Головна сторінка » Кипарис – посадка, вирощування і догляд за кипарисом
Кипарис – посадка

Кипарис – посадка, вирощування і догляд за кипарисом

Кипарис – посадка, вирощування і догляд за кипарисом. Кипарисовик часто плутають з туями (thuja), але насправді вони часто з’являються поруч в саду і виконують однакові декоративні функції. Обидва види належать до одного сімейства кипарисових і залишаються зеленими всю зиму, але кипарис відрізняється більш насиченим кольором, більш щільними гілками й дещо іншою формою.

Не кожен може з першого погляду відрізнити кипарис від туї – найхарактернішою відмінністю є верхівка, яка у перших має властивість опускатися, і форма шишок – у туй плоди довгасті, а у кипарисів – круглі.

Дерева роду Cupressus L. порівняно з туями вони також більш космополітичні, але водночас вимогливі. У природному середовищі вони зустрічаються в Центральній Америці, Північній Африці та південно-західній Азії. Вони щойно мігрували з Азії до Середземноморського регіону, де оселилися назавжди.

Систематика кипариса

Взагалі існує близько 17 видів кипарисів, які відрізняються висотою (від 5 до 40 метрів!) і тінню. Найбільш типовим і популярним видом в Європі є вічнозелений кипарис (C. sempervirens), який росте на території від Італії та Єгипту до Ірану та Ізраїлю. Це дерево-довгожитель, яке, як повідомляється, може жити до восьмисот років, досягаючи максимальної висоти приблизно 35 метрів. Темно-зелене листя, що росте вертикально вгору, має дуже приємний, солодкуватий аромат зі смоляно-цитрусовими нотками, а крона дерева протягом року вкрита овальними шишками висотою до 4 см.

З давніх часів кипариси вважалися символом трауру і донині їх часто висаджують на кладовищах, хоча сучасна туристична індустрія все частіше використовує їх як візитну картку романтичної Тоскани.

фото

Кипарис – вимоги до ґрунту

Кипарисам не потрібен особливий тип садового ґрунту, але, як і більшість рослин, вони виграють від високого рівня проникності ґрунту. У ґрунті, де залишається вода, вона зазвичай швидко втрачається. Однак, як тип виду для теплого помірного клімату, вони віддають перевагу місцям, захищеним від вітру та повністю сонячним. Деякі сорти виносять тінь, але варто переконатися, що ви купуєте менш примхливий сорт.

Кипарис – посадка

Кипарис – посадка

Готуючись посадити кипарис в саду, слід в першу чергу викопати яму, в яку з великим запасом поміститься поточний кореневу грудку. На грядках з більш глинистим ґрунтом варто вибрати більшу глибину і засипати дно ями гравієм, щоб забезпечити достатній дренаж. До початкового ґрунту бажано додати органічний компост, торф або принаймні зрізане листя, що додатково підвищить водопроникність ґрунту. Навколо посадженого кипариса можна розкласти шар кори, що мульчує, що запобіжить пересихання ґрунту та розповсюдження бур’янів, але навколо самого стовбура слід залишати відстань не менше 5 см – так ви запобіжить грибкові захворювання рослин. коріння.

Цікаво  Обрізка дерев

Коли садити кипариси?

Найкращий час для посадки – вересень і жовтень, а навесні також березень і квітень, якщо земля не промерзла. Вирощувати кипариси нескладно – рослини можна висаджувати навіть в горщики, природно з достатнім дренажем. Дерева можна давати спокій протягом усього періоду їхнього росту або регулярно обрізати до потрібної форми. Не варто боятися навіть радикальної стрижки – кипарис швидко відростає! Ідеальний час для зрізання – початок весни й кінець літа.

фото

Полив і підживлення кипарисовика

У перший рік після посадки кипарисам потрібна постійна волога в ґрунті для правильного розвитку кореневої системи. Тому поливати слід регулярно, враховуючи поточні погодні умови. На другий рік полив навесні й влітку можна скоротити до 1-2 разів на місяць. Однак трохи недогляду не буде великим гріхом, адже дорослі кипариси добре переносять періоди тимчасової посухи.

У початковий період росту кипарисам також корисно системне підживлення в кінці зими або на початку весни. Швидше зростаючі сорти, такі як кипарис Лейланда, також отримають користь від другої дози добрива наприкінці весни. Ідеальний препарат повинен бути призначений для дерев і кущів і містити сірку або залізо, які підтримують темно-зелений колір листя. Ми не удобрюємо кількарічний кипарис, оскільки він може отримати необхідні поживні речовини самостійно.

Кипарис – посадка – розмноження кипариса

Кипариси досить ефективно розмножуються здерев’янілими живцями. Багато людей використовують великі екземпляри, що ростуть у саду, для регулярного вирощування маленьких ялинок у горщиках, які є чудовою прикрасою різдвяного будинку.

Сам процес дуже простий – зріжте з кипариса якісну гілку довжиною близько 20 см. Кращим матеріалом є цілі бічні гілки, що ростуть безпосередньо від стовбура, або верхівки гілок віком не більше року. З нижньої частини отриманого таким чином втечі видаляємо листя, а на самому кінці робимо лезом бритви або ножем кілька неглибоких вертикальних надрізів, які сприятимуть розвитку коренів.

