Головна сторінка » Полуниця – догляд, обрізка і зимівля: поради по догляду
Полуниця

Полуниця – догляд, обрізка і зимівля: поради по догляду

Полуниця – догляд, обрізка і зимівля: поради по догляду. Даємо корисні поради, як доглядати за полуницею для отримання багатого врожаю. Хоча рослини полуниці досить міцні, є кілька речей, які слід враховувати під час удобрення, обрізки та перезимівлі. Існують також інші заходи догляду, такі як мульчування та полив, про які також слід знати кілька речей. Нарешті, але не менш важливо, ви знайдете огляд поширених захворювань на грядках з полуницею, щоб допомогти вам їх розпізнати.

Догляд за полуницею: місце і правильний ґрунт

Полуниця — багаторічна витривала рослина, яку можна зустріти в багатьох садах наших широт. При правильному догляді ви зможете збирати врожай і насолоджуватися багатьма власними полуницями. Хоча рослини полуниці досить міцні, є кілька речей, які вам потрібно знати, щоб мати здорові рослини. Найважливішою основою для гарного росту є підходяще місце і ґрунт. Нижче ви можете дізнатися, що вам потрібно враховувати.

фото

Правильне розташування

Основне для здорових рослин – відповідати їхнім потребам щодо розташування та ґрунту. Інакше вони не виростуть міцними та сильними й за своєю суттю більш сприйнятливі до хвороб. Тому важливим моментом для здорових рослин полуниці є правильне розташування. Однак це трохи залежить від сорту полуниці, який ви садите. Є сорти, які віддають перевагу повному сонцю і не дають таких ароматних плодів у півтіні.

З іншого боку, є також сорти, які люблять рости в півтіні. Вимоги до кожного сорту можна знайти на упаковці насіння. З оглядом сортів полуниці ви можете ознайомитися в цій статті. Загалом, однак, місце має бути сонячним або напівтінистим, зі злегка піщаним, добре дренованим ґрунтом. Полуниця зовсім не любить перезволоження, але їй потрібна рівномірна подача води для плодоношення.

Правильний ґрунт для полуниці

Вимоги до ґрунту полуниці відрізняються від інших культур, які ви можете вирощувати у своєму саду. Однак вибір ґрунту дуже важливий для здорових рослин полуниці, оскільки багато хвороб передаються через ґрунт і розвиваються, якщо ваші рослини полуниці розміщені в неправильному ґрунті. Полуниця віддає перевагу добре дренованим, легким, але багатим гумусом ґрунтам зі слабокислим значенням pH.

Залежно від сорту, значення pH має бути від 5,5 до 7. Полуниця зазвичай не так добре розвивається на важкому ґрунті, оскільки тут досить високий ризик перезволоження. Рослини полуниці погано переносять перезволоження і стають сприйнятливими до хвороб (особливо кореневої гнилі). Якщо у вас важкий ґрунт, ви можете покращити свій садовий ґрунт за допомогою певних заходів. Про те, як покращити ґрунт, ви можете дізнатися з цієї статті.

Якщо ви хочете вирощувати полуницю в горщику, ми радимо не використовувати звичайний ґрунт для горщиків, оскільки значення pH зазвичай неправильне. Замість цього перейдіть на спеціальний ягідний ґрунт, який зазвичай має відповідний профіль поживних речовин для ягід. Він містить відносно високий рівень калію та фосфору, але не так багато азоту. Крім того, ви також можете використовувати посівну землю і змішати її з листовим компостом. Не використовуйте звичайний компост, оскільки він зазвичай містить занадто багато поживних солей, яких полуниця не любить.

Полив полуниці: як часто?

Полуниця має досить неглибоке коріння і любить рости на злегка піщаному ґрунті, який зазвичай не має такої високої здатності утримувати воду. Це є перевагою, оскільки менша ймовірність заболочування. Однак регулярний полив дуже важливий, особливо в жарку пору року, а також під час цвітіння і плодоношення. Залежно від погоди може знадобитися полив двічі на день вранці та ввечері. Забезпечення поживними речовинами рослин страждає під час посухового стресу.

Цікаво  Обрізка фруктових дерев весною. Читайте що і як

Тому особливо важливо забезпечити хороше водопостачання після внесення добрив. Полуниця особливо чутлива до ґрунтових грибкових захворювань, які можуть потрапити на листя через бризки води. Тому поливайте знизу і намагайтеся, щоб листя були сухими. Ви ніколи не повинні поливати рослини полуниці зверху в серце рослини. З цієї причини для рослин полуниці рекомендується крапельний шланг, оскільки немає ризику розбризкування води під час поливу. Ви можете знайти більше порад щодо поливу рослин і економії води під час поливу тут, у цій статті.

