Головна сторінка » Обрізка садових дерев. Коли і як обрізати дерева і кущі?
Обрізка садових дерев

Обрізка садових дерев. Коли і як обрізати дерева і кущі?

Обрізка садових дерев. Коли і як обрізати дерева і кущі? Плодові кущі та плодові дерева вимагають регулярного догляду. Один зі способів лікування, про який ми повинні особливо пам’ятати, – це систематична обрізка. Залишені без уваги рослини можуть набагато рідше цвісти й давати менше плодів. Відсутність належного догляду також означає підвищений ризик зараження, тому багато рослин вимагають систематичної обрізки. Коли найкраще обрізати дерева, а коли – кущі? Як обрізати рослини, щоб вони росли здоровими? Обов’язково подивіться!

Навіщо обрізати плодові дерева, кущі та ін.

Обрізка дерев і кущів дозволяє надати їм потрібну форму і змушує рослину набагато краще цвісти й більше плодоносити. У випадку з кущами й плодовими деревами обрізка є однією з найважливіших процедур. Він дозволяє регулювати висоту дерева і збільшує його щільність. Своєю чергою, обрізка щойно пересадженого молодого рослини забезпечує баланс між корою та кореневою системою.

Щоб дерева і кущі рясно плодоносили, вони повинні бути перш за все здоровими. Видаляючи хворі, старі та зламані гілки, ми також можемо запобігти розвитку вірусів та грибків, а також нам буде набагато легше обприскувати.

Пам’ятайте також, що хоча після обрізки дерево спочатку буде давати менше плодів, плоди стануть кращими й більшими. Таке дерево також дасть трохи солодші плоди.

Обрізка садових дерев

Обрізка садових дерев – Способи обрізки дерев і кущів у саду

Розрізняємо наступні види зрізання плодових дерев і чагарників:

 • Омолоджуюча обрізка – потребують старі кущі й плодові дерева. Він передбачає систематичне позбавлення від хворих гілок і укорочення здерев’янілих пагонів. Якщо рослина занадто гіллясте, старі пагони можна зрізати близько до землі.
 • Формуюча обрізка – передбачає видалення гілок, що ростуть під гострим кутом. Він допомагає зберегти домінуючу роль стовбура стосовно пагонів, які формують крону. Такий вид обрізки дозволяє правильно розподілити гілки й визначає форму рослини, визначаючи його силу. Плодові кущі, які піддаються такому виду корекції, стають значно густішими в нижніх частинах. Декоративні та плодові кущі коригують шляхом видалення верхівок пагонів, їх нащадків і гілочок, які спотворюють верхівку й обмежують приплив світла.
 • Ремонтна різка – передбачає видалення пошкоджених і хворих елементів.
 • Санітарна обрізка – якщо у плодових дерев і кущів є пошкоджені пагони, які можуть бути потенційним джерелом інфекції, то санітарна обрізка захистить рослину від розвитку хвороби.
 • Коригувальна обрізка – таким способом можна обрізати плодові дерева та кущі, які є старшими рослинами з неправильною формою крони. Корекція передбачає видалення пагонів, які ростуть всередину, перетинаються між собою або іншим чином деформують ціле.
 • Напівпрозора стрижка – виконується для того, щоб більше природного сонячного світла потрапляло на крону. Однак пам’ятайте, що не можна видаляти більше ніж 15 відсотків загальної ваги крони за один раз, оскільки це може призвести до загибелі рослини.
Цікаво  Як садити персик - інструкція по посадці і догляду за персиковими деревами в саду

Обрізка садових дерев – коли обрізати дерева і кущі?

Є група дерев, які потребують обрізки щороку, щоб правильно вирости та загустити. Друга група, своєю чергою, це рослини, які взагалі не потребують обрізки. Варто знати, що як при неправильному обрізанні, так і при обрізанні дерев без потреби ми можемо завдати їм серйозної шкоди.

Тому перш ніж думати про зрізання наших рослин, нам потрібно визначити, чи потрібна їм взагалі така обробка і коли це найкраще робити.

