Головна сторінка » Кліщ на малині та інші шкідники – симптоми, обприскування, боротьба
Кліщ на малині

Кліщ на малині та інші шкідники – симптоми, обприскування, боротьба

Кліщ на малині та інші шкідники – симптоми, обприскування, боротьба. Шкідники малини найбільше докучають навесні та влітку, коли на кущах спостерігаються ознаки їх живлення. Найчастіше це пошкоджене листя з виїденими дірками, засохлі квіткові бруньки або пошкодження плодів. Однак бувають і шкідники малини, які харчуються всередині пагона і пошкоджують коріння кущів. Подивіться, як розпізнати шкідників малини, які існують способи боротьби з комахами, що гублять малину, а також перегляньте список рекомендованих обприскувань.

Кістник малиновий

Малиновий жук (Byturus tomentosus) – один із найнебезпечніших шкідників малини. Цей жовто-коричневий жук має довжину приблизно 4 мм і злегка волохатий. Світло-сірих личинок можна розпізнати за коричневими волосками на спині та двома лініями темних щитків на кожному сегменті тіла.

Навесні самки кістника приклеюють відкладені яйця до тичинок і маточкам квіток. Личинки, що вилупилися з яєць, живляться в плодах, а після завершення розвитку залишають плоди й зимують у ґрунті. Найбільш схильні до пошкоджень плоди найбільш ранніх сортів малини, оскільки дозрівання личинок малинового жука збігається з початковим періодом почервоніння плодів.

Ранньою весною дорослі жуки живляться молодим листям малини, прокопуючи в них тунелі, а коли з’являються квіткові бруньки, виїдають їх нутрощі. Пошкоджені бруньки засихають і опадають.

малина
Кліщ на малині та інші шкідники

Боротьба з цим шкідником малини найчастіше обмежується механічним видаленням – струшуванням жуків на газету або тканину. Робимо це до того, як малина зацвіте. Струшених жуків слід знищити, напр., подрібнити або затоптати.

Пам’ятайте!

Перед самим цвітінням малини обтрусіть жуків на газету або ганчірку, підкладену під кущі.

У боротьбі з малиновим жуком можна також використовувати інсектицид Моспілан 20 SP, обприскуючи у фазі розвитку квіткових бруньок. Моспілан 20 SP – засіб для боротьби зі шкідниками контактної та шлункової дії, який діє на поверхню рослин, глибоко та системно.

Крім малинового жука, Моспілан 20 СП ефективно бореться і з іншими шкідниками малини : попелицею, совки та іншими молодими листогризучими гусеницями, малиновим жуком, малиновим квіткоїдом, стебловою та малиновою мошкою. Пам’ятайте, що цей препарат має 14-денний період каренції (це мінімальний час, який повинен пройти від обприскування до дня збору плодів).

Квітка малини

Малинова міль (Anthonomus rubi) є небезпечним шкідником не тільки малини, а й суниці, суниці та ожини. Цей маленький жук чорний, вкритий ніжною світлою шерстю, має довгу тонку морду в передній частині голови.

Цікаво  Посадка лілії - ​​символ краси та невинності

У травні самки квітконосів відкладають яйця в бруньки малини. Потім зрізають бруньку з рослини, і подальший розвиток жука відбувається в засихаючий бруньці. Дорослі особини з’являються в червні й харчуються листям малини.

фото

Щоб впоратися з цим шкідником природним шляхом, в першу чергу видаляємо пошкоджені бруньки й регулярно обтрушуємо жуків. Щоб відлякати квіткову муху, біля малини варто посіяти незабудки, а землю під кущами замульчувати листям папороті, пижма звичайного та живокосту.

В крайньому разі перед цвітінням можна обприскати малину інсектицидом Моспілан 20 СП.

Попелиця малинова

На малині найчастіше зустрічаються малинова попелиця (велика, білувата і блискуча) і малинова попелиця (дрібна і зелена). Попелиця не тільки висмоктує сік, послаблюючи й деформуючи рослина, але і переносить багато хвороб. Живляться колоніями найчастіше наймолодшими листочками, пагонами та квітками. Симптоми ураження попелиці включають скручування листя малини, ослаблення росту і деформацію пагонів.

фото
Кліщ на малині та інші шкідники

Боротьбу з попелицею на малині найкраще почати з натуральних рослинних препаратів, які ми можемо приготувати самостійно з кропиви, пижма, часнику або цибулі. Також ефективним буде обприскування готовим Garlic & Chilli ProBio Garden з часнику, перцю чилі, імбиру та куркуми з лактобактеріями та паличками. Цей чудовий замінник хімічних інсектицидів також бореться з тепличною білокрилкою, гусеницями та багатьма іншими шкідниками овочевих і фруктових рослин.

Також проти попелиці на малині можна використовувати натуральні олійні препарати, які при обприскуванні рослини утруднюють пересування попелиці та викликають її задуху. Перше профілактичне обприскування проводять при набряканні бруньок малини, а потім у період вегетації після того, як помітять наявність попелиці. Рекомендовані препарати на основі натуральної олії вігни: Агроковер та Емулпар 940 ЕС.

Муха плямистокрила

Крапчаста муха (Drosophila suzukii) є інвазійним шкідником багатьох видів рослин, у тому числі малини, вперше помічених в Україні у 2014 році. Для цих жовто-коричневих мух характерні великі червоні очі. Самки довжиною 3,5 мм трохи більші за самців. Мають темні смуги на черевці й сильно зазубрений яйцеклад. У самця на нижній частині крил є темні плями. Він також має гребінці на з’єднаннях передніх сегментів ніг.

