Головна сторінка » Катальпа – вирощування і найкрасивіші сорти.
Катальпа - вирощування

Катальпа – вирощування і найкрасивіші сорти.

Катальпа – вирощування і найкрасивіші сорти. Катальпа – це дерево, яке в останні роки справляє фурор не тільки в заміських садах, але і на міських площах. Найбільше привертає увагу його вражаюча крона, яка ідеально заповнює порожній простір і, що найголовніше, дає багато тіні. Хочете посадити катакпу у своєму саду? Дізнайтеся, як його вирощувати та його вимоги!

Характеристика катальпи – дерева з дивовижною кроною

Правильна назва дерева катальпи – catalpa, а на латині – Catalpa Scop. Однак через його оригінальні плоди багато людей також називають його стручковим деревом або бобовим деревом. Катальпа походить з сімейства Bignoniaceae і походить з Азії та Північної Америки, але все ще чудово справляється з українськими умовами, якщо їй надати відповідне середовище для розвитку.

Залежно від обраного виду, виростає у висоту від 3 до навіть 10 м. Виділяється серед інших дерев порівняно коротким стовбуром, покритим злегка лускатою корою. Однак найбільшої уваги заслуговує розлога і дуже густа крона, вкрита великими овальними листками, які ростуть окремо з гілок катальпи.

У природних умовах дерево може давати крону шириною до 5 м. Однак її форму можна легко сформувати й надати будь-яку форму. Це робить його ідеальним для прикраси громадських місць і присадибних ділянок.

фото

Катальпа – вирощування – квіти й насіння

Катальпа відома не тільки своїми вражаючими листям, а й чудовими квітами та оригінальним насінням. У липні-серпні на верхівках гілок катальпи з’являються численні суцвіття у формі чарівних дзвіночків. Деякі з них досягають довжини до 30 см! Квіти білі з фіолетовими плямами й мають ніжний запах. Комусь вони нагадують квіти популярних домашніх орхідей.

Цікаво, що квіти катальпи медоносні, тому варто розмістити їх у своєму саду, щоб забезпечити кормом комах. При цьому варто пам’ятати, що не кожен сорт цвіте, особливо прищеплений на штамб, тому перед покупкою переконайтеся у правильному виборі дерева.

Цікаво  Осінні садові квіти, які цвітуть в саду восени

Після цвітіння катальпа дає насіння, схоже на довгі стручки квасолі. Звідси його прізвисько: індійське бобове дерево. Однак це не єдині переваги катальпи. Насіння залишаються на дереві до весни, тому прикрашають сад цілий рік.

Катальпа - вирощування

Катальпа – вирощування – найпопулярніший сорт

Існує 11 видів катальпи. Катальпи відрізняються розміром, кольором квіток або їх відсутністю. Думаєте, який вибрати? До найпопулярніших сортів відносяться:

 • Бегнонія катальпа, т. зв катальпа звичайна – в природному середовищі виростає до 10 м у висоту і утворює велику, але пухку крону. Він дає білі квіти з фіолетовими плямами, запах яких відлякує комарів і кліщів, тому його часто висаджують, наприклад, у міських парках. Існує також карликовий варіант катальпи бігнонійної, тобто катальпи Nana, яка досягає у висоту 2-3 м і не дає квіток. Його можна зустріти, наприклад, уздовж доріг, де він утворює незвичайні ряди,
 • катальпа жовто квіткова – дуже висока. Він може успішно виростати до 20 метрів у висоту. Як випливає з назви, катальпа цвіте не білим, а жовтим кольором, від чого виглядає так, ніби вкрита золотом,
 • катальпа багатоквіткова – як і катальпа жовто квіткова, дуже висока. Цвіте так само як і звичайний варіант, але відрізняється надзвичайно великими листками, які можуть досягати 40 см в довжину! Це дерево справляє враження.

Ви любите катальпу, але у вас маленький сад? Можна вибрати катальпу, щеплену на штамб. Він низький, тому не займає багато місця. Він дуже добре переносить навіть різку стрижку, тому ви можете легко відрегулювати розмір крони відповідно до своїх потреб. Щобільше, купуючи штамбову катальпу, ви отримуєте «готове» дерево, яке одразу створить тінь у вашому саду.

