Головна сторінка » Нарцис в саду – вирощування нарциса, догляд, поради
Нарцис в саду

Нарцис в саду – вирощування нарциса, догляд, поради

Нарцис в саду – вирощування нарциса, догляд, поради. На питання, ця квітка в саду — нарцис чи нарцис, відповідь проста: кожен нарцис — нарцис, але не кожен нарцис може бути нарцисом. Суворі правила систематики рослин визначають титульний нарцис наступним чином: родина – Amaryllidaceae, рід – нарцис, вид – нарцис.

Як виглядають і звідки беруться нарциси?

Батьківщина та ботанічні дані Narcissus jonquilla

Нарцис широко поширений в Південній Європі, особливо на Піренейському півострові, і в Північній Африці, особливо в Алжирі. Він навіть став дикорослим на західних Балканах у Далмації. Крім вихідного виду і його природних гібридів, нарциси часто використовують для створення схрещувань з іншими видами й сортами. Щоб упорядкувати численні сорти нарцисів, кількість яких давно перевищила 20 000, їх поділили на 12 груп. У групу № 7 входять гібриди жонкілей.

Родова назва нарцис походить від грецького слова narkein (νάρκειν) = «оглушувати, вводити в наркоз». Згідно з грецькою міфологією, це ім’я – Нарцис – носив вродливий син бога Кефіса, інімфа Лейріопа. Гордий своєю красою, він безсердечно відкидав прихильності своїх прихильниць, у тому числі гірської німфи, на ім’я Ехо. Боги покарали його нездійсненим самолюбством: він закохався у власне відображення в дзеркалі й помер від туги. На могилі росла квітка, названа на його честь.

Видовий епітет «нарцис», іспанською мовою junquillo, походить від латинського слова juncus = «киси». Це, своєю чергою, є результатом простого спостереження, що рівномірні вузьке листя нарциса, на відміну від інших нарцисів, круглі в поперечному перерізі й нагадують очерет.

Нарцис – як виглядають нарциси?

Як ми зазначали на початку, поєднання елементів «нарцис і нарцис» передбачає простий зв’язок: нарцис — ботанічний рід, до якого належить нарцис. Квіти Narcissus jonquilla є символом, як і тюльпани та форзиція, Великодня та початку весни. Характерна форма квітів і їх веселе жовте забарвлення можуть бути прикрасою в саду протягом багатьох років на одній клумбі.

Цікаво  Однорічні садові квіти

І ботанічна форма виду, і гібриди нарцисів розвивають на одному пагоні від двох до шести яскраво-жовтих квіток діаметром приблизно 2,5 см, з дещо темнішим забарвленням віночка. Пелюстки широко овальні, а коронка відносно коротка. Квітки нарциса мають тонкий, дуже характерний аромат.

Період цвітіння – з середини квітня по травень. Квітки з’являються пізніше всіх інших диких нарцисів. Винятком є ​​Narcissus serotinus, який у середземноморському регіоні цвіте лише з вересня по листопад і тому не може рости тут.

квіти

Нарцис в саду – вирощування і догляд за нарцисами в саду

Вибір правильного місця і посадка нарцисів

Нарцис – надзвичайно проста в догляді цибулинна рослина. У саду найкраще себе почуває на сонячному або напівзатіненому місці. Оптимальним є місце з достатньою кількістю сонячного світла, добре дренованим ґрунтом з гумусом і рівномірною вологістю. На дуже сонячних місцях квіти тримаються недовго, тому їх ідеально, якщо їх тимчасово накрити. Важливо, щоб цибулини нарцисів (як і інші цибулинні рослини) ніколи не відчували застою води, який швидко призводить до їх загнивання.

