Головна сторінка » Осіння обрізка саду – коли, що і як обрізати?
Осіння обрізка саду

Осіння обрізка саду – коли, що і як обрізати?

Осіння обрізка саду – коли, що і як обрізати? У цій статті ми розповімо, які саме рослини потрібно обрізати восени? Також ви дізнаєтеся про оптимальні терміни обрізки рослин восени й про те, як проводити цю процедуру. Також ми зупинимося на найпоширеніших помилках – що категорично не можна обрізати і як не нашкодити рослинам.

Осіння обрізка рослин – це процедура, яка в першу чергу спрямована на підготовку рослин до наступного сезону. Ми обрізаємо рослини восени, щоб надати їм гарної форми, сприяти цвітінню або плодоношенню навесні або захистити їх від хвороб і відмирання. Пересвічування крон кущів і дерев пропускає більше світла і повітря, і в результаті рослини захищені від хвороб.

Осінь асоціюється з наведенням порядку в саду та підготовкою його до зими. Ми часто чуємо, що пізнє зрізання рослин може їм нашкодити – пагони після зрізання будуть чутливі до морозів. Однак у зазначених випадках, виконавши осіннє обрізування згідно, ми отримаємо привабливі результати.

Які декоративні кущі потрібно обрізати восени?

Восени слід обрізати декоративні кущі, які мають гарну форму і ми хочемо її зберегти. Для цього видаляємо старі гілки, товсті пагони, пагони, що перетинаються, хворі та порушують потрібну форму рослини. Таку формуючу й освітлюючу обрізку необхідно проводити регулярно щороку, щоб підтримувати рослину у відмінному стані.

Прикладами рослин, які слід обрізати на початку осені, є навіть листяні живоплоти, наприклад, бирючина або граб. Зрізання їх ущільнить і додасть нашим живоплотам потрібну форму, а молоді пагони до зими встигнуть розвинутися і здерев’яніти, щоб стати морозостійкими.

Осіння обрізка саду

Восени можна обрізати кущі, які плодоносять декоративно. Ми можемо оцінити, які гілки не плодоносять, і ми можемо їх видалити, створивши більше місця для плодоносних пагонів, зрізавши їх, захистивши рослину від грибкових захворювань, які розвиваються в надмірно густих кронах.

Під час осіннього або зимового періоду спокою обрізаємо також декоративні кущі, які цвітуть на кінцях цьогорічних пагонів, наприклад, будлею, лугову. У цей час ми видаляємо старі пагони, що стимулює рослину до нового росту навесні.

Декоративні кущі, що цвітуть на багаторічних пагонах, також можна обрізати в період осіннього спокою, щоб розпушити кущ, видалити найстаріші пагони, стимулювати цвітіння навесні, а також розвиток нових пагонів, які через деякий час зацвітуть.

Цікаво  Осіння обрізка дерев – які рослини можна, а які не можна обрізати?

Обрізка дерев восени

Обрізка восени – це забезпечення їх привабливого вигляду навесні. Обрізати листяні дерева легше, коли чітко видно малюнок крони. Якщо ми хочемо блок ідеальної форми, варто обрізати його восени.

фото

Обрізка плодових рослин восени?

Обрізка плодових рослин, як дерев, так і плодових кущів, восени спрямована на стимулювання їх плодоношення в наступному році. Плодові рослини зрізають восени, відразу після збору плодів. У випадку з плодовими кущами ми видаляємо гілки, які дали плоди цього року. На кущі слід залишити кілька найсильніших пагонів, щоб накопичити енергію рослини для весняного розвитку і формування нових гілок, що гарантує рясний урожай.

Осіння обрізка саду

Осіння обрізка саду – які плодові кущі обрізати восени?

Восени можна успішно обрізати:

  • пізня малина,
  • ожина,
  • чорна смородина,
  • агрус,
  • Червона смородина,
  • чорноплідна горобина,

Обрізка плодових дерев

Обрізка плодових дерев восени спрямована на отримання рясного врожаю в наступному році. Обрізка плодових дерев зосереджена на освітленні крони, яка дає більше сонця, а також на видаленні хворих і неплодоносних гілок, т.зв. дикі кабани.

Необхідність обрізки багаторічних рослин восени

Необхідність обрізки багаторічних рослин восени деякий час викликає суперечки серед різних садівників. Раніше клумби з багаторічними квітами бажано було розчистити пізньої осені до оголення. У цьому випадку видаляли надземні частини багаторічних рослин – засохле листя, зів’ялі квіти, насіння. Це обмежувало розвиток грибкових захворювань, які мали ідеальні умови для розвитку у таких вологих частинах рослин.

Нині ми все охочіше залишаємо ці органічні залишки на клумбі на зиму. Що воно робить? По-перше, листя та інші органи захищають коріння від вимерзання. Крім того, обрізаючи тільки взимку, ми можемо оцінити, чи рослина підмерзла і потребує значного скорочення пагонів чи ні, і ми можемо залишити їх частину. Не обрізати багаторічні рослини також означає залишити в саду притулок для комах, птахів і дрібних тварин, яким потрібно пережити зиму. Насіння багаторічних рослин також є кормом для птахів.

