Головна сторінка » Полуниця садова – де садити? Що їй подобається? Як зробити так, щоб у них було багато плодів?
Полуниця садова

Полуниця садова – де садити? Що їй подобається? Як зробити так, щоб у них було багато плодів?

Полуниця садова – де садити? Що їй подобається? Як зробити так, щоб у них було багато плодів? Полуниця чудово підходить для вирощування в саду – і в землі, вона буде красиво цвісти й плодоносити. Це не складно! Дізнайтеся, які вимоги має полуниця, як її вирощувати та доглядати.

Полуниця (Fragaria ananassa) – найпопулярніша ягода в Україні! Важко знайти людину, якій би не сподобався їх смак. У сезон кожен з нас із задоволенням з’їдає цілі пунетки. Так може варто задуматися про те, щоб самостійно виростити полуницю на власному городі? Це не складно! Скористайтеся нашою інструкцією, щоб створити на своїй ділянці невелику плантацію полуниці. Завдяки нашим порадам ви уникнете помилок і будете насолоджуватися смачними врожаями довгі роки.

Де садити полуницю?

Найкраща позиція

Полуниця добре росте практично на будь-якому ґрунті, але найкращі врожаї будуть отримані, коли вона матиме родючий водопроникний ґрунт з високим вмістом гумусу та слабокислим pH (5,5-6,5). Уникайте посадки полуниці в поглибленнях землі (тут дуже великий ризик замерзання) і на похилих схилах (під час сильних опадів рослини часто можуть постраждати через змив).

фото

Як підготувати ґрунт для полуниці?

Забезпечте рослинам ідеальні умови

Видалення бур’янів

Перед посадкою полуниці варто добре прополоти ґрунт, особливо позбутися від стійких бур’янів. Якщо їх видалення виявиться надто трудомістким, можна застосувати тотальні гербіциди, тобто. містять гліфосат (наприклад, Roundup). Залишення частини бур’янів або недостатнє видалення їх кореневищ призведе до того, що рослини відростуть з подвійною силою – тоді вони почнуть «душити» наші багаторічники (інтенсивніше забираючи з ґрунту поживні речовини та воду), що істотно знизить урожай.

Удобрення ґрунту

Восени (за рік до посадки полуниці) варто підгодувати ґрунт гноєм або розкисленим компостом (його завжди потрібно прикопати в землю). За відсутності органічних добрив використовуйте мінеральні багатокомпонентні добрива в дозах і термінах, зазначених виробником на упаковці.

Передній культура

Найкращими попередниками перед вирощуванням суниці є бобові (горох, квасоля, польова квасоля, люпин, вика, люцерна) або хрестоцвіті (ріпак, гірчиця). Невідповідні, яких ми повинні уникати за будь-яку ціну, включають: малина, морква, цибуля, помідори, хрестоцвіті, огірки, конюшина, люцерна і трави. Дуже хорошим попередником для полуниці є чорнобривці декоративні. Уже через чотири місяці вирощування чорнобривців популяція патогенних нематод зменшується на 90%!

Цікаво  Квіти тюльпани - розмноження, вирощування і застосування

Як садити полуницю?

Практичні поради

Полуницю, вирощену в ґрунті, краще висаджувати рядами з відстанню 40-50 см, а в ряду – 30-40 см. Занадто густа посадка призведе до того, що рослини будуть заглушати один одного, що негативно позначиться на плодоношенні та врожайності (плоди будуть набагато дрібнішими та кислими). Це також ускладнить належний догляд за рослинами. Дуже важливо правильно помістити рослину в ґрунт:

 • Верхівкову бруньку (серце) не можна засипати землею.
 • Занадто глибоко посаджена розсада полуниці погано розвивається.
 • Грунт навколо рослин слід ущільнити, щоб утворилося невелике поглиблення.

Поки молода рослина не приживеться, розсаду потрібно регулярно поливати. Чим старшої рослини, тим гірше плодоносять, тому вирощування полуниці на одному місці повинно тривати лише 2-3 роки.

Полуниця прекрасно плодоносить на другий рік після посадки. На 4-й рік плантацію суниці необхідно омолодити – викопати рослини, відокремити молоді саджанці, що утворилися на пагонах, і висадити їх на нове місце.

полуниця
Полуниця садова

Полуниця, вирощена в ґрунті, піддається сильній конкуренції з боку бур’янів. Розвитку небажаних рослин ефективно запобігає мульчування землі навколо полуниці – можна соломою, агротканиною або чорною плівкою.

 • У разі мульчування соломою, щоб запобігти розвитку хвороб, мульчу слід міняти щороку.
 • Якщо ви хочете використовувати агротканину або плівку, то найкраще спочатку покласти на землю шматок матеріалу, зробити в ньому отвори для розсади, а потім на ці місця висаджувати рослини.

Коли садити полуницю?

Терміни початку вирощування

Термін посадки полуниці залежить в першу чергу від того, який вид розсади у нас є. У нас є вибір – так звані саджанці. зелений, frigo та горщик. У садівничих магазинах найчастіше можна купити полуницю в горщиках.

