Головна сторінка » Догляд за самшитом – що робити, щоб вони красиво росли?
Догляд за самшитом

Догляд за самшитом – що робити, щоб вони красиво росли?

Догляд за самшитом – що робити, щоб вони красиво росли? З часів Відродження самшит вважається одним з найпопулярніших вічнозелених чагарників. Використовується в саду у вигляді живоплотів або окремо, використовується для створення стрижених скульптур і фігур рослин. Також його часто вирощують у контейнерах – це вишукана прикраса садів, терас, садів кафе та під’їздів до будівель. Хоча вирощувати цей вид не складно, варто знати його вимоги та загрози, щоб уникнути проблем. Як доглядати за самшитними деревами?

Як доглядати за самшитними деревами?

Щоб догляд за самшитом був максимально простим, потрібно забезпечити йому оптимальні умови – перш за все, вибрати правильний субстрат і місце розташування. Ці чагарники найкраще ростуть на сонячних або напівзатінених місцях, але вони також можуть переносити тінь. Хоча будь-якого середнього ґрунту буде достатньо, для них найкраще підійде водопроникний глинистий ґрунт із pH 6,5–7,0.

Варто пам’ятати, що відповідні умови вирощування дозволяють вічнозеленим рослинам, таким як самшит, витримувати періодичну посуху і навіть складні міські умови. Самшити не можна надмірно поливати й стояти у воді (особливо вирощені в контейнерах екземпляри), тому що їх коріння може загнити, що також призведе до пожовтіння і відмирання надземних частин. З цієї причини поливати самшит слід помірно, але систематично, що особливо важливо для рослин, які вирощуються на сонячних місцях. Поливаємо прямо в землю, щоб не мочити листя без потреби!

фото

Посадка і пересадка

Самшити добре переносять пересадку, однак, щоб не пошкодити кореневу грудку і не висушити щільне тонке коріння, великі кущі при пересадці на нове місце завжди слід викопувати з якомога більшою грудкою землі. . Найкращий час для пересадки – рання весна або кінець літа (серпень-жовтень), щоб уникнути періодів посухи (спеки). Вже вкорінені самшити з грудкою землі, куплені в горщиках, можна садити протягом усього сезону; Щоб вони перезимували в хорошому стані, вони повинні встигнути вкоренитися не пізніше осені.

Цікаво  Кульбаба – властивості, застосування, вирощування
Догляд за самшитом

Догляд за самшитом – запліднення

Здорові рослини мають гарне забарвлення, блискуче листя. Щоб самшити мали такий вигляд, їм потрібні підгодівлі (особливо сильно обрізані та формовані екземпляри).

  • Найзручніше використовувати одноразово (навесні) повільно розкладні (безпечні) багатокомпонентні добрива з покриттям (наприклад, Osmocote, Plantacote, Florovit). Вони працюють більшою частину сезону і повільно виділяють поживні речовини, які засвоюються кореневою системою рослин.
  • Ви також можете кілька разів за сезон використовувати традиційні добрива (наприклад, гранульовані) або рідкі (водорозчинні) добрива, призначені для вічнозелених рослин або декоративних кущів.

Що варто пам’ятати? Підживлення проводять не пізніше кінця серпня. Пізніше ми використовуємо лише так звані добрива. восени (без вмісту азоту), щоб пагони самшиту одревеснели й рослини встигли підготуватися до зими.

фото

Як доглядати за самшитом взимку?

Кущі, що ростуть у землі та в контейнерах, на зиму бажано захистити, наприклад, білою агротканиною або затінювальною сіткою. Завдяки цьому вічнозелене листя будуть захищені від заморозків і особливо небезпечних, висушуючих морозних вітрів. Контейнери та горщики з рослинами, залишеними на вулиці, слід захистити від морозу (наприклад, полістиролом, гофрованим картоном або солом’яними матами), щоб кореневі шари рослин не замерзли.

Як і інші вічнозелені чагарники, самшити потребують поливу взимку та ранньою весною, оскільки вони весь час провітрюються. Не политі в цей період рослини можуть страждати від т.зв фізіологічна посуха (підвищення температури ранньою весною викликає у рослин бажання почати вегетацію, але вони не можуть поповнити запаси води через промерзлу землю – в результаті гинуть листя і пагони). Хорошим рішенням є рясний полив рослин перед зимівлею (до заморозків), щоб запасеної в ґрунті вологи вистачило, щоб рослини почали весну. Якщо зима безсніжна і морозна, то в періоди плюсової температури самшит потрібно рясно поливати, щоб заповнити втрати води.

Цікаво  Багаторічні садові квіти для ділянки
Догляд за самшитом

Догляд за самшитом – розкрій і формування

Самшити люблять стрижку, тому їх часто використовують для створення різноманітних фігур і скульптур рослин, а також стрижених живоплотів і бордюрів клумб. В середньому кущі обрізають і формують двічі на рік – ранньою весною (березень або квітень) і в середині літа, вкорочуючи свіжі прирости приблизно на 1/3 їх довжини.

Старі, занедбані екземпляри можна поліпшити, зрізавши їх пізньою весною, коли мине небезпека заморозків. Ідея полягає в тому, щоб спонукати рослину вирощувати нові пагони, які згодом дозволять їй змінити форму. Зрізаємо самшит не пізніше кінця серпня, щоб до зими пагони встигли здерев’яніти (інакше вони легше підмерзнуть).

фото

Догляд за самшитом – проблеми – хвороби та шкідники

Можна зустріти попелицю, що харчується листям самшиту – самшитового медоноса, який, харчуючись, виробляє т.зв. медяна роса і воскові, білі кручені нитки. Характерними симптомами є деформація листя (скручуються і викривляються – як у качана). Для боротьби з медоносом необхідно з травня уважно стежити за кущами й застосовувати ефективні засоби, наприклад, Моспілан або готові аерозольні препарати.

Цікаво  Обрізання фруктових дерев весною

Коричневі або іншого кольору плями, що призводять до в’янення листя і пагонів, зазвичай є симптомами грибкових захворювань – плямистості й відмирання пагонів. Такі пагони необхідно видалити й обприскати рослини одним з ефективних фунгіцидів, наприклад, універсальним Топсин або Біосепт. Щоб захворювання не повторювалися, краще обприскувати не менше двох-трьох разів з інтервалом у кілька днів.

Часто ранньою весною наймолодше листя стає іржаво-коричневим. Причиною можуть бути низькі температури на межі зими й весни або зимові вітри, що висушують тканини рослин, тому садити самшит краще в місцях, захищених від морозних вітрів.

Догляд за самшитом

Нова загроза – самшитова міль!

Уже кілька сезонів у самшитів у нас і в Європі з’явився новий ворог, який масово знищує кущі. Особливо небезпечний шкідник — самшитова міль (Cydalima perspectalis). Гусениці цього метелика дуже ненажерливі, вони харчуються листям і пагонами самшиту, створюючи павутини, схожі на павутину, що оточує цілі кущі. При великій чисельності молі кущ може бути повністю знищений швидко (протягом одного сезону).

Міль живе в Україні лише недавно, і методи боротьби з нею ще не розроблені. Тому потрібно постійно оглядати цілі кущі (включаючи їх нутрощі). Окремі гусениці можна збирати вручну разом з пасмами й знищувати (краще струсити їх з кущів на підкладену під кущ білу шерсть або вирізати всі уражені пагони). Обмежити живлення молі можна шляхом дуже ретельного обприскування засобами для боротьби з гусеницями, наприклад Каліпсо, Моспілан або Децис.

Дивіться також: Садові ялини – цікаві факти, вирощування та використання

Прокрутка до верху