Головна сторінка » Обрізання плодових дерев – як і коли обрізати?
Обрізання плодових дерев

Обрізання плодових дерев – як і коли обрізати?

Обрізання плодових дерев – як і коли обрізати? Квіти, декоративні кущі та овочі – найпопулярніші рослини, які висаджують на присадибних і присадибних ділянках. Однак багато хто пробує вирощувати й плодові дерева, які вимагають більш складного догляду.

Одним із них є обрізка – дуже важлива з точки зору здоров’я дерев і якості врожаю, який вони дають. Як обрізати фруктові дерева ? Яка пора року найкраща для цього? Коли обрізати плодові дерева, посаджені восени, а коли навесні? Ми представляємо вичерпний посібник з обрізки дерев залежно від їх віку та типу.

Чому варто обрізати плодові дерева?

Обрізка фруктових дерев є одним з найважливіших заходів щодо догляду за садом. При регулярному виконанні позитивно впливає на зовнішній вигляд і форму крони, плодоношення дерева. Основною функцією обрізки є, звичайно, регулювання висоти, що важливо для збору плодів, оскільки чим вище рослина, тим важче до неї дістатися. У молодих дерев, які мають пошкоджену кореневу систему після викопування з розсадника, також йдеться про відновлення балансу між корінням і кроною.

Обрізання плодових дерев

З іншого боку, обрізка плодових дерев важлива для їхнього здоров’я. Видаляючи поламані, старі або хворі гілки, ми робимо крону більш повітряною – менше листя означає менше вологи, що знижує ризик розвитку грибків і вірусів. Менша кількість гілок також полегшує обприскування. Правильно обрізане дерево також отримує краще освітлення, що робить його плоди солодшими, більшими та кращими. Хоча після обрізки їх може бути менше, вони компенсують це якістю та розміром.

Коли обрізати плодові дерева?

Загальне правило полягає в тому, що обрізати дерева потрібно або взимку/ранньою весною, або навесні/влітку. Категорично не рекомендується проводити обрізку плодових дерев восени, оскільки це послаблює їх морозостійкість і призводить до т.зв. вовчки – вертикальні молоді пагони, що конкурують з плодами за поживні речовини. Для обрізки плодових дерев вибирають бездощовий, досить теплий день з температурою не менше 0 градусів Цельсія. Обрізку не можна проводити після сильного дощу і при високій вологості, оскільки це сприяє розвитку грибкових захворювань дерев.

фото

Обрізання плодових дерев – зима і рання весна

Обрізка плодових дерев взимку і ранньою весною вважається корисною, тому що в цей час дерева обмежують свою життєдіяльність, їх коріння знаходиться в стані спокою і значно сповільнюється ріст гілок. Тому зрізання не є особливим шоком для рослини й немає ризику її пошкодження.

Цікаво  Найкращі сорти полуниці: посадка та догляд

Крім того, з приходом весни й підвищенням температури у дерева починається інтенсивний розвиток коренів, гілок і бруньок, що призводить до швидкого відновлення втрат. Але при обрізанні пагонів кількість бруньок зменшилася, і, як наслідок, дерево давало менше плодів. Проте вони набагато якісніші, солодші, важчі та насиченішого кольору. Ранньою весною (з середини лютого до кінця березня) слід провести перші обрізки яблунь, слив і груш.

Обрізання плодових дерев – весна

Весняну обрізку плодових дерев проводять приблизно через 7-14 днів після цвітіння. Хоча це може здатися інвазивним рішенням, насправді процедура абсолютно безпечна для дерева. Його перевагою є послаблення росту рослини, зменшення і пере розкриття крони й, як наслідок, краще забарвлення і більші плоди. У молодих дерев таку обрізку слід проводити не раніше 3-4 років після посадки, коли їх крона вже сформована.

Обрізання плодових дерев – літо

Обрізка плодових дерев влітку служить для оголення крони й в основному полягає в вирізанні плям, що з’явилися після весняної обрізки. Дерево, вкрите ними, занадто густе і занадто затінене, що може призвести до утворення дрібних, погано забарвлених і не дуже солодких плодів, а також спричинити утворення невеликої кількості бутонів для наступного сезону.

Літня обрізка плодових дерев є дуже безпечною процедурою – літні температури зазвичай досить високі, а повітря сухе, що перешкоджає розвитку грибкових і вірусних захворювань. Крім того, влітку спори деяких патогенних грибів просто не утворюються.

Обрізання плодових дерев

Літню обрізку проводять на рубежі липня-серпня. У випадку з зернятковими деревами (грушами та яблунями) це має відбуватися за 4 тижні до збору врожаю. Ми повинні видалити приблизно 75% вовчків, зрізавши їх під самий корінь. Ми можемо залишити слабші, що ростуть більш горизонтально та розташовані біля плоду, якому вони забезпечують поживні речовини.

Ці види пагонів будуть плодоносити в наступному сезоні. Якщо мова йде про кісточкові дерева (зокрема, вишні, черешні, сливи, персики, нектарини, абрикоси, волоські горіхи), літня обрізка повинна бути першою в сезоні – це мінімізує ризик інфекцій, до яких схильні ці види дерев. сприйнятливий. Обрізку слід проводити після збору плодів.

Цікаво  Берескет - догляд і посадка веретена
фото

Як обрізати плодові дерева?