Плодові дерева, як і плодові кущі, краще обрізати взимку і влітку. Найчастіше першу обрізку робимо в період з лютого по березень, а влітку виправляємо зайві пагони. Спочатку обрізаємо такі плодові дерева як сливи, яблуні та груші. Персики – через їх схильність до морозів – обрізати слід трохи пізніше. Однак обрізка таких плодових дерев, як черешня, проводиться влітку, відразу після збору врожаю.

Існує також загальне правило, що кущі, які зацвіли навесні на торішніх пагонах, обрізають тільки після квітня. Ранньою весною або ранньою весною обрізаємо аґрус, чорницю, смородину, плодоношу малиною або чорноплідну горобину (як і ті рослини, що цвітуть тільки влітку). Літню обрізку плодових дерев, наприклад малини й ожини, проводять, коли вони ростуть на однорічних пагонах.

Якщо ми регулярно обрізаємо плодові дерева та інші рослини, то дуже швидко з’являться нові пагони, які зроблять рослину густішою. Причому сильна обрізка сприяє інтенсивному розвитку нових гілок, а легка лише трохи стимулює рослину до подальшого розвитку, і молоді пагони з’являються в меншій кількості.

Обрізка садових дерев

фото

Рекомендовані терміни зрізання дерев і кущів

Обрізати плодові кущі та дерева слід, якщо стовпчик термометра показує плюсову температуру, немає опадів і стоїть помірно тепла погода. Як термін зрізання дерев, так і обрана техніка також залежать від:

 • Вид дерев чи чагарників,
 • метеорологічні умови,
 • регіон проживання рослини в Україні(на заході обрізка плодових дерев і кущів можна починати раніше, ніж на сході).

Зимова, весняна, осіння та літня обрізка плодових дерев і кущів забезпечує правильний розвиток кореневої системи, сприяє загущенню, підвищує опірність рослини та полегшує її адаптацію до нових умов після пересадки. Однак, в залежності від виду рослини, дата його обрізки може припадати на інший місяць (інший сезон).

Обрізка листяних дерев

Цікаво  Кипарис – посадка, вирощування і догляд за кипарисом

Молоді дерева найчастіше потребують формувальної обрізки. Для старих дерев проводять коригувальну обрізку, а також доглядову та освітлювальну обрізки. На жаль, часто буває так, що старі дерева в силу свого віку набагато важче переносять обрізку, ніж молоді. У такій ситуації хорошим рішенням може стати змазування місць зрізів спеціальною садовою маззю.

Листяні рослини також вимагають обробки, яка дозволить правильно сформувати крону дерева. Найкраще робити їх ранньою весною або пізньою зимою (з листопада по березень). Це правило не включає граб, клен і плакучу березу (вони вимагають обрізки влітку).

Обрізка хвойних дерев

Особливого догляду хвойне дерево не потребуватиме. Вам потрібно лише видалити непривабливі, пошкоджені та хворі гілочки. Коронка сама набуває форму і не потребує додаткової корекції.

Обрізка садових дерев

Коли найкраще обрізати кущі?

Кущі вимагають систематичної обрізки. Листяні сорти, які цвітуть навесні, в тому числі чагарники, мигдаль, дафни та бузок, потребують регулярної обрізки щороку (з лютого по квітень) у фазі зелених, нерозкритих бутонів.

 • Ми обрізаємо декоративно-листяні кущі, такі як розмарин або жасмин, та інші літні кущі кожні два-три роки, бажано приблизно в червні. Своєю чергою, листопадні кущі, що цвітуть на торішніх пагонах, можна обрізати в будь-який час року, а на цьогорічних (троянди, букетні гортензії, верес) – раз на рік до початку вегетації.
 • Обрізку хвойних чагарників найкраще проводити регулярно, раз на рік. Вони вимагають, перш за все, санітарної рубки. Ви можете обрізати їх, коли настане весна, або вибрати літню обрізку. Пора року не має значення, коли необхідно видалити потенційно патогенні елементи. Однак, якщо ми хочемо провести формувальну обрізку, то варто робити це ранньою весною, як правило, перед вегетаційним періодом.

