Головна сторінка » Вирощування туї та догляд в саду
Вирощування туї та догляд в саду

Вирощування туї та догляд в саду

Вирощування туї та догляд в саду. Популярна туя є надзвичайно частим гостем в Українських садах і може здатися, що це універсальна рослина для різних видів насаджень. Залежно від ваших потреб, це може бути високе дерево або менший кущ, ідеально підходить для живоплоту, дозволяє відгородитися від вулиці чи сусіда, але також захистить сад від сильного та холодного вітру.

Туї можна легко формувати й створювати красиві прикраси унікальної форми. Низькі, карликові сорти можна успішно вирощувати в горщиках, наприклад, на балконах або терасах. Вони морозостійкі і їх вирощування не представляє особливої ​​праці. Але щоб вони росли здоровими й красивими, за ними потрібно дуже ретельно доглядати.

Вимоги до вирощування туї

Основними причинами такого бажання висаджувати туї в садах є їх відносно низька вимогливість до ґрунту, висока стійкість до хвороб, шкідників і різноманітних погодних умов. Туї добре ростуть на світлих і сонячних місцях, хоча можуть впоратися і в легкій тіні. Оптимальний ґрунт для вирощування має бути родючим і багатим гумусом, і водночас достатньо водопроникним і підтримувати постійну вологість. На слабких, малопоживних або неродючих ґрунтах туї будуть погано рости й розвиватися, а зовнішній вигляд їх буде незадовільним.

Посадка і пересадка туї

Коли садити туї?

Термін висадки туй в ґрунт багато в чому буде залежати від того, в якому вигляді вони будуть доставлені. Рослини з відкритими кореневими грудками найкраще купувати та висаджувати на рубежі квітня та травня та вересня та жовтня. Тоді у них буде хороший шанс добре прижитися і звикнути на новому місці до весняного пробудження і зимового відпочинку. Куплені в горщиках туї можна сміливо висаджувати протягом усього вегетаційного періоду.

Як посадити тую?

Залежно від сорту і призначення туї висаджують на різній відстані. Якщо вони створюють щільні живоплоти, ці відстані повинні бути невеликими, але водночас вони повинні дозволяти рослинам рости гілки вбік. Інша ситуація, коли дерева повинні прикрашати сад.

Найпопулярніші живоплоти в Україні виготовлені із сортів Смарагд і Брабант. Перші слід висаджувати на відстані приблизно 50-60 сантиметрів, тому що ці сорти мають конічну і компактну форму і погано розповзаються в сторони. Брабант, навпаки, росте набагато інтенсивніше, тому відстань між посадками має бути 70-80 сантиметрів. Також слід пам’ятати про дотримання відповідної відстані від огорожі, вона має бути не менше 50 сантиметрів. Це дозволить вам вільно обрізати без необхідності заходити на чужу ділянку, коли гілки проростають через паркан.

Посадка туї не складна, але варто знати кілька правил, які полегшать подальший догляд і дозволять довгі роки насолоджуватися красивими, здоровими й пишними екземплярами.

По-перше, туї не люблять прямого товариства трави й бур’янів. Тому територію навколо них слід ретельно очистити, принаймні на відстань, що вдвічі перевищує діаметр кореневої кульки. Глибина посадкової ями повинна бути навіть більше удвічі довжини лопати – все залежить від розміру рослини, що висаджується. Причому діаметр лунки повинен бути як мінімум у два рази більше діаметра кореневої грудки.

Якщо ґрунт в саду відрізняється від тієї, яку віддають перевагу туї, варто заповнити лунки субстратом, призначеним для цих рослин, або замінити його іншим родючим ґрунтом. Додавання компосту також буде гарною ідеєю. Підготовлену лунку перед посадкою також варто рясно полити й почекати, поки вода трохи вбереться.

Рослину потрібно помістити в яму так, щоб після засипання ґрунтом підстава стовбура знаходилося точно в тому ж місці, де воно було в горщику. Накрийте коріння і ретельно притисніть. Варто залишити невелике поглиблення навколо рослини – його можна заповнити корою або іншою мульчею, а також дозволить більш економно поливати в майбутньому. Після всієї обробки рослину необхідно знову полити.

Цікаво  Лілія квіти - ​​багаторічна красуня. Догляд і сорти
Вирощування туї та догляд  в саду

Вирощування туї та догляд в саду

Молоді щойно посаджені туї необхідно регулярно оглядати й при необхідності реагувати на тривожні симптоми. Їм обов’язково знадобиться регулярний полив, особливо в періоди посухи. Перш ніж вони добре звикнуть до нового місця, вони можуть бути піддані нападу грибкових захворювань або шкідників. За цим теж потрібно стежити.

Як пересадити тую?

Туї, як і більшість хвойних рослин, погано переносять пересадку. Однак якщо така потреба виникне, вам слід підготуватися належним чином і переконатися, що весь процес проходить швидко та гладко. Найкращий час для такого виду обробки – рання весна або пізня осінь, тобто час до і після періоду інтенсивного росту.