Розрізи бувають двох видів: формуючі та напівпрозорі. Обрізку плодових дерев формувального типу застосовують для молодих дерев у віці від 1 до 4 років. Незалежно від того, посаджено молоду рослину восени або навесні, перший зріз завжди потрібно робити навесні. Якщо зменшити крону дерева, то коренева грудка, пошкоджена при викопуванні з розсадника, краще відновиться.

Ми використовуємо легку обрізку дерев старше 4 років – процедура передбачає видалення сухих, хворих і сплутаних гілок. У яблунь, груш, слив, вишень і вишень ставиться завдання створити веретеноподібну крону, а у персиків, абрикосів, ліщини, волоських горіхів — форми, схожі на природні.

Обрізання плодових дерев

Яблуні, груші, сливи

Обрізаємо дерево тільки по напрямній (стовбуру) на висоту 70-90 см. Завдяки цьому в наступному році ми отримаємо рослину з більш масивною направляючою та окресленим першим ярусом крони.

Також вкорочуємо дерево зі злегка окресленою кроною (з 2-3 пагонів) на висоту 70-90 см. Потім видаляємо всі пагони, розташовані нижче 50 см висоти стовбура.

У гіллястого дерева з приблизно 5 пагонами спочатку виріжте відростки, що з’являються біля його основи. Видаляємо всі пагони нижче 50 см висоти стовбура. Пагони вище, довші 30 см, вкорочують на 10 см. Акуратно вирізаємо гілки, близькі за товщиною до стовбура або товщі його, а також ті, що ростуть під гострим кутом – дуже важливо, щоб гілки росли під широкими кутами. На завершення вкорочуємо напрямну на 40 см вище останнього пагона.

Вишні

Акуратно вирізаємо всі пагони нижче 40 см висоти стовбура. Розташовані вище гілки вкорочуємо на 2-3 нирки від основи. Стовбур не обрізаємо. На рубежі весни-літа (в травні-червні) видаляємо ближні до верхівки пагони, товщиною як стовбур дерева – вони можуть скласти конкуренцію провіднику.

Вишні

Молоді дерева обрізаємо тільки по направляючій на висоті 90-100 см. У гіллястих дерев вирізають пагони, розташовані нижче 60 см висоти стовбура. Зрізаємо напрямну на 70 см вище найвищої гілки.

Персики

Для молодих дерев обрізаємо напрямну приблизно на 80 см над землею. Залишаємо на дереві 4 гілочки приблизно на відстані 20 см, симетрично розташовані по обидва боки від стовбура. Верхні вкорочуємо на 2-3 нирки від основи, а нижні – на 4-6 нирок. Найнижчий пагін повинен бути на 15-20 см над землею. Всі залишилися гілки акуратно вирізаємо.

Цікаво  Садові весняні квіти – 10 найпопулярніших видів

Абрикоси

Для молодих дерев вкоротіть стовбур на 50 см вище найвищої гілки. Потім видаляємо всі пагони, розташовані нижче 50 см від землі, і пагони, що ростуть під гострими кутами. Всі залишилися гілки вкорочуємо на ⅓.

Ліщина

Після посадки зріжте ліщину на 80 см від землі. Видаляємо пагони нижче 50 см від землі. На стовбурі залишаємо 5-7 симетрично розташованих пагонів, які в наступні сезони почнуть формувати крону.

Волоський горіх

Обрізати це дерево потрібно в лютому-серпні, тому що весняна обрізка викликає сильне соковитікання, що сприяє зараженню. Обрізка волоського горіха передбачає видалення нижніх пагонів на висоті від 0,5 до 1,5 метрів над землею.

фото

Обрізка плодових дерев – техніка

Зрізання гілок завжди повинно проводитися під кутом 45 градусів. Молоді однорічні дерева обрізаємо на відстані приблизно 5 мм від бруньки. Найвища точка зрізу повинна бути над брунькою, щоб її не заливала вода, що стікає з гілки. У свою чергу брунька, над якою розташований зріз, повинна дивитися назовні стовбура. Завдяки цьому пагін, який виросте з нього, також буде спрямований назовні й не буде зайво потовщувати дерево.

У випадку яблуні, груші та сливи ми використовуємо “огранка для обручки”. Вона передбачає зрізання гілки якомога ближче до стовбура і точно над потовщенням пагона. Вишню і черешню обрізаємо «на кінчик», тобто залишаємо близько десятка сантиметрів гілочок — на них розміщені вічка в наступному сезоні виростуть нові пагони, омолоджуючи крону.

Обрізання плодових дерев

Обрізка плодових дерев повинна проводитися гострими, чистими інструментами й виготовленими з якісних матеріалів. Для обрізання тонких гілок достатньо секатора, а для обрізання дерев із товстішими гілками знадобляться пилки. Спочатку зрізаємо товсті гілки знизу, а потім зверху. Дуже важливо захистити рани після зрізу – для цього можна використовувати спеціальні мазі або фарбу-емульсію з фунгіцидом.

Обрізка плодових дерев – процедура не з легких – часом вона доставляє проблеми навіть садівникам. Тому давайте добре підготуємося до цього, озброїмося якісними інструментами, дочекаємося сприятливої ​​погоди й з великим спокоєм і терпінням братися до різання. Результатом стануть здорові дерева гарної форми, які дають стиглі, соковиті та солодкі плоди.

Дивіться також: Обрізання фруктових дерев – засоби та способи

Прокрутити вгору