Головна сторінка » Малина – все, що потрібно знати про її вирощування
Малина

Малина – все, що потрібно знати про її вирощування

Малина – все, що потрібно знати про її вирощування. Малина є одним із найбільш часто висаджуваних плодових кущів у Україні. Всім відомо, що найкращий смак – коли зібраний прямо з куща. Їх також можна цікаво використовувати в повсякденній кулінарії. У цьому посібнику ми пояснимо, як їх вирощувати. На початку ми зупинимося на найважливішій процедурі, тобто нарізці – без неї вона сильно загусне, в результаті чого плід буде менше освітлюватися і, як наслідок, дрібніше. Далі в посібнику ми перейдемо до посадки, іншого догляду та вибору сортів.

Коли і як плодоносить малина?

Плодоносить малина на однорічних (восени) і дворічних (влітку) пагонах. Перші плодоносять із середини серпня до заморозків, а другі — у червні та липні. Отже, для початку варто з’ясувати, який сорт ми придбали, адже старі пагони потрібно вирізати. Розмноження малини відбувається через коріння – з землі з’являються нові, молоді саджанці.

Як правильно обрізати малину восени?

Тут справа дуже проста. Восени, після закінчення плодоношення, обрізають всі надземні пагони. Такий відросток вже ні для чого не потрібен, він в майбутньому засохне і загине сам. Початківці садівники можуть подумати, що це знищить кущ, але це не так далеко від істини. Так проводиться обрізка малини осіння. Навесні з’являться нові пагони, які будуть рости протягом усього літа і дати плоди восени. Отже, у молодих пагонів багато роботи, вони повинні вирости й дати плоди в цей же рік, тому варто вирізати старі пагони, які тільки забирають у них сили.

Цікавий факт про обрізку осінньої малини

При правильній обрізці осіння малина може плодоносити і влітку, і восени. Це зумовлено певною властивістю. Якщо ми подивимося на нашу малину, то помітимо, що вона плодоносить лише на кінцях пагонів. Такі пагони не потрібно зрізати біля землі, їх можна обрізати до половини. Крайній термін такої обрізки – літо або рання весна. На початку літа на цих пагонах будуть плоди, після збору врожаю в червні ці пагони потрібно видалити. Звичайно, цих плодів буде не так багато, як восени.

Цікаво  Плетисті троянди – як доглядати за королевою квітів!

Як обрізати літню плодоносну малину?

Після плодоношення вирізають плодоносні пагони й залишають однорічні пагони, які будуть плодоносити наступного року. Як правило, термін такої зрізки – липень, але багато що залежить від сорту. Старі пагони матимуть злегка синюватий відтінок, також видно, що вони не сповнені сили, ви точно зможете їх відрізнити. Залишають зелені однорічні пагони, але не всі. На 1 м2 залишайте близько 9 найсильніших пагонів, найменші й малоперспективні виріжте, вони створять непотрібну густоту.

фото

Наступного року вони дадуть плоди. Зрізати молоді слабкі пагони для майбутнього скринінгу найкраще в травні, але пам’ятайте, що не варто зрізати всі. Краща циркуляція повітря всередині куща запобігає грибкові захворювання. Зволікання з видаленням старих пагонів у літньої малини викликає хворобу відмирання пагонів малини, яка поширюється на інші кущі. Осіння малина менш сприйнятлива до цього захворювання.

Посадка малини й перша обрізка

Малина росте на більшості ґрунтів, хоча рекомендується слабокисла, водопроникна і перегнійна, бажано з додаванням перліту. Також варто змішати ґрунт з гноєм або компостом. Рекомендується сонячне місце. Коріння малини ростуть горизонтально, іноді вони вказують на те, як їх посадити. Малину садять неглибоко. Це означає, що коріння повинні бути якомога ближче до поверхні, але вони не можуть виступати, інакше вони засохнуть. Більш-менш вони повинні бути приблизно на 5 см над землею. Після посадки злегка притисніть землю руками, але не сильно. На завершення полити розсаду.

Висаджуючи навесні, пам’ятайте про частіший полив, тому що молоді саджанці цього потребують, і ґрунт швидше висихає. Висаджуючи саджанець восени, варто захистити його на зиму, зробивши навколо нього горбок землі висотою близько 20 см, а навесні його розчистити. Відстань між саджанцями при посадці має бути приблизно 0,4-0,5 м. Малина самозапильна – тому для її плодоношення нема потреби садити поруч різні сорти, достатньо одного куща.

Обрізати малину слід відразу після посадки навесні. При осінній посадці слід почекати наступної весни. Обрізка проводиться прямо над землею. Як ми вже згадували раніше, малина розмножується за допомогою коренів, тому не хвилюйтеся, ми не втратимо саджанець, як ви думаєте. Тієї ж весни вони проростуть. Цей розріз поширюється на всі сорти.