Нове місце для туї необхідно ретельно очистити від трави, бур’янів, кореневих залишків та інших рослинних залишків. Туї пред’являють відносно високі вимоги до родючості й насиченості ґрунту, тому в разі поганого ґрунту в саду варто додати спеціально призначений для них субстрат. Яму можна приправити базальтовим борошном, яка захистить коріння, пошкоджені під час копання, від хвороб, що передаються ґрунтом. Для поливу рослин також доцільно використовувати гідрогель, який накопичує воду та віддає її під час посухи.

Тільки коли місце правильно підготовлено, можна розпочинати викопування і переміщенню рослин. Зробити це потрібно якомога швидше, щоб коріння не пересохли надмірно. Хорошою практикою є полити рослини перед викопуванням – це дозволить ґрунту покрити головну кореневу грудку та зберегти її компактною та вологою.

квіти

Вирощування туї та догляд в саду – підживлення туї

Посаджені навесні туї не потребують додаткових підгодівель протягом вегетаційного періоду, якщо ґрунт буде досить родючим і багатим. Те ж саме буде і з посадженими пізньої осені. Потім, у перший рік, ви можете повністю припинити їх живлення і зосередитися лише на правильному та регулярному поливі та стежити за їхнім станом та здоров’ям.

Старі рослини потребують щорічних і регулярних підгодівель. На ринку представлено безліч добрив для хвойних рослин, в тому числі й для туй.

Коли й чим удобрювати тую?

Туї потребують підгодівлі протягом усього періоду свого росту і розвитку, з весни до осені. Частота внесення поживних речовин буде залежати від обраного добрива для туй, яким ми будемо їх підгодовувати. Перша підгодівля, незалежно від обраного добрива, повинна бути проведена не пізніше другої половини квітня. Наступні порції повинні бути доставлені відповідно до рекомендацій виробника. Також слід дотримуватися запропонованих доз і не перевищувати їх.

Для весняної й літньої підгодівлі туї варто вибирати добрива, що містять комплекс NPK (азот, калій і фосфор) і необхідні мікроелементи. Великою популярністю користуються гранульовані добрива, які дозволяють швидко розрахувати необхідну дозу, а їх використання зводиться до розкидання добрива навколо рослини.

В кінці літа добриво потрібно змінити на таке, яке більше не містить азоту. Елемент тик стимулює рослину до утворення зеленої маси. Навесні це, звичайно, потрібно, але восени хочеться підготувати рослину до спокою. Тому осінні добрива будуть містити калій і фосфор, які підвищать морозостійкість рослин і підготують їх до хорошої зимівлі.
Також варто використовувати органічні добрива раз на кілька років. Гумінові кислоти, що містяться в добривах, таких як компост, біогумус або гранульований гній, заповнять недоліки в ґрунті, покращать його властивості та активізують життєдіяльність мікробів.

Цікаво  Вуличні квіти які люблять тінь

Мікоризні щеплення для туї

Не тільки добрива допомагають рослинам рости красиво і здорово. Останнім часом великої популярності набули мікоризні вакцини, які унікальним чином підтримують розвиток туї. Гриби, що містяться в мікоризі, ростуть над корінням туї й забезпечують дерева поглинанням поживних речовин із землі, в тому числі тих, які важко засвоюються, таких як магній, залізо та фосфор. Вони підтримують рослини у кращому забезпеченні водою та стимулюють ріст коренів, що, своєю чергою, збільшує вбираючу поверхню дерева. Мікориза також має властивості, які допомагають зменшити стрес навколишнього середовища, рослина краще переносить, наприклад, занадто високу солоність, невідповідний PH або затоплення. Крім того, він захищає тую від хвороб, що передаються через ґрунт.

Зрізання туї

Обрізка туї, всупереч поширеній думці, полягає не тільки в наданні їй потрібної форми. Перш за все, це дуже важливий, навіть базовий, догляд. А те, що дереву можна надати ще й красиву, часто надзвичайно химерну форму, — лише побічний ефект обов’язкового догляду за цією рослиною.

Ростуть туї надзвичайно швидко, і якщо не обрізати, їх гілки стануть рідкими й млявими. Дерево втратить свою компактну форму і буде здаватися хворим. Часта обрізка дозволить дереву загущати й стати міцним і стійким до погодних умов. Пам’ятайте, що зрізати потрібно тільки зелені пагони туї, це сприятиме розгалуженню рослини та її росту вбік. Це важливо і з точки зору осінньої підготовки до відпочинку.

Обрізку можна проводити кілька разів за сезон, але не менше двох разів. Перший навесні, поки не почнуть розпускатися бруньки, другий – у серпні, щоб рослини встигли набути імунітету до зими.

Весна. Перший крок – вкоротити кінчик росту (точку або точки) туї. Причина в тому, що у туї в першу чергу слід зосередитися на розвитку кореневої системи. Коли рослина знаходиться у фазі росту, вона також потребує великої кількості води, коли кінчик зрізаний, води потрібно значно менше.

Осінь. Останній зріз не повинен бути довшим 2-3 сантиметрів. Це дозволить рослині встигнути відновитися до зими, а також спричинить загущення наростів.