Підгодівля полуниці: ось як це зробити

Для здорового росту полуниці потрібні певні поживні речовини. Як і для більшості рослин, тут відіграють роль основні поживні речовини азот, фосфор і калій. Однак, на відміну від більшості овочевих рослин, полуниця потребує не стільки азоту, скільки більше калію. Калій є важливою поживною речовиною, яка сприяє формуванню плодів і якості плодів. Ось чому ягідні добрива зазвичай містять більше калію, ніж азоту. Важливо знати, що полуниця дуже чутлива пере підгодівлі. Особливо при надлишку азоту ваші рослини полуниці будуть більш сприйнятливі до хвороб ! Крім того, азот сприяє росту листя, а надлишок азоту призводить до пишної розетки листя, але за рахунок утворення квіток.

полуниця

Спеціальні добрива для томатів і ягід дуже підходять для покриття потреби в поживних речовинах. Точне дозування ви також знайдете на упаковці. Крім того, існують різні побутові засоби та органічні добрива з повільним вивільненням, якими ви також можете удобрювати полуницю. Компост, гній, рослинний гній, кавова гуща тощо також є хорошими варіантами. Однак слід з’ясувати, які поживні речовини переважають у цих добривах.

Обрізка полуниці: видаляти живці чи ні?

Полуниця швидко поширюється за допомогою пагонів і тому є ефективним ґрунтовим покривом. Щоб покращити ріст і сприяти утворенню плодів, регулярно обрізайте непотрібні пагони. Рослина полуниці втрачає багато енергії через пагони, які вона могла б витратити на розвиток плодів. Тому видаляйте частину пагонів під час цвітіння та плодоношення. Однак залиште трохи на рослині, щоб потім можна було зробити відгалуження. Ви можете залишити їх для вкорінення та вирощувати як живці на наступний рік. Ви можете дізнатися, як зробити власні відгалуження, у наступному розділі.

Восени після збору врожаю обріжте рослини полуниці, щоб підготувати їх до зими. Це передбачає видалення всіх старих пагонів і листя. Обов’язково зріжте всі хворі частини рослини. Це дозволить їм знову прорости здоровими в наступному сезоні та запобіжить поширенню цих хвороб на грядці. Також протягом сезону бажано видаляти хворі частини рослини. Під час обрізки використовуйте гострий чистий ніж і зрізайте частини рослини близько до землі. Ні в якому разі не можна пошкоджувати серцевину рослини, інакше вона загине.

Розмноження полуниці: як зробити живці своїми руками

Майже всі види полуниці розмножуються за допомогою надземних пагонів, які повзуть і покривають землю. Маточна рослина утворює так звані паростки для розмноження. Ви можете садити й вирощувати ці нащадки, оскільки материнську рослину слід замінити після другого або третього року збору врожаю. Щоб згодом мати здорові пагони, слід розмножувати тільки здорові рослини. Також можна звернути увагу на те, плоди якої рослини особливо смачні.

Цікаво  Квіти латаття - посадка

Зрізайте відростки від материнської рослини лише тоді, коли вони вже сформували власні корені та зможуть забезпечити себе поживними речовинами, наскільки це можливо. В іншому випадку маленькі відростки будуть шоковані, коли їх відлучать від матері, і можуть загинути. Потім ви можете посадити ці живці у відповідний ґрунт і помістити їх на зиму на сонячне місце. Тут рослина тепер може рости й ставати великою. На наступний рік їх можна висаджувати навесні або восени.

фото

Мульчування полуниці

Ще одним важливим моментом у догляді за полуницею є мульчування. Мульча має багато переваг в саду: по-перше, вона пригнічує небажані бур’яни, що є великою перевагою для полуниці, яка є слабкою в конкурентній боротьбі. Це також економить вашу роботу та час, бо інакше вам доведеться прополювати бур’яни. З іншого боку, шар мульчі утримує вологу в ґрунті, що економить воду та сприяє більш регулярному водопостачанню.

фото

Крім цих переваг, плоди вашої полуниці будуть лежати на сухій поверхні, захищаючи їх від гнилі та бруду. Також менше бризок води від поливу чи дощу, що сприяє кращому здоров’ю рослин. Це захищає рослини від численних грибкових захворювань, таких як сіра пліснява, яка інакше поширилася б на рослини через бризки води. Солома, мульча з кори, скошена трава або овеча шерсть є відповідним матеріалом для мульчі для полуниці.

Перезимівля полуниці

Полуниця – морозостійка рослина, яка без проблем може перезимувати на грядці в наших широтах. Як згадувалося вище, першим кроком є ​​обрізка ваших рослин після збору врожаю, головним чином для видалення хворих частин рослини. Перед тим, як ваша полунична грядка перезимує, ви повинні ще раз перевірити всі рослини на наявність хвороб і, якщо необхідно, видалити (частини) рослини, щоб усі рослини могли розпочати новий рік здоровими.

Попри те, що рослини полуниці добре переносять морози, перед зимою слід ще раз добре замульчувати ґрунт. Нанесіть більш товстий шар мульчі, ніж влітку, товщиною приблизно 10-15 см. Це збереже вологу в ґрунті та зігріє ваші рослини. Однак не закривайте рослини повністю. Попри те, що взимку рослини потребують менше води, час від часу їх все одно слід поливати, особливо в посушливі зими без дощу чи снігу. Інакше рослини можуть засохнути.