Коли проводити обрізку плодових дерев і кущів?

 • Вишня, черешня, абрикос та інші кісточкові дерева потребують обрізки приблизно в липні або серпні, бажано після збору плодів.
 • Ожину можна обрізати з кінця березня по квітень і з середини квітня по вересень,
 • Волоський горіх вимагає обрізки приблизно в жовтні або вересні.
 • Обрізати ліщину можна з листопада по березень.
 • Обрізайте яблуні, сливи та груші в березні та квітні та з липня до кінця серпня.
 • Обрізати аґрус і смородину потрібно з середини січня до останніх днів березня і приблизно в липні або серпні.
 • Малина вимагає корекції у вересні, найпізніше в листопаді.

Загальне правило: квітучі плодові кущі, стійкі до низьких температур, обрізають ранньою весною (якщо вони ростуть на цьогорічних пагонах і плодоносять восени), а нестійкі до низьких температур — у влітку, після збору врожаю.

Рослини, які не варто обрізати – ось що потрібно знати!

Цікаво  Лілія азіатська - сорти й посадка

Серед іншого не переносить обрізання. азалія, дафна, рододендрон, гамамеліс, магнолії, падуб, сирійський кипарис, подільський лозунг, пальмовий клен, лабурнум, скумпія звичайна й оцтова.

фото

Обрізка садових дерев – необхідні інструменти

Як перший, так і кожен наступний зріз вимагають використання відповідних садових інструментів. Варто вибирати спеціалізовану техніку, яка не завдає шкоди рослині.

 • Перша група інструментів, яка, безсумнівно, буде корисною в саду, це ножиці та секатори. Такі інструменти відмінно підходять для тонких і середніх пагонів.
 • Однак, якщо ми маємо справу з дуже товстими гілками, варто інвестувати в спеціальні бензопили Вони можуть бути електричними або акумуляторними, але в деяких випадках бензинова бензопила виявляється незамінною.

Зрізаючи вишню, черешню або будь-який інший вид дерев чи чагарників, не забувайте про дезінфекцію садового інструменту. Якщо ми зрізаємо гілки хворої рослини й не очищаємо обладнання належним чином, усі грибки та віруси можуть потрапити на пагони здорових рослин, тим самим спричинивши їх зараження.

Резюме

Обрізка плодових дерев і кущів – надзвичайно важливий захід, який дозволяє рослині правильно розвиватися і захищає її від грибкових і вірусних інфекцій. Завдяки відповідній обрізці ми можемо підвищити стійкість дерева або куща, правильно доглядати за його кореневою системою, а вирізаючи хворі або деформовані пагони, даємо можливість здоровому розвитку. Недогляд за плодовими деревами може не тільки призвести до деформації крони, що ускладнить збір врожаю, а й сприяти зменшенню кількості врожаю.

Можна виділити такі види стрижки: доглядаючу, формуючу, омолоджуючу, оздоровчу, освітлювальну та коригувальну.

До першої групи рослин, які потребують систематичної обрізки, відносяться декоративно-листяні та хвойні кущі та листяні дерева. Наступний включає багато кущів і фруктових дерев. Однак обрізка хвойних дерев зазвичай не потрібна (за винятком санітарних рубок), якщо ми не хочемо надати рослині форму, відмінну від природної. Залежно від специфіки й потреб того чи іншого виду обрізка проводиться в різні пори року.

Не забуваймо також, що не кожне дерево потребує регулярної обрізки. Все залежить від породи дерева або куща, який росте в нашому саду. Крім того, не кожна рослина добре переносить зрізання, тому рани після зрізання варто намазувати спеціальною маззю.

Також вкрай важливо підібрати правильний інструментарій і продезінфікувати його, що запобігає передачі вірусів і грибків. Якщо ми маємо справу з кущами та молодими деревами, то варто вибирати професійні ножиці та секатори, тоді як для зрізання більш товстих гілок рекомендується використовувати бензопили та професійні пилові пилки.

Дивіться також: Обрізка саду навесні

Прокрутка до верху