Головна сторінка » Обрізка старих плодових дерев – як повернути їм славу?
Обрізка старих плодових дерев

Обрізка старих плодових дерев – як повернути їм славу?

Обрізка старих плодових дерев – як повернути їм славу? У багатьох в саду є старі фруктові дерева. Можливо, вони були посаджені багато років тому членами нашої сім’ї або вони росли, коли ми купили нерухомість. Багато хто задається питанням про те, чи є сенс обрізати старі плодові дерева – особливо здичавілі, з надто густою кроною, малоплодоносними, плоди на них дрібні й уражені хворобами.

У свою чергу брак часу чи сентиментальність щодо дитинства заважають нам очистити їх і замінити на молодші. Тим більше, що старі фруктові дерева часто належать до сортів, які більше не культивуються та не є комерційно доступними, хоча характеризуються винятковими смаковими якостями. Іноді ми навіть не знаємо назви цього сорту, знаємо лише його смак. Тому варто докласти зусиль для відновлення продуктивності старих фруктових дерев.

Чи можна врятувати будь-яке старе фруктове дерево?

Звичайно, це буде можливо не в кожному випадку, тому що плодові дерева, вирощені людиною (крім горіхів), мають набагато коротший термін життя, ніж дикі види дерев, які не використовуються для вирощування фруктів у лісах або висаджуються в парках. Іноді поганий стан дерева не дає великих шансів на його порятунок. Найсерйознішою проблемою, яка часто вражає старі плодові дерева, є ураження їх корою та деревиною шкідниками (плодовим листоїдом, зозулинцем, короїдами). Оскільки ці шкідники заховані глибоко під корою, з ними неможливо боротися за допомогою наявних на цей час інсектицидів. Сильно уражені дерева необхідно видалити.

В інших випадках форма дерева настільки заважає будівлі, альтанці чи іншим насадженням, що вирубувати старі яблуні, вишні чи сливи й відновлювати їх корисну цінність немає сенсу і їх слід утилізувати. Трапляється і так, що розміри дерева перевищують наші можливості по догляду. Також можливе загнивання основи стовбура і пошкодження підщепи, після чого дерево краще спиляти.

Дуже часто ми спостерігаємо загнивання серцевини стовбура у старих дерев. Це не обов’язково означає, що дерево загине. У горіха, очищена гнила серцевина в місці тріщини. Попри це, дерево живе і плодоносить. Це пояснюється тим, що функції проведення води та асимілятів виконує кільце наймолодших шарів провідних тканин, розташоване у зовнішній частині поперечного перерізу стовбура. Всередині стовбура знаходиться серцевина, тобто мертва тканина, яка не проводить воду і виконує лише механічні функції (надає дереву міцності). Однак дерево без серцевини більш чутливе до зламу, тому його безпечніше підтримувати.

Цікаво  Як садити лілію? Поетапна посадка лілій
фото

Як обрізати старі плодові дерева?

  • Санітарна обрізка – в першу чергу ми проводимо санітарну обрізку старих плодових дерев, тобто видаляємо всі пагони з ознаками захворювання з відповідною кількістю здорової тканини. Запущені старі фруктові дерева мають багато ознак хвороби на пагонах – наприклад, тріщини, некроз тканин і протікання гуми.
  • Вирізають пагони, які ростуть в центр крони й перехрещуються, тобто без потреби конкурують між собою за світло. Крона старого дерева дуже густа, що не забезпечує оптимального доступу світла до листя і плодів. На затінених гілках цвітіння і зав’язування плодів значно слабше. Численні пагони згладжують наростаючі бруньки поживними речовинами, що є однією з причин гіршого плодоношення старих дерев.
  • Позбавлення від зламаних гілок, які погнулися під вагою плодів або зірваних вітром.
  • Проріджування крони – не шкодуємо зрізання більших гілок яблуні, вишні чи сливи, які можна видалити зовсім.
  • Проріджування бічних пагонів – на бічних пагонах, які ми вирішили залишити, проріджуємо гілки другого або третього порядку, залишаючи їх на відстані 25 – 30 см. Довгі гілки вкорочуємо на 1/3 довжини.

Ефект неправильної техніки випилювання товстої гілки пилкою. Зрізання гілки зверху – одна з найпоширеніших помилок, в результаті чого вона відламується під власною вагою, утворюючи на поверхні дерева глибоку рану, яка важко заживає. Товсті гілки видаляють, обрізаючи їх спочатку знизу, а потім зверху. Завдяки цьому вони відламуються, не перетягуючи шар тканини дерева. Нерівності, спричинені ламання гілки, зрізаної таким чином, можна безпечно профільувати за допомогою кульки.

Друге питання стосується доцільності залишати такий голий «пеньок». Швидше за все, з нього не виростуть молоді пагони, але воно буде вологим (відходить від напрямної горизонтально) і сприйнятливим до зараження хворобами кори й деревини, становлячи загрозу для напрямної. Такі ампутації не можна робити на старій деревині. Це було б виправдано, якби гілку прищепили прищепами, які дадуть початок новій гілці, або якби гілку відрізали перед тим, як її замінила б молодша гілка. В іншому випадку гілку слід видаляти в присутності провідника.

Обрізка старих плодових дерев

Обрізка старих плодових дерев, їх види та сорти

Окремі види або сорти відрізняються віком деревини, на якій вони утворюють квіткові бруньки. Наприклад, персик і черешня Лутовка плодоносять на однорічних пагонах (тобто вирощених минулого сезону), а більшість яблунь добре плодоносить на дворічній і трирічній деревині. При зрізанні старих плодових дерев необхідно враховувати цю особливість виду або сорту і поступово видаляти якомога більше молодих продуктивних порослей.

