Головна сторінка » Обрізка фруктових дерев – як і коли?
Обрізка фруктових дерев

Обрізка фруктових дерев – як і коли?

Обрізка фруктових дерев – як і коли? Обрізка та формування плодових дерев є основною процедурою догляду у фруктовому саду чи саду, що впливає на зовнішній вигляд, поширення та врожайність дерев. Обрізанням плодових дерев регулюють ріст, оскільки після сильного обрізування гальмується розвиток коренів і, відповідно, сповільнюється поглинання саджанцями поживних речовин із землі.

Крім того, сильна обрізка затримує вступ дерева в період плодоношення, тому слід вміло обрізати й використовувати інші види обробки для формування крони. Після обрізки на дереві утворюються рани, які створюють отвір для грибків і бактерій, тому обрізати потрібно вчасно і ретельно оберігати місця зрізів.

Вплив обрізки на розвиток і плодоношення

Обрізка фруктових дерев має багато переваг. Завдяки обрізці ми можемо підтримувати правильний ріст дерева, а також форму і розкид крони. Навіть дерева з високим потенціалом росту можна підтримувати на висоті 3 м за допомогою регулярної обрізки. Проріджуючи крону старих, хворих і зламаних гілок, ми оздоровлюємо дерево. У густій ​​кроні, де багато листя, довго зберігається волога, що сприяє розвитку грибків і вірусів.

Щобільше, навіть із новітнім обладнанням обприскування не доходить скрізь, не до кожного закутка. У повітряній кроні після легкого зрізу – дерево стимулюють, провітрюють, добре обприскують і виставляють на сонце. Плоди краще забарвлені, містять більше цукру, смачніші й більші. Уміла обрізка не знижує врожай. Плодів менше, але їх маса і якість значно кращі, а врожайність (кг) на тому ж рівні, що й до зрізання.

Обрізка плодових дерев після посадки

Незалежно від того, навесні ми купували дерева чи восени, перший формувальний зріз ми завжди робимо навесні. При викопуванні дерева з розсадника вкоротили кореневу систему, а щоб збалансувати надземну частину з підземною, необхідно вкоротити крону. Це полегшує приживлення дерева та покращує умови його зростання. Дерева лише з напрямною, без гілок, обрізають на висоті 70-90 см. Через рік ми отримаємо дерево з чітко вираженою напрямною і сформованим першим ярусом крони.

У випадку з гіллястим деревом основне правило полягає в тому, щоб вирізати всі бічні пагони нижче 50 см і вкоротити решта пагонів на 1/3 їх довжини. Вирізаємо пагони, що ростуть з напрямною під гострим кутом, і занадто сильні. Напрямну вкорочуємо на висоті 30-40 см над останнім бічним пагоном. У період вегетації найважливішим завданням є збереження широких кутів між напрямними й бічними пагонами. Для цього слід використовувати згинання пагонів плодових дерев, описане далі в записі.

Обрізка фруктових дерев – пригинання пагонів – методи

Однією з цілей формування крони плодових дерев є запобігання її розщеплення і примушування до раннього плодоношення. Збереження стійкої, міцної конструкції можна досягти, пригинаючи зростаючі під гострим кутом пагони до провідника. Ці пагони, завантажені плодами, спричиняють обламування гілок. Якщо кут між направляючими й бічними пагонами близький до прямого, утворюється стійка гілка, яку дуже важко зламати. Ще одна перевага підтримки широкого кута розвилок полягає в тому, що дерево раніше вступає в плодоношення. Нижче представлені методи згинання пагонів фруктових дерев.

Прищіпки, зубочистки

Коли пагони ще зовсім молоді, їх ріст становить 7-10 см, найпростіший спосіб змусити молоді гілочки рости горизонтально – закріпити над ними прищіпки. Через 3-4 тижні пагін біля основи здерев’янів настільки, що його можна видалити. Щобільше, закрита скоба може стискати провідник, який продовжує збільшуватися в товщину. Замість прищіпок можна використовувати зубочистки. Встановіть зубочистку, вставивши один кінець у провідник, а інший — у зігнутий пагін.

Обважнювачі Ми використовуємо

Обважнювачі, щоб згинати пагони фруктових дерев, коли гілочки трохи більші та дерев’яніші. Ми можемо використовувати мішки, наповнені піском, галькою або іншим матеріалом як обважнювачі. Для цього також можна використовувати пластикові стакани, наповнені гіпсом або бетоном. Вітер може пошкодити молоді пагони, обтяжені тягарцями. Тому ми можемо використовувати цей метод лише в середині літа або пізніше.

