Головна сторінка » Лілія квіти сорти – посадка, вирощування, догляд
Лілія квіти сорти

Лілія квіти сорти – посадка, вирощування, догляд

Лілія квіти сорти – посадка, вирощування, догляд. Що варто знати про вирощування лілій – одного з найпопулярніших і ефектних садових рослин. Як і де садити? Як доглядати? З яких видів і сортів можна вибрати?

Лілія квіти сорти

Лілії супроводжують людину з давніх часів. Як читаємо на сайті Центральної сільськогосподарської бібліотеки :« Найдавнішим скульптурам і малюнкам із зображенням цих квітів понад 4000 років і вказується, що це, ймовірно, була біла лілія (Lilium candidum), природним середовищем існування якої є біблійна земля Середземномор’я.

Назва виду та роду, хоча вона була загальновживаною протягом тривалого часу, була схвалена лише в 1753 році Карлом Ліннеєм. Вона була створена за зразком грецького терміну leiron, що означає лілію, і походить від перського слова лялька. Арабська назва лілії – азуцена, походить від єврейської назви цієї квітки – сюзана, від цього слова також походить назва Зузанна, тобто лілія.

Лілія, відома під латинською назвою Lilium, – це вид рослин із сімейства лілійних, що включає близько 100 різних видів. Вони походять з багатьох куточків світу, від Європи, Північної Америки до Азії. Вони характеризуються красивими великими квітами, які зазвичай яскраво забарвлені та мають різноманітну форму. Завдяки цим унікальним властивостям лілії широко використовуються в декоративному садівництві як горщикові та зрізані рослини. Вони надзвичайно популярні в усьому світі.

В Україні лілії охоче вирощують багато садівників. Хоча не всі види морозостійкі, багато з них чудово справляються з українськими зимами. Однак деякі сорти лілій, особливо більш екзотичного походження, можуть потребувати додаткового захисту від заморозків, наприклад, укриваючи їх агротканиною або мульчуючи.

Яке місце і ґрунт підходять для вирощування лілій?

Лілії віддають перевагу сонячним місцям, але вони також добре почуваються в півтіні. Важливо, щоб місце вирощування було захищене від вітру, який може пошкодити рослини. Грунт повинен бути родючим, водопроникним, добре дренованим, з реакцією від слабокислої до нейтральної. Занадто кислий або лужний pH може сприяти погіршенню росту та розвитку лілій.

Цікаво  Арніка - види, вимоги, догляд, властивості

Лілія – рослина, яка не любить важких і глинистих ґрунтів. У таких умовах варто вдатися до зміни ґрунту, наприклад, додавши пісок або торф. Як правило, торф додатково підкисляє ґрунт (хоча – зверніть увагу – можна купити й розкислений торф), що може піти на користь деяким видам лілій.

Як і коли можна садити лілії?

Лілії (цибулини лілій) зазвичай садять навесні (квітень-травень), хоча можна садити й восени, з вересня до кінця другої декади жовтня. Цибулини лілій повинні бути здоровими, твердими й без ознак хвороб. При виборі лампочок варто звертати увагу на їх якість, а не розмір.

Процес посадки лілії не складний – потрібно помістити цибулину в ямку, глибина якої приблизно втричі перевищує її висоту. Важливо, щоб цибулини висаджувалися вістрям догори. Після посадки цибулини рясно полийте ґрунт, щоб вони швидше прижилися.

Як виростити лілії? Які добрива використовувати й коли? Які й коли застосовувати доглядові процедури?

Вирощувати лілії не складно. Головне – забезпечити рослини необхідною кількістю води – ґрунт повинен бути постійно злегка вологим, але не мокрим. У період інтенсивного росту і цвітіння лілії вимагають рясного поливу, але пам’ятайте, що надлишок води може призвести до загнивання цибулин.

Що стосується підгодівлі, то лілії добре реагують на використання багатокомпонентних добрив, як органічних, таких як компост або гній, так і мінеральних. Бажано вносити добрива під час посадки цибулин, а потім повторювати підживлення протягом вегетаційного періоду, зазвичай 2-3 рази.

Обробки по догляду, крім регулярного поливу і підгодівлі, в першу чергу включають видалення зів’ялих квіток, щоб рослина не витрачала сили на створення насіння. Причому після закінчення вегетації стебла лілій рекомендується обрізати майже до землі. Звичайно, регулярна прополювання корисна для росту і цвітіння лілій.