фото

Вимоги до катальпи

Катальпа не є складним у вирощуванні рослиною, але це не означає, що її можна посадити де завгодно і повністю знехтувати доглядом. Якщо ви хочете, щоб він радував своїми незвичайними листям і квітами, не забувайте, що це чужорідний вид і для розвитку йому потрібні умови, схожі з природними. Такі вимоги до катальпи.

 • Сонячне місце, але захищене від вітру.
 • Родючий і водопроникний ґрунт з pH в діапазоні від кислого до лужного.
 • Помірно вологий ґрунт.
 • Регулярні підживлення навесні (компостом, біогумусом або багатокомпонентними добривами) і восени (компостом або препаратами, багатими магнієм і калієм).
 • Температура вище -17°C. У місцях, де температура опускається нижче цієї позначки, катальпу необхідно вкрити агротканиною або соломою, а навколо стовбура укласти велику кількість садової кори або компосту.
Цікаво  Садові кущові квіти, які легко виростити!

Катальпа добре росте на будь-якому ґрунті, але не любить, коли вона суха або перезволожена. Крім того, він не переносить важких і ущільнених ґрунтів, в яких коріння не може вільно розвиватися.

Слід суворо уникати пересадки та посадки взимку. Літо також не найкращий час для розміщення розсади в саду через високі температури та низьку вологість ґрунту. Якщо ви хочете посадити дерево в спекотні дні, не забудьте регулярно його поливати.

Катальпа - вирощування

Катальпа догляд і обрізка

Дерево, яке має хороші умови, напевно швидко почне розвивати чудове листя та квіти. Однак для підтримки здорового розвитку катальпи недостатньо її регулярно поливати й підгодовувати. Також слід пам’ятати про обрізку, яку потрібно проводити в період з травня по червень, коли на гілочках з’являться листові бруньки. Ця процедура виконується для:

 • Видалення хворих і старих гілок, які можуть бути перешкодою для розвитку молодих гілочок і суцвіть,
 • позбутися частин, які загинули через занадто низькі температури,
 • надати кроні бажану форму,
 • потовщують і зміцнюють молоді гілки.

Санітарну обрізку можна поєднувати з формуванням дерев. Завдяки цьому катальпа буде не тільки вільно розвиватися, але і чудово виглядати.

Цікаво  Обрізка дерев

Однак варто пам’ятати, що не варто обрізати катальпу занадто рано, тому що раптові заморозки можуть негативно позначитися на стані дерева і привести до його ослаблення і, як наслідок, до захворювання.

фото

Катальпа – вирощування в саду – як і де посадити?

Катальпа добре буде рости в центрі саду, як головна прикраса, в оточенні низьких багаторічників і квітів, які люблять тінисті місця. Також бажано розташувати кілька шматочків катальпи в ряд, наприклад, уздовж комунікацій або паркану. Однак не забувайте, що восени дерево скидає листя, які можуть завдати біди сусідові, якщо вони впадуть на його ділянку.

Кращий час для посадки катальпи – весна або осінь, як після, так і до заморозків. Це дасть дереву достатньо часу, щоб відростити міцне і довге коріння. Також важливо правильно посадити катальпу. Щоб вона росла здоровою, потрібно:

 • Намочіть кореневу кульку,
 • викопати яму вдвічі більшу за грудку катальпи,
 • помістіть дерево в яму і засипте його родючим і вологим ґрунтом,
 • прив’яжіть стовбур до міцного кілка, щоб катальпа не перекидалася.

Посадивши катальпу, не забувайте її регулярно поливати, щоб ґрунт була вологою. При цьому не перестарайтеся з кількістю води. У вологому ґрунті коріння можуть почати гнити.

Катальпа - вирощування

Крім того, важливо знати, що катальпа не любить пересадки. Тому слід ретельно продумати місце його розміщення і, плануючи свій сад, врахувати його остаточний розмір. Також потрібно пам’ятати, що деревце потребує великої кількості сонячного світла, але не можна піддавати сильному вітру. Якщо ви виконаєте всі ці умови, воно неодмінно винагородить вас красивими квітами та листям.

Катальпа – цікаве дерево, яке урізноманітнить ваш сад і зробить проведення часу в ньому справжньою насолодою!

Дивіться також: Гребінець півня прикрасить ваш будинок і сад.

Прокрутка до верху