малина

Самка цього шкідника малини зрізає шкірку плодів і відкладає в них білі яйця. Тут стирчать дві білі дихальні трубки. Личинки харчуються м’якоттю малини, через що плоди стають непридатними для вживання. Шкірка малини руйнується, стає м’якою, а в місці надрізу самки витікає сік. Плоди бродять, гниють і вторинно заражаються грибками, бактеріями та іншими комахами.

Цікаво  Журавлина – вирощування, догляд, вимоги.

Найбільш схильні до пошкоджень плоди осінніх сортів малини. Вирощуючи ранні сорти, ми зможемо зібрати їх до того, як їх пошкодить мошка. Найкраще збирати плоди відразу після досягнення врожайної зрілості. Щоб боротися з крилатою мошкою на малині, почніть з моніторингу її присутності за допомогою феромонних пасток Drosinal або Suzukii Trap. Крім того, з-під рослин слід прибрати опалі плоди, на яких шкідник також може відкласти яйця.

У боротьбі з крапчастою мухою на малині можна провести обприскування натуральним препаратом СпінТор 240 SC.

Кліщ на малині, хмелевий павутинний кліщ

Павутинний кліщ – це дрібні кліщі, які висмоктують клітинний сік, що призводить до послаблення росту і плодоношення кущів, деформації листя і плодів. На малині найчастіше поселяються малиновий і малиновий павутинний кліщ.

Павутинний кліщ харчується нижньою стороною листя, в результаті чого на верхній поверхні листя з’являються маленькі світлі плями, які з часом зливаються. Уражене листя малини жовтіє, буріє і сохне. Найбільшої шкоди шкідники завдають малині, що плодоносить на однорічних пагонах. Ще одним симптомом, що підтверджує наявність павутинного кліща, є маленькі крихітні павутинки.

фото
Кліщ на малині та інші шкідники

Як і з попелицею, боротися з павутинним кліщем можна натуральними масляними препаратами Агроковер і Емулпар 940 ЕС. Профілактично обприскування проводять ранньою весною для знищення яєць зимових шкідників, а потім у період вегетації після виявлення на малині павутинного кліща.

Для боротьби з павутинним кліщем на малині також варто використовувати натуральний інсектицид Лімоцид, в основі якого лежить натуральне масло апельсина. Засіб розчиняють у кількості 10 мл засобу на 1 л води й обприскують малину в період до і після цвітіння до опадання плодів.

Якщо згадане вище природне обприскування виявилося неефективним і малина сильно постраждала, варто застосувати високоефективний засіб від павутинного кліща Ортус 05 SC. Бореться з усіма рухливими стадіями павутинного кліща.

Для боротьби з павутинним кліщем на малині варто використовувати не обприскування інсектицидами, а їх природним ворогом — грушевим жуком. Це крихітний павукоподібний, їжа якого включає, серед іншого: павутинний кліщ, екзема і трипер. Завдяки цьому значно знижується популяція цих шкідників. Інтродукувати жука на кущах можна шляхом розвішування повстяних смуг із зимуючими формами жука в період з лютого по березень

Цікаво  Обрізка плодових дерев осінню

Негідний маленький шахрай

Метелик звичайний (Incurvaria rubiella) — метелик, гусениці якого живляться набряклими бруньками, внаслідок чого з них не розвиваються ні листки, ні плоди. Коли плоди дозрівають, гусениці переміщуються до основи пагона, де й зимують. Звичайні крилаті метелики мають темно-коричневі крила з жовтими плямами, а гусениці інтенсивно червоні.

Для боротьби з цим шкідником малини проводимо обприскування Моспілан 20 SP. Для ефективності ми проводимо її в період розпускання бруньок (березень-квітень).

Стовбурова мошка

Стовбурова мошка (Resseliella theobaldi) — муха, яка створює протягом вегетаційного періоду 2-4 покоління. Самки відкладають яйця в тріщини або рани однорічних пагонів. Помаранчеві личинки, що вилупилися з них, живляться під шкіркою пагонів малини. В результаті ослаблені пагони обламуються, а кора відшаровується і відпадає. Через пошкодження проникають спори грибка. Зимують личинки мошок у ґрунті.

Боротьба з мошкою на малинці починається з видалення заражених пагонів. Обприскувати препаратом Моспілан 20 SP двічі з інтервалом 7-10 днів у період льоту мух. Метою обробки є боротьба з мухами до того, як вони відкладуть яйця. Обробка не знищує личинок, що живляться в пагонах малини.

Малинове вічко

Метелик малиновий (Bembecia hylaeiformis) — це метелик, білі личинки якого живляться всередині пагонів і кінчиків коренів. Крила метелика прозорі з чорними смугами, а тулуб і черевце темні з 7 жовтими смугами. Зимують гусениці всередині підщеп.

У нижніх частинах пагонів, уражених жуком, і в верхівках коренів малини видно еродовані тунелі. В результаті пошкодження епідермісу на поверхні коропа з’являються потовщення, що нагадують виразки плодових дерев. Уражені пагони слабшають і легко обламуються.

Зустрічається цей шкідник в основному на старих кущах, за якими не доглядають і не обрізають. Тому починаємо боротьбу з систематичної обрізки малини й видалення всихаючих пагонів.

Можна також обприскати Моспілан 20 SP, виконуючи обробку двічі з інтервалом не менше 14 днів. Засіб наносимо після збору плодів.

Дивіться також: Малина – все, що потрібно знати про її вирощування

Прокрутити вгору