Головна сторінка » Ківі в саду – види й догляд
Ківі в саду – види й догляд

Ківі в саду – види й догляд

Ківі в саду – види й догляд. Популярний, кисло-солодкий волохатий фрукт – це лише один з видів ківі (актинідія китайська). Є багато інших сортів актинідії, і деякі з них можна вирощувати в саду. Актинідія не тільки має цінні та смачні плоди, але і є цінною садовою рослиною.

Види

Відомі численні сорти рослини – актинідії ліани (також відомої як ківі). Однак не всі види придатні для вирощування в нашому кліматі. Вирощуємо тільки морозостійкі сорти з пишним листям, але дрібнішими плодами. Рослини, які зустрічаються в наших садах:

 • Актинідія гостролиста,
 • Актинідія строката.
  Обидва види схожі за вирощуванням, але відрізняються кольором листя і силою росту. Лози ківі досягають до 15 м в довжину і виростають до 2 м на рік. Листя у нього звичайні зелені, а ось листя строкатого ківі бувають зеленими, білими й рожевими. Восени вони теж жовтіють. Пагони ряболистого різновиду коротше, ростуть повільніше і досягають довжини лише близько 5-8 м.

Ківі в саду – види й догляд

Характеристика

Актинідія дводомна рослина (має чоловічі й жіночі рослини), але є й однодомні різновиди (чоловічі й жіночі квітки на одній рослині). Світло-кремові, ароматні квітки з’являються на рубежі травня і червня. Плоди достигають восени (вересень-жовтень) і мають форму подовженої зеленої ягоди, з гладкою шкіркою, іноді з червоним рум’янцем. Вони мають довжину від 2 до 3 см і важать близько 10 г. Однак вони швидко псуються і краще підходять для поточного споживання, наприклад, у вигляді салатів, соків або випічки, оскільки вони можуть не витримати зберігання. Ці фрукти містять багато вітамінів (переважно С, але також А, Е і К), мінеральні солі, цукру та органічні кислоти.

Цікаво  Красива магонія в саду - як доглядати й вирощувати?

Найбільш поширений вид ківі

У наших умовах найпопулярнішими сортами ківі є:

 • Ананас з характерним червоним рум’янцем на плодах, стійкий до морозів і посухи, плодоносить рясно,
 • Женева – жіночий сорт, має округлі плоди з буро-червоним рум’янцем, чутливий до посухи,
 • Gibrida – чоловічий сорт,
 • Issai – гермафродитний сорт, тобто самозапильний, з Японії,
 • Jumbo – жіночий сорт, виведений в Італії, має досить великі світло-зелені плоди (15-20 г),
 • Weiki, чоловічий сорт, морозостійкий, виведений в Мюнхені,
 • Кен Ред жіночий сорт, більш чутливий до морозів і посухи, з великими плодами з темною м’якоттю,
 • Доктор Шимановський – гермафродитний сорт, зі строкатим листям,
 • Сетябрьска – строката, смачна, дрібні (2-2,5 см) плоди можна збирати відносно рано, тому що вже з кінця серпня.
Цікаво  Адоніс посадка і догляд, користь і застосування

Умови вирощування і догляд

Найкраще місце для вирощування актинідії в Україні – сонячні, захищені від вітру місця з досить вологим і родючим ґрунтом. Перед посадкою ківі варто збагатити ґрунт , викопавши півметрову яму і засипавши в неї торф або компост з глиною. Ці рослини є ліанами, вони швидко ростуть і потребують багато місця. Ми можемо розмножити їх живцями. Молоді актинідії перші 2 роки повинні рости в контейнері, а коли вони добре приживуться, краще адаптуються до землі. Садові сорти морозостійкі, але залишаються чутливими до пізніх весняних заморозків, які можуть їх пошкодити. Коли квіти замерзнуть, ми не отримаємо від них плодів.

Перші плоди актинідії дають на 3-4 рік після посадки. З однієї рослини можна отримати до 15-20 кг плодів. Що стосується догляду, то правильна обрізка особливо важлива. Влітку або в кінці зими пагони необхідно радикально вкоротити. Потім відростають нові пагони, а плодоношення — дво- і трирічні пагони. Опори для ківі повинні бути ажурними, щоб рослини могли їх обвивати й не були перешкодою для сонячних променів. Розташовувати опори слід не рідше ніж через кожні 1,5 м. Для рясного врожаю актинідії варто висаджувати жіночі й чоловічі рослини якомога ближче один до одного. Чоловічого різновиду рослини буде достатньо для кількох жіночих екземплярів, що ростуть приблизно до 6 метрів один від одного. Встановлено, що навіть гермафродити, самозапильні сорти дають кращий урожай, якщо вирощувати їх поблизу чоловічих рослин.

Цікаво  Багаторічні квіти для саду без викопування

Ківі в саду – види й догляд – застосування актинідії

Виноградна лоза ківі є не тільки плодово-садовою рослиною, а й декоративною. Завдяки великій масі листя ми можемо використовувати його для затінення тераси або маскування менш цікавих куточків саду. Також актинідія може захистити наше майно від пилу та вітру. Рослини ківі можуть створювати оригінальні прикраси, піднімаючись на перголи, споруджуючи стіни або стовбури дерев. Користь фруктів для здоров’я та кулінарії також варто оцінити. Ми можемо їсти їх як сирими, так і у вигляді соків, консервів, добавок до тортів та інших страв

Дивіться також: Жимолость – догляд і вирощування в саду

Прокрутка до верху