Головна сторінка » Королівська бегонія та інші цікаві види кімнатних бегоній
Королівська бегонія

Королівська бегонія та інші цікаві види кімнатних бегоній

Королівська бегонія та інші цікаві види кімнатних бегоній – відмінний вибір, якщо ви шукаєте не дуже великі рослини для прикраси кімнати. Вони дуже красиві й настільки різноманітні, що хочеться мати всі їх різновиди.

Отримати красиву бегонію в горщику нескладно. Зазвичай у великих садівничих магазинах і квіткових магазинах можна знайти кілька цікавих видів і сортів цих рослин.

Королівська бегонія

Листя бегонії королівської (Begonia rex) не мають собі рівних. Вони досягають до 30 см в довжину і дивують своїми витонченими формами. Кілька років тому на ринку з’явилися сорти з листям, закрученими як мушля равлика, яких немає в інших видів. Але в очі впадають цікаві візерунки, схожі на ті, що на індійському сарі (ця бегонія походить з індійської провінції Ассам). Вони переливаються сріблом, відбиваючи світло. Крім того, завдяки заглибленим нервам листя виглядає так, ніби його вигадливо вибито, а довгі волоски роблять його ніжним. Пагони старих екземплярів трохи нависають над горщиком, рідко перевищуючи пів метра. Крихітні квіточки далекі від краси листя, але навіть без них рослина виглядає воістину по-королівськи.

Бегонія королівська і її сорти

Бегонія королівська (Begonia rex) родом з індійського штату Ассам. Належать до родини бегонієвих. У природі листя зверху зелені зі сріблясто-зеленою смугою навколо лопаті, а знизу червонуваті. Культивується величезна кількість сортів цієї бегонії; рослини діляться на кілька груп:

I група – сорти з дрібним листям (5-8 см в діаметрі);
II група – сорти із середнім листям (9-15 см);
група III – крупності сорти (діаметр вище 15 см);
IV група – сорти з прямостоячими пагонами.
Існує також велика варіація форм і кольорів листя. Найкрасивіші: ‘Merry Christmas’ – давно вирощений і популярний сорт, має пурпурний край листя і дві широкі смуги: світло-зелену зі сріблястими крапками й сріблясто-рожеву.
Центр листа й основа ніжка пурпурні; ‘Happy New Year’ – теж старий сорт, схожий на попередній; замість рожевого пояса в нього срібний; «Саламандра» має сріблясте листя з пурпурно-зеленими прожилками; «Benitochiba» — гібрид бегонії королівської «Filigree» і виду Begonia luxurians. Його листя глибоко розсічені, сріблясто-рожеві з пурпуровими жилками.
Останнім часом з’явилися сорти зі спірально загорнутим листям: ‘L’Escargot’ – зелений зі сріблясто-зеленою смужкою, ‘Comtesse Erdoedy’ – темно-зелений зі смугою сріблястих крапок і ‘Curly Fireflusch’ – пурпурний зі сріблястим нальотом. «Малиновий вир» цікавий.
Його листя сріблясто-фіолетового кольору і мають сильно хвилясті краї.

Цікаво  Араукарія кімнатна догляд

Королівська бегонія догляд

Справжня леді серед рослин. Це, безсумнівно, одне з найкрасивіших рослин свого виду. Бегонія королівська (Begonia rex-cultorum) любить тепло і тінь. Він може виростати до 30 см, а його листя досягають близько 90 см в ширину. Навесні й влітку бегонію королівську слід підгодовувати звичайним рідким добривом кожні два тижні. Але взимку ми поливаємо його рідше і стежимо за тим, щоб на його листках не з’являлася борошниста роса. Якщо це сталося, його слід негайно видалити. Пересаджуємо цю рослину навесні кожні три роки, використовуючи торф’яну суміш і неглибоку місткість.

Цікаві види кімнатних бегоній

Інші горщикові види бегонії – наприклад, борщівник (Begonia heracleifolia), Массона (B. massoniana), рицина (B. ricinifolia) або Бавера (B. boweri) – також гарні. Однак найбільш цікавими і набагато краще пристосованими до кімнатних умов є, як зазвичай, виведені з них гібридні сорти.

До найпопулярніших сортів відносяться сріблясто-плямистий сорт ‘Mikado’ і ‘Nigra Magra’, майже чорний зі світлим вічком. Хоча їх листя за привабливістю поступаються бегонії королівської, а квітки менш ефектні, ніж у бегонії зимової, їх загальна вартість може бути значно більшою за них. Тим паче, що гібридам за тривалість життя варто поставити багато балів. Вони рідко хворіють і швидко ростуть. Наприклад, сорти «Orpha Fox» і «Mikado» можуть досягти стелі через кілька років.

Королівська бегонія – очеретяні бегонії

Найвищими є т. зв очеретяні бегонії. Їх довгі пагони з чітко вираженими ліктями у квартирах можуть досягати стелі. Але є у них і карликові сорти. Вони ефектно цвітуть навесні або влітку. Квіти, зібрані у великі кисті – рожеві, червоні або білі – схожі на бегонію, що постійно цвіте, вирощену в землі. Бегонія коралова (Begonia corallina), бегонія плямиста (B. maculata) і споріднені сорти мають крилоподібне листя зі сріблястими плямами. Сорт «Тамая» продається у вигляді невисокого дерева, щепленого на пень. Очеретяні бегонії не вимагають особливого догляду.