Якщо ви вирощуєте полуницю в горщиках, вам слід помістити рослини в горщиках на зиму в захищене, не морозне місце, наприклад, у теплицю або в прохолодне місце в будинку. Коріння в горщику більше піддаються впливу морозу і швидше пошкоджуються морозом.

полуниця

Полуниця: Хвороби з першого погляду

Полуниця – це культура, яка підходить новачкам. Якщо звернути увагу на ключові моменти, проблем не буде. До них відносяться вибір стійких сортів і регулярні заходи з догляду, як описано вище. Також важливо змінити місце розташування рослин полуниці через три роки, оскільки багато шкідників переносяться через ґрунт. Змішане вирощування з полуницею також може бути корисним для запобігання хворобам і шкідникам і захисту від них. Нижче ви можете побачити, які хвороби найчастіше спостерігаються у рослин полуниці:

Цікаво  Персик посадка - терміни, вимоги, догляд

Сіра цвіль (Botrytis cinerea)

Найбільш поширеним захворюванням є, ймовірно, сіра гниль (Botrytis cinerea) : рослини полуниці зазвичай заражаються під час цвітіння. В результаті на незрілих плодах з’являються коричневі плями, які згодом покриваються типовим нальотом цвілі. Всі заражені плоди необхідно видалити й обробити рослину часниковим відваром або кашкою з кропиви. Оскільки грибок може зимувати на рослинних рештках, ви обов’язково повинні восени знову видалити всі заражені частини рослини, щоб наступного року рослина знову могла прорости здоровими.

Кореневища та шкіряниця (Phytophthora cactorum)

Ці дві хвороби викликані несприятливими умовами місця проживання, тому мають тенденцію до спільного розвитку. Якщо ваші рослини полуниці промокли через ущільнений ґрунт, вони схильні до загнивання кореневища. Тому ця хвороба зазвичай проявляється досить швидко після посадки. Рослини дають чіткий сигнал, що місце не підходить. Спочатку буріє листя, потім уражені частини рослини в’януть і, нарешті, відмирають. Зазвичай в’янення спочатку спостерігається в серцевині, а потім поширюється на зовнішні листки. Коріння також гниють, тому можна побачити гнилі плями від червоно-коричневого до коричневого кольору.

Ви можете розпізнати гниль шкіряної ягоди по коричневим знебарвленим плодам, які з часом висихають. Зазвичай це вражає незрілі плоди, які, на жаль, стають неїстівними й гіркими. Обидві хвороби передаються ґрунтом, тому добре спланована сівозміна та чергування культур можуть допомогти їм запобігти.

Червона і чорна коренева гниль (Phytophthora frageriae)

Червона коренева гниль викликається грибком, який особливо добре розвивається в ущільненому ґрунті. При зараженні ріст листя та плодів сповільнюється, а листя стає стиснутим із синьо-зеленим забарвленням. Рослини також розвивають менше погонів. Крім того, нерідко починає загнивати коріння, причому спочатку уражаються бічні, а потім головні.

Чорна коренева гниль може бути викликана різними збудниками: грибками, нематодами, а також абіотичними факторами, такими як ущільнений ґрунт, жорстка сівозміна або пошкодження морозом. Тут також гниє коріння, через що рослини втрачають стійкість і просто вириваються з ґрунту. Розпізнати цю хворобу легко по тому, що коріння гниє, але внутрішня сторона коренів довго залишається білою.

Борошниста роса суниці (Spaerotheca macularis)

фото

Борошниста роса (Oidium) зазвичай утворює білий наліт на поверхні листя, і плоди починають гнити. Цей наліт зазвичай вважається характерним симптомом, але може бути відсутнім на полуниці. Натомість на нижньому боці листя з’являється червоне забарвлення, і листя згортаються. Причиною часто є недостатня аерація в поєднанні з високою вологістю та високою температурою вище 24 °C. Негайно видаляйте заражені частини рослин. Перевіреним побутовим засобом проти мілдью є харчова сода, змішана з водою, оскільки грибки не люблять лужне середовище.

Хвороба білих і червоних плям

Хвороба білої та червоної плямистості (Diplocarpon earliana, Mycosphaerella fragariae) також є грибковим захворюванням, яке викликає буро-червоні плями з білим центром на листках або без нього. Тут також видаляють заражені частини рослини, а решту рослини обробляють кропив’яною кашкою.

Суничне в’янення (Verticillium dahliae)

Полуничне в’янення (Verticillium dahliae) — ґрунтовий грибок, який викликає пожовтіння або навіть повне в’янення всіх частин рослини. Уражені рослини негайно утилізуйте. Щоб покращити ґрунт, тепер можна висіяти на уражених ділянках хрестоцвіті рослини, а потім внести їх залишки в ґрунт.

Дивіться також: Полуниця садова – де садити? Що їй подобається? Як зробити так, щоб у них було багато плодів?

Прокрутити вгору