Цікаво  Малинове дерево обрізка - корисні поради

Підв’язування пагонів нитками

Більш безпечний спосіб для старих пагонів, ніж підвішування тягарців, — підв’язувати пагони нитками. Гілочки рідше ламаються. Один кінець нитки прив’язуємо до втечі, а другий – до встромленого в землю кілочка або шпильки з більш товстого дроту. Є й інший спосіб прив’язування ниток, наприклад, прив’язування їх до цвяха, встромленого в стовбур дерева. Метод цвяхів здається інвазивним, оскільки він втручається в тканини дерева.

Загальні правила формування крони в наступні роки

У наступні роки формування крони плодових дерев продовжуємо обрізку гілок нижче крони. Необхідно вирізати всі пагони, що ростуть вище 50 см від землі, включаючи дикі кореневі нащадки. Видаляємо пагони, які ростуть надто густо, створюючи надто гострий кут із напрямною, і, де можливо, відгинаємо гілочки, щоб створити якомога ширший кут із напрямною.

Зберігаємо по 3 пагони в одному поверсі, якщо їх більше видаляємо, тому що вони можуть призвести порви крони. Вирізаємо хворі, поламані, пошкоджені або занадто міцні гілки, товщиною подібної до провідника. Якщо напрямна відхиляється від вертикалі або дерево стоїть на карликовій підщепі, стабілізуємо саджанець, вбиваючи кілок і прив’язуючи до нього дерево. Через 3-4 роки формують крону. Він повинен складатися з двох-трьох поверхів. У наступні роки ми використовуємо лише світлопрозору різку. Вирізаємо гілки, які перетинаються, ростуть всередину або зламані.

Обрізка фруктових дерев – техніка стрижки

Під час обрізання плодових дерев слід пам’ятати про деякі важливі технічні міркування. Молоді пагони зрізаємо навскоси на висоті приблизно 5 мм над брунькою (вічком), зріз не повинен бути занадто високим або занадто низьким. Косий зріз потрібно зробити так, щоб найвища точка була над вушком. Таким чином вода буде стікати вниз, не заливаючи бутон.

Ще один важливий момент – це напрямок останнього лівого стібка. Направляти його потрібно на зовнішню сторону крони, тому що так пагін, який з’явиться, буде рости назовні крони. Очко, залишене в центрі крони, призведе до загущення пагонів у кроні. Ситуація інша у випадку колоноподібних дерев, де ми залишаємо око, спрямоване до крони, оскільки такі дерева повинні зберігати компактну форму.

Етапи зрізання товстих гілок: а) зрізання гілки знизу, б) зрізання зверху, в) остаточне зрізання «на кільце»

Зрізаючи старі гілки, ми повинні бути обережними, щоб не зламати їх під власною вагою, що спричиняє розрив крони. Щоб цього уникнути, правильний розріз проводиться в 3 етапи. Перший зріз робимо знизу гілки й зрізаємо приблизно наполовину – на кількадесят см далі від цільового зрізу. Потім зрізаємо його зверху, а коли залишиться лише короткий фрагмент, розрізаємо його готового на “обручку”. Обрізка на кільце передбачає зрізання гілки за потовщенням (кільцем), розташованим біля основи гілки. Діаметр в цьому місці менше, тому рана буде менше і гоїться швидше.

Інструменти для обрізки плодових дерев

Для обрізки плодових дерев використовують садові пилки та ручні секатори. На ринку представлені різні моделі з пов’язкою на голову або без неї. Для якісної обрізки плодових дерев важливо, щоб інструменти завжди були чистими, продезінфікованими та заточеними, щоб поверхня різу була гладкою та не зазубреною. Це полегшить загоєння ран.

Для більш дрібних пагонів ми використовуємо ручний секатор, який має дві робочі частини, лезо та ножицю. Тримайте секатор так, щоб ножиця була на стороні гілки, яку потрібно зрізати. Оскільки ця сторона розчавлюється і може пошкодити бутон. Після такого порізу у нас залишається гладка поверхня, яка легко заживає. Для трохи товстіших або вище розташованих пагонів використовуємо дворучні секатори. Там, де це можливо, ми використовуємо секатори, тому що зріз більш гладкий. Однак, якщо гілка занадто товста, ми використовуємо для роботи з нею пилку.