 • Найкращий час для посадки полуниці в горщики – літо. Також часто використовується весняна посадка, адже саме тоді в садівничих магазинах з’являється найбільше саджанців. Найменш сприятливий час для посадки полуниці – осінь (погане вкорінення і підмерзання слабких рослин).
 • Зелені саджанці (викопані навесні або восени безпосередньо перед доставкою замовнику) висаджують навесні – до кінця квітня, або восени – починаючи з середини вересня.
 • Розсаду Фріго викопують у листопаді-грудні (в період спокою) і зберігають у холодних камерах (заморожують). Висаджуємо їх у травні або в середині червня. Перед посадкою їх необхідно поступово розморозити в прохолодному місці (протягом двох діб).
Цікаво  Осіння обрізка плодових дерев і декоративних кущів

Зверніть увагу на зовнішній вигляд придбаної розсади – рослини не повинні бути дуже сухими. Добре, щоб у них було 3-4 великих розвинених листків, а також не повинно бути зміни кольору на листових пластинках і коренях.

фото
Полуниця садова

Вирощування полуниці в жолобах або підвісних горщиках використовується переважно у виробничих господарствах. Такий спосіб вирощування значно покращує догляд та збір плодів, який виконується у вертикальному положенні. Але ми можемо побудувати таку конструкцію самі! Просто зробіть з дощок дерев’яний каркас, розмістіть на ньому жолоби, наповніть їх торфом або землею з городу або поставте в ринви горщики з квітами.

При такій системі вирощування рослини вимагають ретельного догляду – їх необхідно регулярно поливати, оскільки вони піддаються надмірному висиханню. Однак великою перевагою є відсутність бур’янів і легкий і приємний збір плодів.

Як доглядати за полуницею?

Вирощування крок за кроком

полив

Полуниця має неглибоку кореневу систему, тому вимагає регулярного поливу. Поливати рослини потрібно регулярно після посадки, від цвітіння до закінчення збору врожаю і в другій половині літа – коли формуються квіткові бруньки на наступний рік. Поливають полуницю вранці або ввечері. Ми ніколи не робимо це в середині дня під час сильного сонячного світла!

Прополювання

Важливо регулярно видаляти бур’яни протягом вегетаційного періоду. Знищення бур’янів слід проводити механічним способом (без застосування гербіцидів!). Найкраще використовувати граблі або сапи. Бур’яни видаляємо акуратно, щоб не пошкодити ніжні корінці полуниці. Одночасно розпушуємо верхній шар ґрунту на глибину 2-4 см.

Запліднення

При вирощуванні полуниці в ґрунті дуже важливо перед посадкою удобрити її органічними добривами. У наступні роки для підгодівлі полуниці можна використовувати мінеральні добрива (наприклад, «Фруктус» або «Флоровит») або універсальні суміші добрив (наприклад, типу «Азофоска» або «Поліфоска»). Однак слід бути дуже обережним, оскільки надмірне внесення азотних добрив спричиняє надмірне утворення пагонів і значне погіршення якості та лежкості плодів.

Цікаво  Квіти хризантеми - посадка, вирощування та догляд

Захист від морозу

Полуниця належати до морозостійких рослин, хоча є відбірні сорти, більш стійкі. Від зимових морозів їх слід належним чином захистити – для цього рослини вкривають білою агротканиною або солом’яними горбками.

Для людей, які не мають городу або ділянки, є варіант вирощувати полуницю на балконі або терасі. Найкращі сорти – ті, які плодоносять багаторазово, і ті, які дають багато пагонів – рекомендовані сорти: дуже смачний сорт «Кент» або стійкі до хвороб сорти «Остара» та «Рапелла». Сорт «Спокуса» має довгі звисаючі пагони, тому чудово виглядатиме в підвісних кашпо.

Які рослини краще вибрати?

Сорти полуниці

Купувати саджанці полуниці найкраще у великому садовому центрі. Тоді ми можемо бути впевнені, що рослини походять із відомого джерела, від виробників із відповідними сертифікатами. Не варто купувати розсаду на базарі, адже тоді ми не можемо бути впевнені, чи не заражені рослини хворобами, чи шкідниками!

Вибираючи сорт полуниці, слід звертати увагу в першу чергу на її вимоги. Також слід враховувати термін плодоношення, стійкість до хвороб і особливості росту рослини.

полуниця
Полуниця садова

Одноплідні сорти полуниці:

 • ‘Богота’ – пізно дозріває; великі, кисло-солодкі плоди, тверді, з міцною шкіркою, не вибагливі у вирощуванні,
 • «Ельвіра» – рано дозріває, плоди великі, інтенсивно червоні, ароматні, невибаглива у вирощуванні,
 • ‘Senga Sengana’ – дозріває середньопізньо, плоди середні, темно-червоні, ароматні, легко і надійно вирощувати.

Сорти полуниці, що плодоносять повторно:

 • ‘Kent’ – скороплідний, великий, блискучий, світло-червоний, дуже смачний плід,
 • ‘Ostara’ – великі плоди, дуже ароматні, стійкі до хвороб, придатні для заморозки,
 • ‘Rapella’ – великий плід, стійкий до транспортування, утворює мало пагонів, стійкий до хвороб.

Дивіться також: Полуниця сорти – догляд та вирощування

Прокрутити вгору