магнолії

Коли ми говоримо про магнолію, ми маємо на увазі дуже просту у вирощуванні рослину, яка, посаджена в потрібному місці, росте без серйозного втручання. Хоча про нього майже зовсім не потрібно піклуватися, але одного він нам точно не пробачить – незручного місця.

Якщо говорити про посаду, то магнолія — справжня діва, якій непросто догодити. У поганому місці він ледь буде рости й, попри інтенсивний догляд, швидше за все не зацвіте. Тому перед придбанням цього красиво квітучої рослини необхідно уважно оглянути свій сад. І ще одне важливе – не всі магнолії однакові. Існує понад 100 видів і сортів, спеціально виведених для домашніх садів, але вони мають більш-менш різні вимоги. Вибираючи місце, пам’ятайте, що магнолія росте не тільки вгору, але і в сторони. Для невеликих садів підійдуть низькорослі чагарники.

Цікаво  Кульбаба – властивості, застосування, вирощування


Магнолії висувають такі умови:

 • Сонячне або напівзатінене місце (залежно від виду);
 • не менше чотирьох годин сонця на день;
 • місце, захищене від вітру;
 • достатньо місця з боків – магнолії зазвичай ростуть поодиноко.

Попри те, що магнолії люблять сонце, сорти, що зацвітають дуже рано, не повинні залишатися на повному сонячному світлі. Чим більше світла, тим раніше дерево зацвіте. Оскільки квіти магнолії дуже чутливі до морозу, екземпляри, які розвинуться занадто рано, можуть бути знищені раптовими весняними заморозками.

Оптимальне розташування, природно, також включає оптимальний субстрат. Більшість сортів магнолій (за деякими винятками) віддають перевагу слабокислий, постійно вологий ґрунт. Щоб коріння, що ростуть неглибоко під землею, не страждали від посухи та спеки, доцільно захистити їх шаром мульчі або підсадити.

Як виростити магнолію в саду?

Магнолії мають чутливу кореневу систему, пристосовану до використання гумусу та родючого ґрунту з максимально рівномірним зволоженням. Після посадки накрийте кореневу кульку мульчею та уникайте, наприклад, зволоження ґрунту, щоб не пошкодити коріння, що розвивається.

Як рослина з плоскою і неглибокою кореневою системою, магнолія не має можливості зариватися в ґрунт у пошуках води. З цієї причини сумлінний садівник повинен докладати всіх зусиль для підтримки постійної вологості ґрунту відповідно до наступних правил:

 • Поливати регулярно;
 • влітку поливати рослини вранці;
 • не лити воду на листя і квіти;
 • Магнолії в горщиках поливайте частіше, але уникайте застою води.

Чим молодша магнолія, тим меншою морозостійкістю вона володіє. Рослина просто не встигла достатньо адаптуватися до життя у відкритому космосі. Тому варто рекомендувати захистити магнолію від перепадів температури:

 • Покладіть під дерево товстий шар мульчі з кори, а зверху помістіть шар листя;
 • третій шар утеплювача рослин складається з соломи і ялинових або ялинових гілок;
 • варто обернути стовбур магнолії нетканим матеріалом;
 • навесні укриття зніміть, але все одно тримайте напоготові – на випадок великих заморозків.

Крону і, можливо, гілки куща необхідно захистити від заморозків джутовим мішком або плівкою. Пізні весняні заморозки можуть завдати особливої ​​шкоди рано зацвітаючим сортам магнолії.

Магнолія – вирощування – підживлення та обрізка магнолій

Дерева магнолій і великі кущі зазвичай не потребують підгодівлі, оскільки вони отримують користь від природної циркуляції поживних речовин. При виявленні нестачі деяких поживних речовин необхідне додаткове підживлення. За бажанням можна насипати під крону 1-2 см шару ґрунту для рододендронів в радіусі крони. Для гарного росту магнолії потрібен слабокислий ґрунт. Крім того, в цей субстрат входить ще й добриво, яке автоматично забезпечує додаткове живлення рослини.

Цікаво  Буддлея давідія - сорти, посадка, вирощування, догляд.

Неглибоко заглиблені корені зумовлюють певне підвищення рельєфу навколо стовбура. Щоб перший рясний дощ не змив весь баласт, добре утворити навколо дерева захисне кільце.

Магнолії та великі кущі зазвичай не потребують підгодівлі. Вони отримують користь від природного колообігу поживних речовин.

Як альтернативу можна використовувати рододендронове добриво. Однак пам’ятайте, що надлишок добрив також може бути шкідливим. Росте магнолія настільки повільно, що її можна спокійно чекати й реагувати лише тоді, коли для цього є очевидні причини.

У магнолій найчастіше не розвиваються нові пагони на старих частинах гілок, а інтенсивне обрізання зазвичай створює прогалини у формі рослини, які ніколи не закриються. Тим не менш, іноді може виникнути потреба в обмеженій обрізці: коли гілки розвиваються в небажаному напрямку, коли вітер завдає шкоди й зовнішній вигляд дерева потрібно виправити. Деревина магнолії дуже крихка і гілки досить часто ламаються. Зрізати рослини найкраще в травні, коли рослина повністю облистне. Зрізання ніколи не проводять ранньою весною.

Магнолія – вирощування

Магнолія – вирощування
Магнолія – вирощування

Проблеми магнолії – хвороби та шкідники

Здорові магнолії стійкі до шкідників та інших хвороб. Хвороба – це завжди ознака того, що через невідповідне місце розташування або поганий догляд магнолія ослабла і тому втратила імунітет.

Плямистість листя магнолії

Хвороба викликається бактерією Pseudomonas, яка поширюється краплями дощу. З’являється переважно в теплу і вологу погоду. На листках помітні чорні плями з жовтуватою облямівкою або більші отвори. В результаті уражені пагони гинуть.

Це широко поширене захворювання також є проблемою для сортів, які скидають листя. Бактерії зимують у пагонах і можуть завдати шкоди морозу.

Контроль : найкраще боротися з плямистістю листя за допомогою профілактичних заходів. Важливо, щоб крона магнолії була не дуже густою, щоб пропускала достатньо світла і повітря. Листям потрібно дати швидко висохнути. Поливаючи магнолію влітку, не лийте воду на листя, а тільки на коріння. Уражені хворобою частини рослини необхідно якомога швидше видалити.

Магнолія борошниста роса

Існує два різних типи борошнистої роси: справжня та пероноспороз. Обидва характеризуються білуватим або сіруватим нальотом на листках. Згодом листя буріє й опадає. Ці захворювання викликаються грибами з роду Erysiphaceae.

Профілактика та контроль. Боротися з борошнистою росою можна за допомогою часникового екстракту або молочної кислоти. У другому випадку частина молока змішують з дев’ятьма частинами води й отриманим розчином обприскують магнолії протягом декількох днів. Коли хвороба загострюється, зазвичай допомагає обприскування фунгіцидом. Пагони й листя, заражені борошнистою росою, слід негайно видаляти, оскільки хвороба швидко поширюється.

Шкідники

Ослаблені магнолії також часто заражені білокрилкою – білокрилкою (Siphoninus phillyreae) – або мошками. Своєю чергою коріння поїдаються живуть в ґрунті личинками, в тому числі: набрякоподібні (Otiorhynchus). Соковиті корені магнолії також цінують водяні полівки.

Дивіться також: Верес догляд та вирощування в саду.

Прокрутити вгору