Головна сторінка » Обрізки плодових дерев – як і коли обрізати
Обрізки плодових дерев

Обрізки плодових дерев – як і коли обрізати

Обрізки плодових дерев – як і коли обрізати. Щоб наші дерева були здоровими й рясно плодоносили, ми повинні за ними правильно доглядати. Однією з найважливіших процедур по догляду є обрізка і формування гілок. Кожне плодове дерево має дещо інший час і спосіб зрізання, але загальні принципи схожі. Обрізка має багато переваг і позитивно впливає на розвиток дерева. Прочитайте наш короткий посібник, щоб дізнатися, як самостійно правильно обрізати плодові дерева.

Чому ми обрізаємо фруктові дерева?

Обрізка плодових дерев впливає на ріст і плодоношення дерева. Вміла стрижка робить дерево міцнішим, добре розвивається і має сформовану крону. Проріджування гілок і видалення старих, хворих або уражених шкідниками пагонів покращує стан дерева. Також полегшує розподіл бризок, забезпечує циркуляцію повітря та пригнічує ріст грибків на гілках (видалення зайвого листя, яке утримує вологу в кроні, спричиняючи розмноження цвілі). Крім того, легке зрізання дозволяє більше світла досягати плодів, що призводить до кращої якості плодів (вони містять більше цукру, більші та добре забарвлені). Як бачите, різання має багато переваг, і тільки від нас залежить, чи правильно воно буде зроблено.

Коли обрізати плодові дерева?

Зазвичай ми обрізаємо плодові дерева двічі на рік: навесні та восени. Конкретні терміни й види рубки залежать від породи дерева, його віку та стану. Якщо ми хочемо розпочати обрізку на межі зими та весни, то слід вибирати види, стійкі до морозів (чутливі дерева та кущі ми обрізаємо лише навесні, коли погода стає теплішою і вже не буде морозів). Зимова обрізка стимулює дерево до росту нових пагонів і листя.

Першими обрізають яблуні, груші та сливи – це можна робити в кінці зими (друга половина лютого) до березня. Осінню обрізку можна починати в серпні. Багато хто задається питанням, коли обрізати персики. Ці дерева та інші породи, наприклад, черешню, обрізають пізніше (після збору врожаю).

Кращий час для зрізання – безхмарний і безвітряний день, коли температура повітря вище нуля і вологість повітря низька. Такі умови позитивно впливають на загоєння ріжучих ран.

Обрізки плодових дерев

Існує кілька видів стрижок, наприклад, доглядають, формують, омолоджуючі, санітарні, рентгенівські та коригуючі.

Цікаво  Лілія трубчаста: види, значення та поради по догляду

У випадку фруктових дерев можна виділити два найважливіших:

  • формування (перші 3 роки життя дерева)
  • Рентген (наступні роки)

Формуюча обрізка призначена для отримання потрібної форми дерева. Їх проводять у розсадниках на молодих деревах (наприклад, у горщиках) і в перші роки після посадки. Під час такого зрізу видаляють тонкі пагони й гілки, щоб зберегти провідний провідник (головну гілку, стовбур). Відсікаються гілки, що ростуть під гострим кутом, і місця, з яких відростає відразу кілька гілок.

Своєю чергою, напівпрозора обрізка передбачає проріджування крони дерева, щоб сонячне світло легше проникало всередину. Цей тип зрізання також сприяє вільному проходженню повітря між гілками. Цю процедуру іноді помилково називають коригуючою або санітарною (це різні види зрізів). Під час цієї зрізки видаляють гілки, які ростуть у центрі крони дерева або перетинають одна одну. Також проводиться прозора обрізка плодових кущів, в тому числі: смородина, агрус, виноградна лоза, чорниця.

Якщо ми не знаємо, який порядок обрізання вишні чи інших плодових дерев, запитайте досвідченого працівника розплідника, який дасть нам інструкції.

Які гілки потрібно обрізати?

Якщо наше дерево має тільки напрямну (основний стовбур), обрізаємо її на висоті приблизно 70-90 см. Завдяки цьому в наступні сезони крона дерева буде правильно формуватися. У наступні роки ми вирізаємо гілки та пагони нижче крони, завдяки чому маємо повністю сформовану крону, яка складається з двох-трьох поверхів. Пізніше ми виконуємо лише рентгенівські розрізи.

Якщо дерево гіллясте, обрізаємо всі бічні пагони на висоті нижче 50 см і вкорочуємо стебло на висоті 40 см. Інші пагони вкорочуємо на ⅓ довжини.

Обрізка дерев після посадки важлива, якщо наші дерева слабкі або у нас менш родючий ґрунт. Цю обробку можна додатково продовжити, відігнувши бічні пагони від провідника за допомогою спеціальних затискачів. Мета згинання – створити стійкі гілки, які не будуть ламатися під тиском плодів.

Обрізки плодових дерев

Як правильно обрізати гілки плодових дерев?