ВАЖЛИВО!
І грибки, і бактерії можуть переноситися – від хворих дерев до здорових – на лезах ріжучих інструментів. Щоб уникнути цього, після переходу з дерева на інше продезінфікуйте інструмент, зануривши його, наприклад, в денатурат.

Цікаво  Вирощування гліцинії - що робити, щоб він красиво цвів?
Обрізка фруктових дерев

Вовки на фруктових деревах

Перш ніж переходити до опису способів формування крони, потрібно з’ясувати, що таке «вовчки» на плодових деревах ? Це поняття, яке дуже часто використовують серед садівників. Ну а вовчки – це сильні, молоді пагони, що ростуть з гілок або направляючої, зазвичай ростуть вертикально вгору, які за один вегетаційний період можуть досягати довжини до 1,5 м. Зустрічаються переважно на яблуні, груші та сливі. Довжина і кількість таких пагонів більше, якщо дерево росте на родючому ґрунті, багатому поживними речовинами. Крім того, сила росту і кількість вовчків залежать від використовуваної підщепи.

На сильно зростаючих підщепах вовчків буде більше, а на карликових – менше. Вовки змагаються з фруктами за поживні речовини, воду та крадуть сонячне світло. Вони негативно впливають на якість, колір і смак плодів. Нестача світла також затримує збір урожаю, а плоди визрівають довше. Тому необхідно видаляти вовків.

Основним терміном вирубки вовчка є зимовий головний укіс. Це заняття можна відкласти до весни або провести влітку. Затримка має позитивний ефект, тому що чим пізніше ми їх видалимо, тим повільніше вони будуть рости в наступному сезоні. Найкраще проводити цю процедуру два рази, під час зимової обрізки й повторно під час літньої обрізки.

Обрізка фруктових дерев – коли обрізати плодові дерева

Кращий час для обрізки плодових дерев – зима ранньою весною, весна і літо, крім осені. Обрізка дерев восени знижує їх морозостійкість і призводить до сильного росту вовчка наступного року. Найбільш поширеною в нашій країні є пізня зимова обрізка. У великих садах через велику площу зрізання починають у січні й закінчують лише в кінці квітня. Якщо обрізка починається в січні, то спочатку слід зрізати найбільш морозостійкі види й сорти, а вже потім більш чутливі.

Якщо ми підозрюємо, що дерево постраждало від заморозків, ми чекаємо з обрізанням до появи бруньок, щоб точно оцінити, які пагони були пошкоджені. Літня обрізка стає все більш популярною. Він корисний тим, що не викликає такого сильного росту вовчків і має карликовий ефект. У випадку з яблунею обрізка за 3-4 тижні до збору врожаю покращує колір плодів. Персики, вишні, вишні, ранні сорти сливи обрізають після збору врожаю.

Основна обрізка – зима, рання весна

Обрізка плодових дерев ранньою весною найчастіше використовується плодівниками. При промерзанні землі процеси життєдіяльності рослин сповільнюються. Коріння знаходяться в стані спокою і гормони росту припиняються. Тоді зрізання не викликає серйозних змін у рослині. З приходом весни починається розвиток коренів, пагонів і бруньок. Рослини, які бажають компенсувати втрати надземної частини, викликані обрізанням, сильно активують гормони росту.

Дерево хоче відновити втрати, відновлює велику кількість листя та активізує фотосинтез. При зрізанні стає менше квіткових бруньок, тому утворюється менше плодів. Але збитків від цього ми не несемо, адже в результаті отримуємо якісніші плоди. Омолоджене дерево дає більші, смачніші, твердіші та яскравіші плоди.

Весняна обрізка плодових дерев після цвітіння

Чим пізніше ми обрізаємо плодові дерева, тим більше послаблюємо їх ріст. Садові рослини, позбавлені частини квітів, пагонів, листя і поживних речовин, відстають у рості на 10-20%. Обрізка після цвітіння сприяє кращому врожаю і забарвленню плодів. На молодих деревах обрізка в цей термін можна застосовувати через 3-4 роки після посадки, коли вже завершено формування крони.

Найбільш помітний ефект, тобто зменшення росту, менша та пухка крона, краще забарвлені плоди, можна отримати, застосовуючи вищезгаданий зріз через 7-14 днів після цвітіння та повторюючи його в наступні роки. Це проста, безпечна процедура без негативних наслідків.