Кореневищні бегонії

Інша група листових бегоній поширює свої товсті м’ясисті стебла по землі. Це т. зв кореневищні бегонії. Найпривабливішою, але й найніжнішою є бегонія королівська (B. rex). Його листя мають щетинисте запушення, сильно зморшкувату поверхню і складні візерунки. У деяких різновидів вони закручені спірально або прикрашені воланом. Вони виростають до 25 см в довжину. Навіть молоді рослини з кількома листочками виглядають ефектно. Але зараз в магазинах продаються в основному гібридні сорти, які не тільки красиві, але і стійкі до домашніх умов.

Цікаво  Кімнатні квіти: які варто мати у своєму домі

Як омолодити кореневищні бегонії

Кореневищні бегонії вихиляються з горщиків і стають нестійкими, а королівська бегонія також втрачає найстаріше листя взимку. Тому навесні кожні два-три роки необхідно омолоджувати рослини. Просто помістіть не дуже велике кореневище в новий горщик, по центру і трохи глибше, ніж воно росло раніше. З підросли примірників краще робити верхівкові живці й укорінювати їх у вологому субстраті, покритому плівкою.

Як розмножити кореневищні бегонії

Навіть з одного листка бегонії можна отримати багато нових рослин. Потрібно надрізати йому нерви в кількох місцях або порізати на дрібні шматочки, покласти на вологий пісок і захистити від висихання, накривши плівкою. Молоді рослини, які виростають з нього, вимагають ретельного догляду протягом тривалого часу.

Як доглядати за кімнатною бегонією

Задовольнення вимог бегонії зазвичай не викликає особливих проблем.

Королівська бегонія – відповідне освітлення

З весни до осені рослини слід розміщувати, наприклад, на підвіконні східного або західного вікна, взимку найкраще з південного. У глибокій тіні їх фарби бліднуть, бегонії стають кволими й не хочуть цвісти.

Найкраща температура для бегоній

Тепло в наших кімнатах (до 23°C) ідеально підходить рослинам навіть взимку. Занадто висока температура, наприклад, на сонячних підвіконнях, призводить до того, що зимові квіти бегонії втрачають свій колір. У холодну погоду (нижче 15°C) бегонії гинуть, тому взимку їх не можна ставити біля негерметичних вікон.

Вологість субстрату

Бегонії люблять постійно злегка вологий ґрунт. Найкраще перевірити стан ґрунту пальцем і полити рослину, як тільки поверхня ґрунту почне злегка підсихати. Вода повинна бути прозорою – без хлору, кімнатної температури.

Королівська бегонія – вологість повітря

Бегонії занадто сухо в жарких приміщеннях. Тому необхідно часто осушувати повітря, але уникати обприскування листя. Однак, коли прохолодно (нижче 18°C) і волого, ризик захворювань зростає. Тому найкраще провітрювати квартиру, але так, щоб рослини не сильно охолоджувалися.

Коли пересаджувати бегонію

Молоді бегонії ми пересаджуємо щороку, бегонії (трохи) старше кожні 2-3 роки, в трохи більший горщик. Рослинам корисний універсальний ґрунтовий або торф’яний субстрат, розпушений піском з pH 5,5-6,5. На дно горщика кладемо шар дренажу, наприклад, гравій або керамзит.

Цікаво  Кімнатні квіти бегонія

Підживлення бегоній

Навесні вносимо в землю добриво тривалої дії або кожні 2-3 тижні поливаємо рослину багатокомпонентним рідким добривом концентрації, рекомендованої на упаковуванні.

Королівська бегонія – обрізка бегонії

Екземпляри з поодинокими пагонами швидко стріляють, вимагають опор і з часом втрачають нижнє листя. Вони виглядають краще, якщо вкоротити вже відцвілі пагони трохи вище другого знизу вузла. Ми робимо це навесні, до того, як почне розвиватися нове листя. Тоді рослини розгалужуються, зберігають свій молодий вигляд і не викликають проблем своїми занадто великими розмірами.

Що робити з висушеним листям бегонії

При висиханні листя утворюється голий «пеньок». Ми можемо запобігти цьому, час від часу обрізаючи старі пагони. Це створить багато нових гілок. Поки стара бегонія повністю не втратить свою красу, варто зробити з неї живці.

Найпоширеніші хвороби кімнатних бегоній

Бегонії іноді хворіють. Найбільшу загрозу становлять грибки. Коричневі плями на листках і пагонах, вкриті сірою скоринкою, є симптомом сірої гнилі, а білий наліт – захворювання під назвою борошниста роса. Слід якомога швидше видалити заражені частини, а якщо рослина дуже густе, також частину здорового листя, що полегшить циркуляцію повітря. Також можна обприскати рослину фунгіцидом, наприклад, екстрактом грейпфрута (Біосепт) або хімічним препаратом (Еупарен, Ронілан або Сапрол).

Як розмножити кімнатну бегонію

Більшість бегоній розмножують живцями. Вони легко приживаються, особливо ранньою весною.

-Спосіб 1: Найкраще укорінювати верхівку пагона з 2-3 великими листками.

-Спосіб 2: Деякі зразки можна розмножити діленням.

-Метод 3: Якщо ми хочемо отримати багато королівських бегоній або бегоній Массона, зробіть живець з листа. Прожилки зрізаємо в кількох місцях і кладемо лист в неглибокий посуд з вологим піском, придавивши його камінчиками, щоб він прилип до поверхні. Місткість не дуже щільно накрийте безбарвною плівкою і поставте у світле тепле місце. Щоб знизити ризик появи цвілі, цю «теплицю» необхідно часто провітрювати. Через місяць на зрізаних місцях зазвичай виростають нові рослини. Коли вони досягнуть 2 см у висоту, висаджуємо в пухкий ґрунт, а через кілька тижнів пересаджуємо в окремі горщики.

Дивіться також: Рання весна в домашніх умовах – рослини в горщиках

Прокрутити вгору