Головна сторінка » Лілія королівська квітка – вирощування, догляд, сорти
Лілія королівська квітка

Лілія королівська квітка – вирощування, догляд, сорти

Лілія королівська квітка – вирощування, догляд, сорти. Лілія (Lilium) — багаторічна рослина, що належить до сімейства лілійних, яке налічує близько 100 видів. Лілії широко ростуть у природі в Європі, Азії та Північній Америці. Найбільша їх різноманітність зустрічається в Азії, де тільки в Китаї росте кілька десятків видів. Навіть в Україні ми маємо рідні лілії, а саме лілію золотисту (Lilium martagon) та лілію цибулинну (Lilium bulbiferum).

Лілії вирощують як декоративні рослини через їх красиві квіти. Тому існує безліч сортів, гібридів і культиварів, кількість яких уже перевалила за 8 тисяч. Типовим видом роду лілій є біла лілія (Lilium candidum). Ці квітучі рослини красиво виглядають у будь-якому саду, але вони також ідеальні як зрізані квіти, а при правильному догляді вони стоять у вазі дуже довго.

Як виглядає лілія?

Лілії — цибулинні рослини, і залежно від виду або сорту можуть істотно відрізнятися за формою і розміром (діаметр від 1 до 12 см). Їх колір також може бути різним, наприклад, білий, відтінки жовтого, аж до темно-фіолетового і коричневого. З часом цибулини утворюють додаткові цибулини, що є одним зі способів розмноження лілій.

Найчастіше з однієї цибулі виростає тільки один пагін, але дуже рідко два або кілька пагонів. Ці стебла товсті, прямостоячі й найчастіше не розгалужуються. Крім того, лілії виробляють підземні столони, або повзучі стебла, які також утворюють нові цибулини, і це ще один спосіб розмноження лілій.

Цибулини також утворюють ланцетні, еліптичні або яйцевидне листя, в пазухах яких іноді ростуть також додаткові цибулини. Листя розташовані, залежно від сорту, мутовково або мутовково, одні з них мають черешки, інші — ні. І, звичайно ж, на верхівках пагонів з’являються незвичайні квіти.

квіти

Найчастіше вони ростуть поодиноко, але немає правила залежно від виду. Вони також можуть утворювати скупчення або парасольки. Квіти лілій мають нескінченну кількість кольорів, є лише сині лілії. Коли квітка відцвітає, її змінює плід, тобто мішечок, що складається з трьох камер, у кожній з яких знаходяться сплюснуті коричневі насіння.

Лілія королівська квітка – вирощування

Не можна сказати, що лілії легко виростити, адже це рослини, які мають свої вимоги. По-перше, дорослі рослини люблять сонце, але розсада, наприклад, не повинна піддаватися прямому впливу сонячних променів, оскільки вони можуть його не пережити. Не можна садити лілії біля стін, які при нагріванні влітку викликають значне підвищення температури навколо них. Місце має бути досить провітрюваним.

Грунт для лілій повинен бути родючим, водопроникним і, отже, насиченим киснем і постійно вологим, але не мокрим, тому що цибулини швидко загниють. Висаджуючи цибулю, бажано просто засипати його перегнійною землею, змішаною з дрібним керамзитом, вермикулітом або перлітом. Якщо ґрунт занадто піщаний, лілії не матимуть належної кількості поживних речовин, а це ненажерливі рослини.

Цікаво  Клеома - вирощування, догляд і вимоги

Більшість видів лілій воліють ґрунт з pH 5,5-6, тобто слабокислу, але не всі. наприклад, біла лілія та мереживна лілія віддають перевагу вапняковому ґрунту, тобто лужному ґрунту (pH 6-7), тоді як японські лілії або види з Північної Америки віддають перевагу кислому ґрунту (pH 4). Тому перед тим, як садити лілії, варто дізнатися їх вид і походження і скорегувати pH для конкретної рослини. При необхідності підкислюємо або розкислюємо ґрунт, наприклад вапнуванням.

Як посадити цибулини лілій

Найкраще садити лілії навесні (квітень) або восени (вересень/перша половина жовтня). Винятком є ​​лілія біла, яку садять на початку серпня, оскільки наприкінці серпня у неї з’являться нові листочки.