Підготовлену гілку помістити в горщик, наповнений піском і торфом у співвідношенні 1:1. Він повинен стирчати прямо, а його нижні листки не повинні торкатися землі. Субстрат кипарисовика ретельно полийте і витримайте при температурі близько 20 градусів С і постійному зволоженні протягом 2-3 місяців. Коли рослина розвине коріння, ми пересаджуємо її у більший горщик, наповнений землею. Висаджувати їх на відкритому повітрі можна тільки після поступової акліматизації.

Цікаво  Дерево персик - вирощування та догляд
Кипарис – посадка

Кипарис захист

Кипариси морозостійкі, і зима їм ніяк не шкодить. На жаль, хвороби та комахи менш милосердні, хоча правильні умови вирощування значно знижують ризик проблем. Однак на пагонах може з’явитися грибковий наліт, який проявляється в зміні кольору кори й витікання смоли, а іноді також в зміні кольору гілок або загибелі всього дерева. На жаль, лікування не існує – єдине, що ви можете зробити, це вчасно видалити заражені гілки, щоб уникнути поширення проблеми.

Хвороби кипариса

Коричнева хвоя може свідчити про фітофтору, також грибкового походження, яка спочатку вражає коріння, а потім проявляється у вигляді коричневої хвої. На цьому етапі вже пізно допомагати, і дерево потрібно видалити з великою кількістю землі, щоб зупинити поширення грибка на грядці. Уникнення надмірного поливу у випадку кипариса – найкращий захист від фітофтори.

Крім того, на корі, листках і шишках розвиваються личинки павутинного кліща, що викликає жовте забарвлення лусочок, щитівки, які спотворюють пагони, і медяні кліщі, які харчуються пагонами й призводять до їх пожовтіння та загибелі. Для кожного з цих комах варто придбати спеціальний хімічний препарат – з двома останніми можна боротися Моспілан або Конфідор.

фото

Кипарис – посадка – кипарис в саду

Кипариси – швидкозростаюча прикраса саду, яка в першу чергу служить відмінним бар’єром. Зазвичай їх використовують для створення живої огорожі (особливо неоформленої), але вони також безцінні як солітери, створюючи тіньову зону, захищаючи від вітру і приховуючи нас від очей сусідів або перехожих. Вирощені в горщиках, вони створюють елегантну прикрасу тераси, яка залишається зеленою всю зиму – їх можна легко використовувати для різдвяних прикрас.

Крім того, з гілок дерева C. sempervirens виробляють цінну ефірну олію, яка знімає м’язові спазми та біль і стимулює кровообіг. Масло також має антибактеріальні та противірусні властивості. Меблі та предмети декору виготовляють із твердої, міцної деревини.

Як вибрати кипарис для саду?

Найпопулярніші італійські кипариси сьогодні пропонуються в декількох цікавих сортах з різними формами й відтінками. Варто рекомендувати, наприклад, високий і високий «Stricta» і повільно зростаючий жовто-зелений «Swane’s Gold». Любителям швидкого ботанічного ефекту можна порекомендувати кипарисовик Лавсона з вузькою конусоподібною кроною, що чудово прикрашає садову доріжку, яка в залежності від сорту може мати синьо-сірі або смарагдово-зелені лусочки, і кипарис Лейланда, який це гібрид, який може вирости до 15 метрів за десяток років! Красиві сорти останнього включають насичено-жовтий «Gold River» або блакитний «Naylors Blue». Вибираючи для вирощування різні види й сорти кипарисів, ми можемо створити цікаву композицію, яка, бувши вічнозеленою, буде радувати широкою гамою красивих відтінків!

Цікаво  Як зробити декоративну штукатурку
Кипарис – посадка

Кипарис – посадка – сорти кипарисовика

Які найпопулярніші сорти в Україні? Це включає: кипарис:

  • Колонновидна – струнке, надзвичайно привабливе рослина, часто описується як найкрасивіше серед усіх хвойних, відмінно підходить для посадки як окремо, так і групами; колоноподібні кипариси (дерева) чудово виглядають, наприклад, у громадських місцях або як живопліт,
  • Аризона – як і колоновидний сорт, відрізняється великим зростанням і дуже стійкий до низьких температур,
  • шишка – теж дуже велике дерево, яке може досягати до 20 м у висоту, а завдяки своїм химерним формам виглядає приголомшливо,
  • домашній – якщо вас цікавлять кипариси на балконі, вибирайте цей сорт, який невеликий і його також можна зберігати вдома.

Кипариси – запитання та відповіді

Що робити, коли горщикові кипариси, вирощені в домашніх умовах, починають втрачати колір і в’янути?

Перш за все, переконайтеся, що рослина отримує потрібну кількість води й в кімнаті правильна вологість.

Чи вимагає обрізки кипарис на пні?

Робити це не потрібно, хоча це можна зробити, якщо почали з’являтися гілки, що деформують форму рослини. Однак ця процедура необхідна для високорослих видів, у яких необхідно визначити найсильніший пагін і видалити інші пагони, що з’являються на його місці.

На що слід звернути увагу при виборі видів для балкона?

Одним із факторів, який слід враховувати, є розмір сорту – подумайте, чи підійде даний вид до запланованого місця. Також враховуйте вимоги рослини, оскільки вони можуть бути меншими або більшими залежно від типу.

Дивіться також: Пальмовий клен – перевірте, як його вирощувати та доглядати

Прокрутка до верху