Під час зрізання гілок і молодих пагонів дуже важлива техніка – відповідна висота, кут і напрямок зрізу гарантують, що дерево росте відповідно до наших очікувань. Пагони зрізають похило приблизно на 5 мм вище бруньки (її ще називають вічком). Пам’ятайте, що напрямок зрізання має відповідати зростаючій бруньці, тобто найвища точка знаходиться над оком, і переконайтеся, що брунька знаходиться на зовнішній стороні гілки.

Цікаво  Сорти лілій - посадка і догляд

Більш товсті гілки обрізаємо в три етапи – спочатку зрізаємо гілку зверху, потім знизу і нарешті робимо т.зв. прицільний зріз, який потрібно робити прямо в місці потовщення гілки (так зване кільце, тобто місце з’єднання гілки зі стовбуром). Пам’ятайте, що обрізка плодових дерев – робота, яка вимагає акуратності та уважності. Не поспішаймо, бо поспіх може зашкодити нашим деревам.

Обрізки плодових дерев – як захистити дерево після обрізки гілок?

Після зрізання дерева слід захистити місця, де були пагони. Це робиться за допомогою садової мазі — спеціальної речовини, якою замазують рани, утворені внаслідок рубки. Мазь містить кілька інгредієнтів, найчастіше природні смоли, віск і фунгіцид. Мазь призначена для полегшення загоєння ран (прискорює утворення рубців) і профілактики захворювань.

Садова мазь використовується відразу після зрізу і рівномірно наноситься на рану пензликом. Також змащують краї рани (близько 1,5 см). Деякі садівники виготовляють мазь самостійно – використовують емульсійну фарбу, змішану з фунгіцидом у пропорціях 1 л фарби й 20 мл фунгіциду. Пам’ятайте, що різати слід завжди в сухий і сонячний день – тоді рани краще заживають і ризик інфікування менший.

фото

Що таке «вовки» плодових дерев?

Після зимової обрізки яблунь і груш буває, що навесні на верхівці й в середині крони дерева, поруч з місцями зрізу гілок, відростають однорічні пагони. Це «вовки», досить міцні, вертикально зростаючі пагони, які затінюють дозрівають плоди. Їх слід вирізати – найчастіше це роблять влітку, перед збором плодів. Важливо, що не можна видаляти їх усі (потрібно залишити близько 10%), тому що «вовки» дадуть короткі пагони, які переростуть у квіткові бруньки, а потім і в плоди.

Як обрізати молоді плодові дерева?

Молоді плодові дерева вимагають обрізки після посадки. Багато хто задається питанням, коли обрізати яблуні або інші дерева. Відповідь проста. Обрізаємо яблуні та груші навесні; слива, персик, черешня і вишня – тільки після плодоношення. Напрямний, тобто основний стовбур, зазвичай зрізають на висоті 70-80 см (якщо немає бічних пагонів).

Цікаво  Анемони - посадка і догляд

З іншого боку, більш гіллясті дерева обрізаємо на висоті 30-40 см від найвищого бічного пагона. Слідкуйте, щоб на напрямній нижче 50 см не було пагонів. Якщо такі є, їх теж потрібно вирізати. Крім того, видаляються всі пагони, що ростуть під гострим кутом. Спробуємо залишити тільки ті пагони, які ростуть у напрямку, близькому до прямого кута.

Обрізки плодових дерев – як обрізати старі плодові дерева?

Старі фруктові дерева найчастіше зустрічаються в присадибних садах і на присадибних ділянках. Хтось вирішує видалити їх і замінити молодими деревами, хтось залишає дерева через плоди старого сорту, які не мають широкого продажу. Хоча старі дерева мало плодоносять, вони більш стійкі до морозів і хвороб. Якщо ми хочемо трохи омолодити ці дерева, ми можемо зробити кілька зрізів.

Обрізка старих яблунь – справа, що вимагає знань і досвіду. Занадто високі дерева слід вкорочувати на 2-4 метри, тому що з високих гілок дуже важко збирати плоди, а деякі гілки просто засихають і можуть становити небезпеку. Санітарна обрізка – перша обробка старих дерев, вона допоможе виявити хворі та сухі гілки. Трохи регенерувати дерево допоможе й оголення крони – вирізаємо пагони, що ростуть до центру крони, і ті, що перетинаються. Пам’ятайте, що не можна вирізати понад 30% пагонів, оскільки це може послабити дерево.

Обрізки плодових дерев

Які інструменти потрібні для обрізки плодових дерев?

Щоб зрізати дерева, нам знадобиться кілька інструментів. Великий вибір на ринку дозволить придбати потрібне обладнання. Основними інструментами є секатор і пилка. Традиційні секатори добре підійдуть для зрізання зелених пагонів, квітів і здерев’янілих пагонів (товщиною до 1,5 см).

Ви також можете придбати дворучний секатор, який має подовжені ручки й допомагає дістатися до більш товстих гілок, що ростуть вище. Садова пилка використовується для зрізання дуже товстих гілок. Пам’ятайте, що інструменти повинні бути добре заточеними – тупі леза можуть пошкодити дерево та спричинити рани, які важко загоюються. Також варто придбати драбину, щоб дістатися до вищих гілок дерева.

Дивіться також: Чим замазати дерева після обрізки

Прокрутка до верху