Перед тим, як посадити цибулини лілій, їх необхідно ретельно оглянути й викинути ті, які пошкоджені, мають ознаки гнилі, уражені хворобами або погризені шкідниками. Тоді, щоб посадити цибулини лілій, потрібно вибрати сухий, сонячний день. Грунт не можна сильно насичувати водою, інакше цибулини загниють. Бажано приправити цибулини перед закладкою в землю. Це може бути готовий розчин, базальтове борошно або замочування у воді з фунгіцидом (цибуля повинна бути підсушена).

Золоте правило висадки цибулин полягає в тому, що цибулини садять на глибину, яка втричі перевищує їх висоту.

Однак у випадку з ліліями є винятки з цього правила:

якщо у сортів Білої лілії листя ростуть безпосередньо з цибулин, їх садять на глибину 3-5 см під поверхню землі;

якщо у виду коренева система більше середньої цибулі, їх садять на глибину близько 30 см, це сорти: Лілія Давида і Лілія Чудова.

Догляд за лілією

Після того, як ми посадили лілії, доцільно замульчувати всю зону вирощування, звичайно, органічною мульчею. Найкраще підходить торф, але соснова кора також добре підходить, бажано середньо або дрібно скошена трава, листя або компост. У випадку з ліліями це важлива процедура, оскільки вона дозволяє ґрунту довше зберігати вологу, мульча розкладається і забезпечує постійне живлення, захищає врожай лілій від бур’янів, а взимку мульча захищає цибулини від вимерзання.

Слідкуйте за тим, щоб на місці посадки цибулин не росли бур’яни. Лілії не дуже люблять їхнє товариство. Особливо небезпечні ті, що мають глибоке коріння, ті, що ростуть високо, і ті, які зазвичай є місцем проживання попелиці. Тому бур’яни потрібно виривати, як тільки вони з’явилися і ще маленькі.

фото

Полив лілій також необхідний, якщо погода не радує дощами. Достатня кількість вологи важлива для рослин, особливо навесні та на початку літа, коли рослини переходять у фазу інтенсивного росту. Коли вони відцвітуть, поливають тільки в періоди посухи.

Цікаво  Ялівець можжевельник: догляд та розмноження

Також не можна забувати про підживлення цих ненажер. Удобрювати лілії слід починати навесні, щоб підживити цибулини. Але коли вони починають цвісти, їх кожні 10 днів підгодовують добривом для квітучих рослин, бажано багатокомпонентним. Також це може бути натуральне добриво, наприклад біогумус. Коли лілії відцвітуть, варто підсилити їх перед зимівлею добривом, що містить фосфор і калій, але не повинно містити азоту.

Види й сорти лілій садових

Оскільки видів, сортів і гібридів лілій багато, їх поділяють на 9 груп:

Азіатські лілії
До них належать види з Азії та ті, що схрещуються, т. зв Азіатські гібриди. Це лілії, які рано зацвітають, мають низькі кліматичні та ґрунтові вимоги, стійкі до хвороб. Крім посадки цибулин, їх легко можна розмножити насінням. Найбільш популярними сортами азіатських лілій є:

 • Лілія «Brushmarks» – утворює характерні прямостоячі помаранчеві квіти з червоною плямою на кожній пелюстці,
 • лілія ‘Cocktail Twins’ – махрові, світло-червоні квітки,
 • лілія ‘Diabora’ – темно-червоні, крапчасті квіти,
 • Лілія «Fire King» – квітки оранжево-червоні з дрібними фіолетовими плямами.
квіти

Лілії Мартагон – гібриди лілії ажурної та лілії Гансона.

Гібриди лілії мереживної (Lilium martagon) і лілії Гансона (Lilium hansonii) вперше були виведені в 1886 році в Нідерландах. Це найвищі лілії (понад 2 м), надзвичайно стійкі до вірусних захворювань, в одному суцвітті може бути до 50 квіток, чудово почуваються в нашому кліматі. Вони зацвітають найраніше, раніше азіатських гібридів. Наші найпопулярніші гібриди Мартагон включають:

 • Лілія ‘Arabian Knight’ – ця лілія має дрібні бордові квітки з золотисто-жовтою серединкою, виростає до 1 м у висоту, відрізняється високою морозостійкістю,
 • Лілія ‘Claude-Shride’ – сорт з дрібними темно-бордовими квітками, по 30 і більше на одному пагоні, виростає до 1,5 м у висоту, рослина-довгожитель,
 • Лілія «Pink Morning» – дає красиві рожеві суцвіття, виростає до 1,5 м у висоту.