Занадто піщаний ґрунт забезпечує цибулинам квітів занадто мало вологи та гальмує розвиток коренів. Перед посадкою нарцисів клумбу необхідно збагатити якісною садовою землею з pH 6,5-7 і забезпечити хороший дренаж надлишку води. У короткостроковій перспективі нарциси можуть стояти в горщику у квартирі як провісники весни. Температура не повинна перевищувати 10-15°C, адже чим тепліше місце, тим не довше протримаються квіти.

Цікаво  Карликові лілії - все, що вам потрібно знати

Нарциси утворюють додаткові цибулини, які використовуються для розмноження рослин. Коли після цвітіння (в кінці червня або в липні) надземні частини нарцисів починають в’янути й відмирати, цибулини викопують і зберігають у прохолодному і темному місці. Посадка нарцисів проводиться восени до перших заморозків, краще у вересні. Рання посадка має ту перевагу, що рослини встигають прижитися і легше переносять зиму та мороз.

Нарцис в саду

Він рекомендує глибину посадки приблизно в три рази більше висоти цибулини нарцисів, зазвичай 10-15 см. Менші цибулини, наприклад ботанічних видів, садять трохи мілкіше. Посадка нарцисів групами вимагає відстані між окремими цибулинами 12-15 см. У разі важкого ґрунту або вирощування в контейнері ви можете використовувати дренажний шар піску або гравію товщиною 1-2 см на дні посадкової ями. Він забезпечить кращий дренаж зайвої води й запобіжить гнилі цибулі.

Полив, підживлення та інші процедури по догляду за нарцисами

Нарциси – сильні та прості у вирощуванні рослини, які, однак, погано переносять надлишок вологи, тому поливати цибулинні рослини потрібно лише в абсолютно сухих місцях. На перегнійних і родючих ґрунтах зазвичай достатньо дощової води. Поливати нарциси в горщиках потрібно помірно, не допускаючи надлишку вологи.

Нарциси, які навесні зустрічають весну золотистими квітами, зазвичай багато років ростуть на одному місці. Для підтримки їх сильного росту і пишного цвітіння необхідні підживлення. Добриво слід починати вносити, коли листя з’являться із землі приблизно на ширині долоні. Нарциси потребують великої кількості поживних речовин і, залежно від виду добрива, вимагають кількох обробок добривами.

Цікаво  Лілія дерево - як посадити й виростити
квіти

Догляд за нарцисами вимагає видалення зів’ялих і зів’ялих квітів, щоб рослина не витрачала зайву енергію на створення насіння. Важливо захистити листя і залишити їх, поки вони не пожовтіють і не засохнуть. Таким чином рослина здатна накопичувати достатній запас енергії для весняного розвитку в споровому органі – цибулині.

Грунт навколо цибулин необхідно ретельно розпушити й видалити всі бур’яни. Як укриття на зиму можна використовувати тонкий шар компосту, бажано на початку листопада. До наступного року органічна речовина стане доступною для квітів.

Нарцис в саду – хвороби та шкідники нарцисів

Типовими шкідниками нарцисів є цибулевий хрущ. Личинки щитівки живляться в цибулинах, в результаті чого рослина в’яне і часто гине. Цибулева муха, яку називають нарцисовою, — це муха, личинки якої також пошкоджують цибулини. Врятувати заражені цибулини важко, але іноді вдається, якщо шкідників виявити рано. Цибулю виймають із землі й опускають у воду 44°C на дві години. В цих умовах личинки не виживають, і цибулини необхідно ретельно просушити й зберігати до осінньої посадки.

Нарцис в саду

Шкоди від полівок, які люблять поїдати бульби й цибулини квітів, у нарцисів не виникає, оскільки гризуни уникають отруйних цибулин. Іноді, однак, грибкове захворювання вражає цибулини. Заражені цибулини швидко загнивають, і їх необхідно якнайшвидше видалити, а нарциси не можна пересаджувати на уражену ділянку принаймні п’ять років, оскільки грибок довго зберігається в ґрунті.

Дивіться також: Барвінок – вирощування в саду, використання, догляд

Прокрутка до верху