Цікаво  Весняна обрізка саду - посібник для початківців

Варто також відзначити, що працювати на городі навесні однозначно приємніше, ніж восени.

фото

Які багаторічники потрібно обрізати восени?

Восени потрібно обрізати багаторічники, які ми збираємося розділити й пересадити. Потім необхідно зменшити сухі органи й надземні частини.

Також потрібно видаляти відцвілі квітки цибулинних рослин, які ми не викопуємо, наприклад, часник, лілії. Обрізка відцвілих квітів зміцнить цибулину, яка буде інтенсивно цвісти наступного року.

Восени ми також обрізаємо відцвілі суцвіття деяких багаторічних рослин, які потребують зміцнення на наступний рік – наприклад, лаванду ми видаляємо відразу після цвітіння, ми можемо обрізати шавлію, мантію, флокси, щоб зменшити борошнисту росу.

Осіння обрізка саду – правила правильного різання

У правилах правильного зрізання рослин чітко зазначено, що ріжуча рана повинна бути якомога меншою. Тому ріжемо так, щоб поверхня різу була якомога меншою, пам’ятаючи, однак, що зріз повинен бути по діагоналі.

Обрізаючи пагони з бруньками, ми намагаємося розташувати зріз ближче до нової бруньки, з якої розвиватиметься інший пагін. Така обробка зробить кущі привабливими, без стирчати сухими «пеньків» після зрізання.

Осіння обрізка саду

Ще одне важливе питання – погода. Обрізка кущів восени проводиться в бездощові, але похмурі дні. Така погода зведе до мінімуму ризик виникнення грибкових захворювань ріжучої рани, які можуть бути викликані вологою. Однак відсутність сонця сприяє рослинам, які можуть отримати сонячні опіки після зрізання.

При обрізанні кущів восени ми завжди повинні використовувати дуже гострі інструменти.Інструменти з гострою кромкою рівномірно обрізають тканини рослин, а не розчавлюють їх. Тупі предмети спричиняють розчавлені та рвані рани, що підвищує ризик захворювання рослин.

У разі великих ран, які виникають особливо під час зрізання дерев або кущів, ми повинні захистити їх препаратом, який захищає рослину від хвороб. Однак ми не змащуємо всю рану, що було звичайною процедурою в минулому. Наразі ми знаємо, що нам потрібно лише захистити край рани за допомогою захисного препарату під назвою штучна кора.

Пам’ятайте про це, обрізаючи дерева та кущі восени

Здійснюючи осінню обрізку кущів і дерев, потрібно пам’ятати про рослини, які обрізати в цей час не можна, і про ті, які обрізати зовсім не рекомендується.

Цікаво  Обрізка молодих дерев весною

Слід повністю відмовитися від зрізання рослин, які повільно ростуть, а зрізати їх шкідливо, порушується їх природна форма, і вони не здатні відновлюватися. До таких видів відносяться, наприклад, рододендрони, азалії, магнолії.

Восени ми уникаємо обрізки рослин, які за зиму можуть вимерзнути, а це може означати, що рослина вимерзне повністю. До цієї групи належать, наприклад, троянди.

Ми також намагаємося залишати в саду на зиму привабливі рослини, наприклад, букетні гортензії, або кущі та дерева з різнобарвною корою – білий кизил, верби. Обрізка гортензії залежить від її виду.

Обрізка форзиції

Обрізати форзицію потрібно відразу після цвітіння, обрізка восени видаляє пагони з квітковими бруньками, а тому навесні рослина буде менше цвісти.

Стрижка декоративних трав

Декоративні трави — один з видів багаторічних рослин, які до весни слід залишати без скошування. Збираючи траву восени, ми виставляємо її на мороз. Тому ми не косимо декоративні трави восени! Ми лише захищаємо їх від морозу, а потім насолоджуємося прекрасним краєвидом світлої трави, вкритої снігом.

Санітарна обрізка кущів – які кущі обрізати восени

Санітарна обрізка кущів передбачає видалення хворих, старих пагонів, які представляють загрозу для рослини. Ми повинні робити це, коли рослини без листя, наприклад, пізньої осені, тому що тоді ми можемо точно визначити, які гілки потрібно видалити.

фото

Осіння обрізка саду після посадки

Осінь – ідеальний час для посадки нових рослин – особливо листяних чагарників і багаторічних рослин. Для полегшення приживлення рослин і стимулювання розвитку кореневої системи надземні органи частково обрізають. Обрізка пагонів змушує рослину зосередитися на зміцненні кореневої системи.

Осіння обрізка саду

І наостанок – пам’ятайте, що ми не обрізаємо пагони троянд восени! Видаляємо тільки зів’ялі квіти й дочекаємося весни, коли пройдуть небезпечні для троянд морози, щоб сильніше їх зрізати.

Осінь, як і кожна пора року в саду, має свої правила. Не забувайте про обов’язкові доглядові обробки в цей час, завдяки яким сад буде виглядати красиво.

Дивіться також: Осіння обрізка фруктових дерев – 4 найважливіших правила

Прокрутка до верху