Лілія королівська квітка

Лілії кандидумні – гібриди лілії білої та лілії халцедонської.

До цієї групи належать найдавніші лілії: біла лілія, також відома як лілія святого. Йосипа (Lilium candidum) і лілія халцедонська, також звана лілією іржавою (Lilium chalcedonicum) та їх гібриди. Вони чудово цвітуть, хоча не такі довговічні, як лілії з першої та другої груп.

Американські лілії

Американські гібриди — це гібриди видів, що дико ростуть у Північній Америці. Вони виростають до 1,5 м у висоту, міцні та витривалі. Їх квітки нагадують тюрбани, помаранчевого або жовтого кольору і густо поцятковані чорними крапками. Їм потрібен кислий, добре дренований ґрунт і краще ростуть у півтіні.

фото

Лонгіфлорум гібриди

Таку назву дають схрещування кількох видів лілій: лілії довгоквіткової (Lilium longiflorum), лілії тайванської (Lilium formosanum) і лілії Валліха (Lilium wallichianum). Квіти нагадують труби й білі. У нас вони не надто популярні, тому що не зовсім морозостійкі, тому доводиться викопувати цибулини до зими.

Цікаво  Лілія трубчаста: види, значення та поради по догляду

Трубчасті лілії

Одними з найпопулярніших і найбільш часто культивованих в нашій країні є гібриди труби. Це пов’язано з красою їхніх квітів, інтенсивним ароматом і рясним цвітінням. Водночас це дуже витривалі рослини, стійкі до хвороб і нападів шкідників, несприятливих умов навколишнього середовища, а також легко розмножуються насінням. Це наймолодша група лілійників, яка почалася з відкриття лілійника королівського (Lilium regale) в 1903 році. До найкрасивіших з цієї групи відносяться:

 • Лілія трубчаста ‘Regale Album’ – виростає до 1,5 м у висоту, дає білосніжні суцвіття з солодким ароматом, до 20 штук на стеблі, цибуля морозостійка, шкідниками уражається дуже рідко,
 • лілія «Африканська королева» – виростає до 2 м у висоту, квітки бувають помаранчеві, абрикосові або персиково-кремові, має гарний, дуже інтенсивний аромат,
 • Лілія трубчаста ‘Casa Rosa’ – досягає висоти до 1,5 м, цвіте дуже рясно, її квіти рожеві, мають гарний і інтенсивний аромат,
 • Лілія трубчаста ‘Golden Splendour’ – виростає до 1,5 м у висоту, цвіте рясно, її квітки інтенсивно жовті, сонячні.

Лілія королівська квітка

Східні лілії

Східні лілії ростуть переважно в Японії або Китаї. Їх гібриди є одними з найкрасивіших лілій. На жаль, більшість із них дуже чутливі до погодних умов, не морозостійкі та мають підвищену вимогливість до ґрунту, тому їх рідше вирощують у наших садах. Після зимівлі їх цибулини можуть загинути. До найкрасивіших східних лілій відносяться такі сорти:

 • Лілія східна ‘Arabian Red’ – виростає до 90 см у висоту, квітки червоних відтінків,
 • Лілія східна ‘Cassandra’ – виростає до 60-80 см у висоту, має великі, ароматні квіти, пелюстки злегка закручені назовні, всередині жовті, біліють,
 • Лілія східна ‘Josephine’ – виростає до 90-120 см, квітки рожеві, інтенсивно крапчасті, красиві, інтенсивно ароматні,
 • Лілія східна ‘Pink Expression’ – висота до 120 см, до 8 квіток на стеблі, п’янкий аромат (як гвоздика), квітки рожевих відтінків, жовті всередині й пелюстки, відвернені назовні, від світло-рожевого до темного на кінцях, крапчасті. , жовті суцвіття всередині,
 • Східна лілія “Diantha” – досягає приблизно 100 см у висоту, біло-рожеві, махрові квіти, справжня краса і стійка до низьких температур.
квіти

Інші гібриди

Це гібриди, які не віднесені до попередніх груп. Вони були створені здебільшого в результаті схрещування кавказьких видів, а також від схрещування різновидів віддалених груп. Ці гібриди дуже стійкі до погодних, екологічних і ґрунтових умов і мають повну морозостійкість.

Ботанічні лілії

Ботанічні види та сорти, які не входять до жодної з наведених вище груп.

Дивіться також: Лілія звичайна – догляд, посадка та вирощування

Прокрутка до верху