Головна сторінка » Бирючина – догляд, посадка та вимоги
Бирючина - догляд

Бирючина – догляд, посадка та вимоги

Бирючина – догляд, посадка та вимоги. Бирючина – найпопулярніша рослина для живоплотів у Україні. Його можна зустріти в громадських місцях, таких як парки та сквери, а також на присадибних ділянках. Чи складно доглядати за бирючиною? Як посадити бирючину на своїй ділянці? Перевір!

Бирючина звичайна – характеристика

Бирючина звичайна (Ligustrum vulgare) — вид рослин родини маслинових. Він зустрічається в Європі, Африці та Азії і є місцевим видом на цих континентах. Зустріти його можна і в інших куточках світу, куди він був «завезений» – тільки в Антарктиді. Тому це рослина, яка дуже стійка до несприятливих умов, швидко росте та поширюється. Тому його також легко вирощувати. Якщо ви підете на прогулянку в парк або сквер і побачите живопліт, то, ймовірно, це буде один із сортів бирючини.

Бирючина звичайна – як вона виглядає?

Бирючина являє собою сильно розгалужений чагарник, який виростає до 5 метрів у висоту. Бирючина має тонкі пагони, з яких ростуть один на одного маленькі еліптичні листочки соковитого зеленого кольору. Зверху вони більш яскраві та блискучі, а знизу – матові, на дотик шкірясті. Восени вони зазвичай стають червоними, фіолетовими або коричневими. Деякі сорти принаймні частково вічнозелені.

Бирючина – догляд

фото

Своїми квітами й плодами бирючина теж прикрашається. Перші білі, іноді з легким зеленим відтінком. Є також сорти з жовтими або жовтуватими квітками. Суцвіття зібрані в густі волоті на верхівках пагонів. Плоди — чорні (в незрілому вигляді червоні) ягоди, схожі на маленькі кульки. Для людини вони отруйні, і, на жаль, іноді їх їдять діти, які граються у дворі. Потім відбувається отруєння, симптомами якого є болі в животі. Тоді необхідна медична допомога.

Цікаво  Садові квіти які люблять тінь

Плоди бирючини є делікатесом для таких птахів, як омелюхи. У його густих заростях знаходять притулок і крилаті міські мешканці.

Бирючина рідко висаджується окремо. У культивованому вигляді часто зустрічається групами й ще частіше в живоплоті.

Бирючина - догляд

Бирючина – догляд – посадка бирючини для живоплоту – вибір сорту

Перш ніж купити саджанці бирючини, подумайте про вибір правильного сорту. Їх асортимент досить широкий, але на наступні варто звернути особливу увагу.

  • Бирючина звичайна ‘Atrovirens’, пухкої й високої форми. Виростає до трьох метрів у висоту, але, звичайно, якщо ви хочете бирючину для живоплоту, ви, ймовірно, будете вирощувати її як менш високу рослину. Має темно-зелене листя і білі квіти. Сорт особливо рекомендований, оскільки він надзвичайно стійкий, витримує всі негаразди, включаючи посуху, мороз і забруднення, наприклад, від проїжджаючих повз машин. Це найкраще підійде, якщо ви хочете зробити високий живопліт.
  • Не менш стійким сортом є бирючина звичайна ‘Лоденсе’. Підходить для невисоких живоплотів, оскільки не виростає до двох метрів. Верхнє листя цього сорту часто залишається вічнозеленим.
  • Найменш стійкий сорт, принаймні до морозів, бирючина звичайна ‘Aureum’. Однак він виділяється надзвичайно красивим листям, яке стає золотистим на сонці. Це середньорослий сорт.
  • Бирючина звичайна ‘Argenteovariegatum ‘- ще один сорт з красивим листям. Вони мають кремові облямівки, а восени стають темно-фіолетовими. Все це відбувається під впливом сонця, тому сорт варто садити на сонячному місці. Виростає до двох метрів, але росте досить повільно. За морозостійкістю майже не поступається сорту «Атровінес».
Цікаво  Квіти на дачі багаторічники – огляд

Всі перераховані вище сорти ідеально підходять для живоплоту з бирючини, тому що добре переносять обрізку, яка є основною процедурою її створення.

фото

Бирючина звичайна – вимоги та положення

Хоча бирючина багато витримує, у неї, як і у будь-якої рослини, є свої вимоги. Їй потрібно мало світла для розвитку, але оптимальний ріст і гарне забарвлення листя будуть досягнуті лише тоді, коли бирючину помістять на сонячне місце.

Грунт для бирючини має бути злегка вологим і водопроникним, але вона буде рости й в сухому ґрунті. Відповідна реакція бирючини – лужна. Ця рослина має дуже розгалужену кореневу систему, тому його не варто садити там, де мало землі, наприклад, в саду на даху гаража. З іншого боку, завдяки цій властивості бирючина дуже підходить для зміцнення схилів або насипів, ускладнюючи ерозію ґрунту.

Посадка бирючини для живоплоту – вибір і розміщення саджанців

Є два варіанти вибору, коли ви хочете посадити бирючину. Розсада доступна в магазині як на голому корені, так і в контейнері. Найчастіше вибирають останні, тому що вони більш морозостійкі й можуть деякий час зберігатися, не забуваючи про полив. Розсаду з оголеним коренем необхідно садити відразу після покупки, інакше вона швидко засохне.

Місце, де ви хочете посадити бирючину, необхідно прополоти й добре перекопати. Потім за допомогою нитки позначте ряди рослин. Через кожні 20 см (це необхідна відстань) викопайте ямки. Саме тут ви будете висаджувати розсаду живоплоту. Обидва види садять трохи по-різному.

  • У випадку саджанців з контейнером отвір має бути достатньо великим, щоб вмістити всю кореневу грудку. Дістаньте саджанець з місткості та помістіть в яму. Якщо коренева грудка дуже компактна, доцільно її злегка розпушити.
  • Бирючина гола вимагає дещо іншого підходу. В лунці потрібно зробити горбок і посадити на нього рослину.
Цікаво  Гіацинти – догляд і вирощування в саду

Після закінчення посадки обох видів розсади заповніть ямку землею і ретельно її утрамбуйте. Не забувайте поливати щойно посаджені рослини.

Бирючина - догляд

Бирючина – догляд – стрижка за бирючиною для живоплоту

Обрізка необхідна для створення красивого живоплоту.

  • Почніть, коли рослини трохи збільшаться. Першу обробку провести в березні. Завдяки йому рослина почне загущуватися. Перший раз зріжте приблизно на 30 сантиметрів над землею.
  • На наступний рік, також у березні, обробку слід повторити.
  • Влітку проводять коригувальні зрізи, які замість загущення рослини мають на меті надати йому правильну форму. Варто зробити його злегка конічним. Завдяки цьому нижні пагони будуть краще висвітлюватися, а взимку на кущі не буде накопичуватися і сповзати сніг.

Окрім зрізання, бирючина не вимагає особливого догляду. Чудово переносить нестачу води й зазвичай задовольняється дощем. Однак це не стосується молодих саджанців, які влітку потрібно поливати, щоб вони не засохли. Причому ранньою весною, при зрізанні. можна підгодувати бирючину органічними добривами.

Тепер ви знаєте, як посадити бирючину для живоплоту. Оскільки це невибаглива рослина, посадивши її, ви зможете насолоджуватися своєю зеленою бирючиною, не турбуючись, що з нею трапиться щось погане.

Дивіться також: Красива магонія в саду – як доглядати й вирощувати?

Прокрутка до верху