Увага! Цибулини лілій часто поїдають полівки. Уникнути цього можна, посадивши цибулини лілій в пластикові горщики або кошики, вкопані в землю.

Цікаво  Садові троянди – сорти й поради по догляду

Чи потрібно пересаджувати цибулини лілій? Коли?

Цибулини лілій не потрібно пересаджувати щороку. Лілії — багаторічні рослини, і більшість сортів можуть рости на одному місці багато років. Пересаджувати рекомендується кожні 3-4 роки, особливо коли ми спостерігаємо помітне погіршення росту і цвітіння, що може бути сигналом занадто великої конкуренції між цибулинами або виснаженням поживних речовин у ґрунті.

Чи потрібно виносити цибулини лілій на зиму, залежить від конкретного виду і кліматичних умов даного місця. Багато видів лілій абсолютно морозостійкі й без проблем переживуть зиму в землі, особливо якщо захистити місце їх вирощування відповідним шаром мульчі. З іншого боку, деякі лілії, особливо східні сорти чи інші екзотичні види, можуть не пережити українську зиму без додаткового захисту.

Тому, якщо ми не впевнені, чи повністю наші лілії морозостійкі, ми можемо викопати цибулини на зиму і зберігати їх у прохолодному, але не морозному місці (наприклад, у підвалі), а навесні знову посадити. . Однак завжди варто отримати інформацію про конкретний сорт лілії, який ми маємо, щоб забезпечити йому відповідні умови.

Які види й сорти лілій можна вирощувати в Україні?

Тільки видів лілій налічується понад 100. На сьогодні створено понад 8000 різних сортів, гібридів і сортів лілій. Не всі лілії можна садити в українських садах.

Одним із типових і найдавніших видів є біла лілія (Lilium candidum, яку також називають лілією святого Йосипа). Походить з Балкан і Західної Азії. Відповідно до назви, його квіти білі, ароматні та розпускаються на стеблах висотою до 1 м.

Інший вид — лілія (Lilium martagon) — у неї високе стебло (до 1,5 м) і на ньому розпускається кілька-десяток темно-рожевих квіток з темно-червоними крапками. Пелюстки цих квітів сильно закручені назовні – за зовнішнім виглядом цих квітів їх відносять до т.зв. чалмові лілії.

Цікаво  Пахучі лілії - які сорти лілій найбільше пахнуть?
фото

Тигрова лілія (Lilium lancifolium) походить зі Східної Азії – вона має інтенсивно запашні квіти різних відтінків помаранчевого кольору, сильно закручені пелюстки та високе (приблизно 1,5 м) стебло.

квіти

У кожному з цих видів є десятки або сотні різновидів.

фото

Лілія квіти сорти

  • Азіатські гібриди – у цій групі ми маємо найбільший вибір сортів лілій і майже будь-який колір на вибір, крім того, це найбільш стійкі до хвороб рослини;
квіти
  • Мартагон гібриди, отримані від лілії лабурнум, ці лілії стійкі до хвороб і довго живуть, розростаються великими куртинами.
фото
  • Candidum гібриди, отримані від білої лілії – це історично найстаріші лілії, ростуть високо, а на верхівці пагона є скупчення красивих білих квітів, що розпускаються і пахнуть.
  • Американські гібриди – виведені з диких лілій у Північній Америці, ці лілії зазвичай мають набагато менші квіти, ніж інші групи лілій,
  • гібриди довго квіткових (довго квіткові), що походять від лілії довго квіткової (Lilium longiflorum) – відрізняються дуже довгими й вузькими білими квітковими чашечками,
  • трубні гібриди – назва походить від зовнішнього вигляду квітів сортів цієї групи, які більш-менш нагадують трубу, у нас є багато сортів на вибір, які зазвичай дуже стійкі до хвороб,
  • східні гібриди – види лілій з цієї групи були створені в результаті схрещування видів, що зустрічаються переважно в Китаї та Японії. Східні гібридні сорти найкрасивіші, але також не дуже стійкі до хвороб і поганих погодних і ґрунтових умов.

Приклади східних гібридних сортів:

квіти
фото
квіти
фото

Крім цих груп, ви можете придбати багато інших гібридів, сортів і сортів лілій, оскільки через красу і популярність квітів лілій селекціонери часто вживають заходів для вирощування нових, унікальних квітів цієї рослини.

Варто також згадати дуже високі деревоподібні лілії (орієнтпетас), які є гібридами переважно східних і трубчастих лілій.

Дивіться також: Лілія квітка – догляд і обрізка стебла

Прокрутка до верху