Вирощування туї та догляд  в саду

Хвороби туї

Зараз туї є в більшості українських садів. І хоча найпопулярнішими є лише три види, сортів цієї рослини в українських садах незліченна кількість. На жаль, у міру зростання їх популярності хвороби почастішали. Існує кілька інвазійних захворювань, тобто спричинених бактеріями, вірусами та грибками, які особливо часто вражають дерева.

Сіра гниль. Найчастіше це відбувається, коли дерева ростуть у невідповідних умовах, наприклад, у високій вологості повітря та тіні. Спочатку на лусочках з’являються водянисті плями, які з часом буріють. Уражені частини рослин гинуть. При захворюванні великими насінням на туях з’являється пліснявий наліт. Щоб врятувати дерево, виріжте заражені частини й 2-3 рази обприскайте рослини фунгіцидами, наприклад Світч 62,5 WG. Якщо при посадці туй залишити між деревами більше простору, можна знизити ризик появи сірої плісняви.

Фітофтороз – надзвичайно небезпечне захворювання туї. Це призводить до повної загибелі окремих дерев, а часто навіть до повного знищення цілого живоплоту. Перші симптоми починають проявлятися приблизно в другій половині червня. Дерево починає жовтіти й сохнути. На жаль, уражені цією хворобою дерева можна тільки викопувати й спалювати. Цю хворобу можна запобігти, додавши під час посадки в яму, куди вона буде висаджуватися, кору сосни. Після перекопування місце необхідно продезінфікувати. Ви можете спробувати боротися з хворобою за допомогою фунгіцидних обприскувачів, наприклад Ридоміл Голд або Проплант 722 SL.

Цікаво  Розмноження лілій, як це зробити

Опієник коренева гниль. Ця хвороба характеризується тим, що лусочки на бруньці стають тьмяними, а з часом жовтіють і буріють. Кора починає покриватися білими шарами міцелію, перш ніж розтріскатися, щоб відкрити деревину. Якщо рослина уражена гниллю, то воно, як правило, придатне лише для вирубування та спалювання. Ті дерева, на яких не видно збудників хвороб, необхідно негайно обприскати відповідним засобом.

Відмирання пагонів хвойних дерев. Починаючи з верхівок і рухаючись вниз, лусочки починають жовтіти, потім буріють і відмирають. Далі відростки стають раковими й біля їх основи починають з’являтися некрози. Ці більш сильно заражені гілки слід видалити та спалити, а решту рослини можна врятувати за допомогою Топас 100 EC або Топсин М 500 SC. Виникненню і розвитку цієї хвороби сприяють пересушування і внесення добрив.

Фізіологічні захворювання, відмирання пагонів. На жаль, не тільки грибки й бактерії загрожують туям. Пагони можуть почати жовтіти, потім буріти й гинути, наприклад, через пересихання землі. Це також може виникнути внаслідок опіку рослини через неправильно підготовлене та проведене обприскування або неправильне внесення добрив. Нестача магнію також призведе до вищевказаних симптомів. Можливо, рослини також були неправильно підстрижені, що могло спричинити їх вимерзання взимку. Тривале пекуче сонце також може спричинити висихання дерев.

Вирощування туї та догляд в саду – шкідники туї

На щастя, у туї не так багато ворогів у вигляді шкідників. Найчастіше, однак, вони заражені грибками. Є два шкідники, яких не можна ігнорувати, і з ними потрібно боротися, щоб вони не знищили дерева.

Попелиця – кипарисовий медонос. Також на туї може харчуватися попелиця. Полюбляє їх кипарисовий медонос, який вражає посіви брабантської туї. На деревах можна побачити крилатих або безкрилих комах, які висмоктують сік з рослин і покривають пагони липким секретом. В результаті пагони туї починають буріти й засихати. Сіре калійне мило з ароматом часнику ідеально підходить для відлякування комах. Якщо мило не допомагає, обприскуйте.

Акупунктура туї. Це найпоширеніший шкідник туй. Найбільш небезпечний для туї західної. Навесні туї починають харчуватися самки чашок, а влітку — личинки. В результаті живлення лусочки на дереві покриваються медовими виділеннями шкідника, і рослина починає гинути. Якщо не почати боротьбу з щитівкою, липкі виділення згодом покриються чорними прудовими грибками, в результаті чого рослина втратить свій гарний зовнішній вигляд. Боротися зі шкідником можна на будь-якому етапі його розвитку з липня по вересень. Для боротьби з ним можна використовувати хімічні препарати, а можна і натуральні, екологічні, наприклад, Проманал 60 ЕС або Емулпар 940 ЕС від Target.

Туя – рослина, яка, безсумнівно, буде користуватись популярністю ще довгі роки, як декоративна рослина, так і як жива огорожа. Як бачите, вирощування його не надто складне, і при дотриманні вищезазначених правил воно буде радувати око і служити ширмою від сторонніх очей довгі роки.

Дивіться також: Троянди – посадка, вирощування та догляд за трояндами в саду

Прокрутка до верху