Головна сторінка » Барбарис: вирощування і догляд в саду
Барбарис: вирощування

Барбарис: вирощування і догляд в саду

Барбарис: вирощування і догляд в саду. Барбарис – декоративний чагарник, який характеризується колючими гілками й червоними ягодами. Ця рослина популярна завдяки красивому зеленому листю, яке восени стає червоним і помаранчевим.

Барбарис – це листопадний чагарник, який буває різних сортів. Він ідеально підходить для прикраси саду, де може виконувати різні функції, а його різнокольорове листя робить його чудовою прикрасою цілий рік. Які сорти барбарису можна купити, як за ним доглядати, коли обрізати й чи можна розмножити самостійно? Читайте і дізнайтеся, чому варто посадити барбарис у своєму саду.

Барбарис в саду – одне з найпопулярніших декоративних рослин. Ці чагарники надзвичайно універсальні. З більш високих сортів можна створювати цілі живоплоти, нижчі відмінно підійдуть як бордюри для клумб або барвистий фон для інших рослин. Карликовий барбарис відмінно підходить для рокаріїв. Вони чудово виглядають окремо або висаджені великими групами. Чудово виглядають килими з різних сортів барбарису. Найкрасивіше вони виглядають восени.

Барбарис: опис і сорти

Як виглядає барбарис? Залежно від виду ці чагарники можуть мати різну форму. Відрізняються крихітними листочками, густо розташованими на гілках. Цвіте барбарис у травні-червні крихітними квітками, зібраними в невеликі букети, які можуть бути жовтими або оранжевими. В кінці літа на місці квітів з’являються довгасті ягоди. Кущі барбарису також мають колючі колючки. Восени більшість сортів змінюються.

Існує близько 450 видів барбарису, хоча їх точна класифікація досі є предметом суперечок серед вчених. У природі ці чагарники зустрічаються в Європі, Азії, Африці та Америці. В Україні в дикому вигляді росте тільки один вид – барбарис, який називають барбарисом. Це їстівний барбарис, його плоди часто використовують для приготування настоянок.

Цікаво  Гербери догляд, посадка та вирощування

Найпопулярнішим видом є барбарис Тунберга з Японії. Це бордовий барбарис, який цвіте в кінці весни. Залежно від сорту може досягати до півтора метра у висоту. У вічнозеленого барбарису подовжене листя, яке восени стає темно-червоним і залишається таким протягом усієї зими. Найвідоміші сорти вічнозеленого барбарису – барбарис Юліанна і барбарис самшитковий.

Оттавський барбарис, який є одним із найвищих барбарисів, ідеально підходить для живоплотів. Досягає висоти до 3-4 метрів. Цвіте в травні, а восени на його гілках з’являються плоди, які залишаються всю зиму. До невисоких сортів, ідеальним для клумб, відносяться, наприклад, барбарис жовтий кулястий або барбарис колоновидний.

Барбарис: вирощування

Барбарис: вирощування і вимоги

Що потрібно барбарису? Виростити цю рослину дуже просто. Коли садити барбарис? Бажано з вересня по листопад або з березня по квітень. Розсаду, укорінену в контейнерах, можна висаджувати круглий рік. Барбарис віддає перевагу піщаному і водопроникному ґрунту з нейтральним pH, але особливо родючий ґрунт йому не потрібен. Вони адаптуються до будь-якого субстрату. Також можна виростити барбарис в горщику.

Декоративні чагарники барбарису посухостійкі. Вони добре ростуть як на сонячних, так і на затінених місцях, хоча тоді їх листя менш барвисті. Оптимальним місцем для більшості барбарисів буде сонячне або злегка затінене місце.

Залежно від виду барбариси можуть пред’являти різні вимоги. Найбільш витривалі ті, які скидають листя на зиму. Вічнозелені сорти набагато делікатніше і їх складніше вирощувати в нашому кліматі. Вони можуть бути більш чутливими до морозів і краще ростуть у місцях, захищених від вітру.

Цікаво  Немезія в саду. Як за нею доглядати?
фото

Барбарис: вирощування – догляд

Більшість барбарисів не дуже вимогливі до догляду. Це морозостійкі рослини, які добре переносять посуху, пекуче сонце і тінь. Якщо їм щось і шкодить, то найбільше вони не люблять повені та надмірної вологи. Однак восени вічнозелені сорти слід поливати трохи рясніше.

Найважливішим елементом догляду за барбарисом є обрізка. Це дуже добре впливає на них і забезпечує здоровий ріст кущів. Щороку після зими старі, засохлі пагони потрібно вирізати, щоб рослині було місце для росту нових. Не рідше одного разу на три роки барбарису потрібна більш сувора обрізка. Під час обрізання барбарису варто надягати щільні рукавички, які захистять руки від колючок.

Барбарис: вирощування

Коли обрізати барбарис?

Всі барбариси обрізають однаково, але в залежності від сорту у них можуть бути різні терміни зрізання. Для цілорічних кущів найкращий час для обрізки – початок літа. Однак якщо ми хочемо обрізати барбарис з сезонним листям, то найкраще робити це пізньою весною, відразу після цвітіння.

Ми обрізаємо кущ барбарису в основному для того, щоб видалити старі пагони, впустити в кущі світло і стимулювати ріст нових пагонів. Молоді рослини потребують обрізки, щоб вони могли загущатися і розгалужуватися, а також старі, які можна «омолодити» і стимулювати до появи нових пагонів.

Крім доглядової обрізки барбарису, його пагони також можна обрізати, щоб надати рослині потрібну форму. Ягоди барбарису дуже пластичні, і з них легко можна створити будь-яку форму. Якщо, наприклад, ми хочемо сформувати живопліт з барбарису, ми обрізаємо кущі відразу після закінчення періоду цвітіння. Потім на рубежі липня і серпня обрізку слід повторити.

Цікаво  Обприскування малини - як, коли та чим
Барбарис: вирощування

Барбарис: вирощування – як розмножити барбарис?

Існує кілька способів розмноження барбарису. Зробити це можна насінням, які беруть з рослини з вересня по листопад. Попередньо їх потрібно акуратно відокремити від м’якоті. Найзручніше для цього використовувати ситечко з великими отворами. Потім насіння замочуємо на добу і піддаємо стратифікації, тобто змішуємо з вологим торфом або піском і зберігаємо при температурі не вище 6°C. Ця процедура необхідна для того, щоб потім насіння, поставлені в сплячку, могли прокинутися для зростання.

Навесні висаджуємо насіння в контейнери. Розмноження барбарису насінням займає досить тривалий час і не завжди буває вдалим, тому до нього слід ставитися більше як до експерименту, ніж до способу отримання великої кількості нових кущів.

фото

Найпростішим і швидким способом є розмноження барбарису живцями. Ми завантажуємо їх у червні разом із т.зв «п’ята», тобто дерев’яниста частина рослини, від якої ми відриваємо пагін. Потім поміщаємо в місткість з торфом і піском. Саджанець не можна закладати занадто дрібно, але і не дуже глибоко, оскільки він може почати гнити. Висаджені рослини бажано накрити плівкою. Потрібно пам’ятати про те, щоб їх регулярно провітрювати й поливати. Коли приживуться, пересаджуємо в горщики (трохи) більше.

Дивіться також: Вирощування бузку в саду – що робити, щоб вони довго цвіли?

Прокрутка до верху