Обрізка фруктових дерев – літня обрізка

Літня обрізка передбачає видалення пагонів, які загущають і затінюють крону. В основному це вовчки, які утворилися в результаті ранньовесняної рубки. При такій щільності плоди дрібні, менш забарвлені, дозрівають пізніше, а саме дерево на наступний рік дає менше квіткових бруньок.

Цікаво  Піони рожеві - 5 сортів піонів у відтінках рожевого

Щоб виправити наслідки попередньої обрізки плодових дерев, ми повторюємо процедуру приблизно в середині літа. У випадку з зернятковими деревами обрізка за 4 тижні до збору врожаю призводить до того, що плоди набувають інтенсивного, великого червоного рум’янцю. Ми видаляємо близько 75% всіх найсильніших вовків, вирізаючи їх біля основи.

Слабкі, що ростуть більш горизонтально, нижчі за 40 см, розміщуємо біля яблук, тому що вони є для них джерелом поживних речовин. Крім того, ці пагони знадобляться для зав’язування плодів на наступний рік. У кісточкових дерев (черешня, вишня, абрикос, рання слива) літню обрізку проводять після збору плодів.

Обрізка кісточкових дерев в цю пору року в основному продиктована міркуваннями здоров’я. Процес загоєння ран після літньої обрізки відбувається набагато швидше, температура вище і повітря сухіше, ніж навесні. Крім того, спори деяких інфекційних грибів не утворюються в цю пору року. Кісточкові дерева, у зв’язку з тим, що вони чутливі до зараження ран корою і хворобами деревини – краще обрізати влітку в сухий сонячний день.

Осіння обрізка

Як ми вже згадували раніше, ця дата не рекомендована для обрізки плодових дерев. Осінь – час, коли рослина починає готуватися до майбутньої зими. Не можна втручатися в цей процес, розкриваючи рани й стимулюючи рослину боротися з патогенними грибками. Затримка переходу в стан спокою може призвести до обмороження під час суворої зими та відмирання навесні.

фото

Рентгенівський розріз

Легка обрізка плодових дерев передбачає збільшення доступу сонячного світла до центру крони. Спочатку ми видаляємо засохлі, зламані та хворі гілки та кінцівки. Потім пагони перехрещуються, переплітаються, розростаючись до центру крони. Гілки повинні розташовуватися вільно, висота одного поверху від іншого не може бути занадто низькою. Наступний етап – більш детальна обрізка, яка передбачає вирізання вовчків.

Обрізка фруктових дерев

Обрізка фруктових дерев – оновлювальний розріз

Відновлююча обрізка замість прозорої обрізки стає все більш популярною у садах. Відновлювальна обрізка характеризується тим, що на дереві залишають тільки молоді гілки. Суцільною частиною є стовбур і провідник. Зайві молоді пагони й пагони старше 3 років видаляють близько до напрямної. Такий спосіб зрізання позитивно впливає на рівномірність плодоношення. Крона має постійно малий розкид, що дозволяє проводити дуже густі посадки. Ще одна перевага поновлення обрізки полягає в тому, що ми покращуємо якість урожаю, адже плоди, що ростуть на молодих гілках, мають кращу якість.

фото

Омолоджуючий крій.

Плодові дерева, залишені тривалий час без нагляду, швидко ростуть. Вони занадто високі, і плоди з них збирати важко. У такому випадку ми проводимо омолоджуючу обрізку наших плодових дерев. Це передбачає значне вкорочення провідника, кінцівок і гілок. Результатом такого зрізу стануть вовчки, які розростуться у великій кількості, і їх потрібно буде видаляти навесні. Залишаємо тільки короткі, що ростуть навскіс або криво. Вони принесуть нам плоди в майбутньому. Омолоджуючу обрізку можна проводити раз на кілька років.

Закріплення ран після порізу

Після сильної обрізки старих гілок залишаються великі рани. Щоб знизити ризик зараження, зрізання слід проводити в сонячний сухий день. Відразу після зрізання великі рани бажано замазати садовою маззю або сумішшю білої емульсійної фарби з додаванням фунгіциду в концентрації 2% (наприклад, 10 г добавки на 0,5 л фарби). Це може бути, наприклад, Topsin, Miedzian. Важливо ретельно перемішати хімікат з фарбою перед нанесенням на рани. Наприкінці зрізання та формування обприскуємо, наприклад, одним із зазначених вище фунгіцидів у концентрації 0,1%, який захистить усі пошкоджені тканини.

Дивіться також: Обрізка фруктових дерев осінню

Прокрутка до верху