Цікаво  Верес догляд та вирощування в саду.

Раніше дерева висаджували на сильно розрослися підщепи. Великі розміри й високе розташування крони призводять до проблем з доглядом, збором урожаю і погіршення якості плодів. Треба намагатися знизити межу плодоношення, тому що плоди, що ростуть у верхній частині крони, гіршої якості, тому що дерево гірше забезпечує їх кальцієм. Тому ми сприяємо нижчим пагонам і видаляємо ті, що ростуть занадто високо. Навесні можна спробувати пригнути гілки.

фото

Обрізка старих дерев – про що ще варто пам’ятати?

При обрізанні старих фруктових дерев слід пам’ятати ще про дві речі.

  • Не можна занадто інтенсивно обрізати дерева, оскільки це може їх послабити. Вирізають не більше 30% пагонів. Видаляючи гілки та гілки, робіть це рівномірно, а не обрізайте лише з одного боку, а іншу залишайте недоторканою. Поступове омолодження дерев, заплановане на кілька років, принесе кращі результати. Як правило, коли старі яблуні, вишні, сливи та інші плодові дерева сильно обрізають, вони реагують тим, що нові пагони дають ще сильніше. Звичайно, пізньою весною і влітку після обрізки потрібно буде поспостерігати за деревом на наявність вовчка, тобто вертикальних наростів, які надають кроні небажану форму і не будуть плодоносити. Вовків треба вирубувати або знищувати.
  • Великі різані рани слід належним чином закріпити, щоб обмежити можливість проникнення в них патогенів. Тут добре підійде біла емульсійна фарба з додаванням мідного препарату або спеціальна садова паста (продукт Фунабен). Моя цьогорічна знахідка – дешевий препарат «Штучна кора», точний склад якого я не знаю, але, мабуть, містить якісь натуральні речовини рослинного походження. З його допомогою мені вдалося повністю вилікувати дуже серйозні рани на стовбурі єрусалимської сливи, з якими я довго боровся. Засіб являє собою рідину коричневого кольору, яку можна наносити пензликом на дефект. Препарат швидко висихає, створює захисне покриття і стимулює загоєння рани (оточить її мозолем).
Обрізка старих плодових дерев

Коли обрізати старі яблуні та інші плодові дерева?

Обрізка старих яблунь та інших плодових дерев проводиться в більш теплий і сухий день, що значно знижує ризик занесення збудників хвороб. Ми уникаємо інвазивних процедур у вологу погоду. Якщо погода волога і не сприяє зрізанню, її краще відкласти. Після зрізання дерев вкрай важливо провести обприскування мідним фунгіцидом, про який мова піде далі.

Лікування ран старих плодових дерев

Окрім вищезгаданого вирізання уражених хворобами пагонів, необхідно ретельно оглянути поверхню стовбура, щоб виявити ознаки хвороб (хвороби кори та деревини – наприклад, виразки та фітофтороз) та живлення шкідників (наприклад, бавовняний жук, бавовник). гусениці жука). Будь-які щілини або тріщини на корі є зручним місцем проживання цих небезпечних шкідників, що пошкоджують деревину. Ці дефекти можна очистити ножем-скребком, профільувати та захистити білою емульсійною фарбою або штучною корою, щоб на них не заселилися шкідники. Ми вирізаємо рак і гангрену до здорових тканин, а також захищаємо їх.

Цікаво  Кульбаба – властивості, застосування, вирощування

Захист старих фруктових дерев

Після різання ми обприскуємо високою концентрацією міді. Обприскування проводити обережно, щоб синя рідина потрапила в усі порожнини кори й ретельно покрила всі пагони. Я особливо рекомендую ранцеві обприскувачі з двигуном спалювання для обприскування старих високих дерев, які мають високу силу викиду рідини, але, на жаль, ці пристрої дорогі. Потім проводимо обприскування згідно з календарем, відповідним для даного виду. Весну починаємо з обприскування міддю та інсектицидними піретроїдами.

Обрізка старих плодових дерев – підживлення

  • Вапнування – обробку вапнуванням можна проводити восени, щоб відновити відповідний pH ґрунту – рекомендується слабокисла реакція. Про принципову важливість цієї процедури читайте в нашій статті: Вапнування ґрунту. Реакцію ґрунту можна визначити, замовивши тести або виконавши їх самостійно за допомогою кислото метра, який можна придбати в садівничих магазинах. Після внесення вапна до весни ніяких добрив не вносимо.
  • Підживлення поживними речовинами – якщо pH ґрунту оптимальний, варто вносити поживні речовини восени або навесні. Старі дерева мають добре розвинену кореневу систему, завдяки чому вони чудово проникають у ґрунт у пошуках корисних копалин. Однак субстрат, який дренувався протягом багатьох років і в нього не було додано жодних елементів через удобрення, однобічно виснажується.
  • Натуральні добрива – дуже хороша ідея – підгодувати старі фруктові дерева натуральним добривом. Найкраще підійде гній, яким можна мульчувати ґрунт навколо дерева. Розкидати його потрібно суцільним шаром у вигляді кільця, доходячи до кінців крони, але так, щоб гній не торкався кореневої шийки. Також можна використовувати компост. Органічне добриво стане відмінним джерелом багатьох елементів (зокрема азоту, калію, магнію, фосфору, бору), які дерево зможе використовувати не менше двох сезонів, адже мінералізація гною і переміщення його компонентів углиб ґрунтовий профіль є повільним процесом. Незалежно від органічних підгодівель слід використовувати й мінеральні добрива.

Дивіться також: Обрізка фруктових дерев – як і коли?

Прокрутка до верху