Цікаво  Правила обрізки плодових дерев - корисні поради

Підживлення і полив – догляд за малиною

Удобрювати малину варто, коли навесні вона пустить молоді, нові прирости. Особливо потребують добрива осінні сорти через швидку вегетацію та плодоношення. Найкраще використовувати натуральні добрива, наприклад, біогумус, тому що передозувати їх важко. Добре працюють і багатокомпонентні хімічні добрива. З останнім будьте обережні, тому що, хоча малина любить азот, занадто велика доза може призвести до загибелі рослини, оскільки вона не зможе поглинати воду з ґрунту. Це поширена помилка, яку можна легко зробити.

У період плодоношення потреба у фосфорі й калії зростає, тоді можна внести повторну дозу. Однак це не означає, що одних тільки азоту, фосфору і калію достатньо. Потрібні малині й інші мінерали. Тому ми рекомендуємо натуральні добрива, які поєднують їх усі, або багатокомпонентні добрива – зазвичай вони містять близько 20% азоту, цього достатньо для росту рослини. Як дозувати такі добрива? Виробник даного субстрату знає це найкраще, тому необхідно читати етикетки.

Поливати малину варто, але не дуже рясно, тому що вона не любить сильної посухи або постійного бруду. І хоча старші кущі добре переносять посуху, в жарку погоду і плодоношення їх варто поливати.

Мульчування

Малина не любить бур’янів, тому підгодівля не діє так, як треба. Тому варто видаляти ці бур’яни вручну, наприклад сапою, і додатково розпушувати ґрунт. Другий варіант – мульчування – укриття землі агротканиною або сосновою корою. Мульчування також мало захищає від втрати вологи.

Опори для кущів малини

Найкраще плодоносить малина, якщо її носити на опорі з жердин і двох дротів між ними. Коли малина піде в ріст, підв’яжіть її або переплетіть між дротами. В основному літня малина потребує опори. Осінні мають жорсткі пагони й не потребують опори, хоча вони їм ніяк не зашкодять.

Хвороби та шкідники

Виробники, які вирощують малину в промислових масштабах, заздалегідь обприскують рослини, щоб надалі не боротися з хворобами. Коли хвороба вже з’явилася, необхідно обприскати, тому що без лікування рослина може загинути або дати малий урожай. На малину нападають такі шкідники, як попелиця (дрібні чорні комахи під листям, видимі оку) і павутинний кліщ.

Цікаво  Королівські лілії – чудові квіти з королівським виглядом

Також варто остерігатися грибкових захворювань, наприклад, сірої плісняви ​​або іржі малини, борошнистої роси. Восени можна успішно вирощувати малину без обприскування, але якщо вона захворіє, варто використовувати. Екологічним спреєм від попелиці може бути відвар кропиви, часнику або кульбаби.

Сорти малини. Яку малину вибрати?

Українська рожева малина відома вже тисячі років. За цей час створено сотні цінних сортів. Ми рекомендуємо кілька з них для власного саду:

Спадщина Вид

Осінній сорт Корнельського університету (США). Він дає солодкі, міцні, ароматні та запашні плоди інтенсивного червоного кольору.

Вільяметт

Класичний червоний сорт, відомий у всьому світі, включно й Україну. Походить із США в 1940-х роках. Плодоносить влітку. Він отримав нагороду AGM від Британської садівничої асоціації, що підтверджує його видатний смак.

Жовта і чорна малина – властивості

Що, якби ми вийшли за рамки червоно-малинового візерунка? На наш погляд вони не відрізняються смаком і теж цікаві в саду. Вони не вибагливі до вирощування й однаково стійкі до морозів і хвороб.

Абрикосова Валентина

Це новий сорт. Він дає плоди абрикосового кольору. На смак вони солодкі, ароматні та соковиті, а сам урожай рясний. Вони припадуть до душі кожному знавцю. Час збору врожаю – липень і серпень.

малина

Фіолетовий Глен Коу

Жовта або чорна малина з’являється рідко, але вона є, а фіолетова? Майже ніхто навіть не знає про його існування. Це щось середнє між чорною і червоною малиною. Смак унікальний і неповторний.

Як бачите, вирощування малини невибагливе. Багато в цьому випадку залежить від крою. Малина також є чутливою рослиною до надмірного внесення добрив. Якщо за ним правильно доглядати та доглядати, чагарник буде давати рясний урожай, який легко задовольнить потреби обробки. Варто вибирати різні сорти, щоб заготівля була цілий рік.

Дивіться також: Обприскування малини – як, коли та чим

Прокрутити вгору