Головна сторінка » Правила обрізки плодових дерев – корисні поради
Правила обрізки плодових дерев

Правила обрізки плодових дерев – корисні поради

Правила обрізки плодових дерев – корисні поради. Плодові дерева потрібно обрізати хоча б раз на рік – найчастіше взимку або ранньою весною. Тільки тоді вони дадуть рясний плід. Коли обрізати плодові дерева? Яких помилок не варто допускати? Надаємо графік та правила розкрою.

Обрізка плодових дерев – чому це так важливо?

З якою метою взагалі проводиться обрізка плодових дерев? Правильна обрізка стимулює ріст молодих пагонів, завдяки чому ваші дерева ростуть швидше. Обрізка також збільшує кількість плодів і покращує їх якість. Правильно підстрижені фруктові дерева нагородять вас гарним зовнішнім виглядом, рясним плодоношенням і здоровим і довгим ростом.

Обрізка плодових дерев також дозволяє видаляти зайві пагони, щоб на плоди потрапляло якомога більше світла. Чим більше сонця, тим смачніші фрукти! Санітарна обрізка необхідна для позбавлення від уражених хворобами гілок, старих, пошкоджених після морозної зими або зламаних снігом, градом або вітром. Ви також можете виконувати регулярні формуючі зрізи – це гарантує, що ваші дерева матимуть бажану форму, наприклад, з низькою розлогою кроною, що полегшить збір плодів.

Коли обрізати плодові дерева? Рекомендовані дати

Не знаєте, коли обрізати плодові дерева? Перш ніж представити вам розклад, розділений на конкретні види, вивчіть кілька загальних правил. Існує два основних терміни зрізання – зимовий (коли плодові дерева відпочивають) і літній (коли вони ростуть). Більшість видів обрізають взимку або ранньою весною (лютий-березень). Це стосується, наприклад, яблунь, груш, деяких слив і волоських горіхів.

Коли найкраще починати зимову обрізку? Це залежить від морозостійкості даного виду, регіону України та поточної погоди. Обрізку плодових дерев проводять тоді, коли немає ризику сильних морозів. Ідеальним буде сухий бездощовий день з плюсовою температурою. Якщо ви живете в Україні, ви можете підстригтися приблизно на 2 тижні раніше. Якщо на сході – краще почекайте тиждень-два.

Цікаво  Вирощування туї та догляд в саду

Загальним правилом є те, що в першу чергу обрізають найбільш морозостійкі породи (смородина, айва, яблуні, груші, ягоди). Чутливі до низьких температур види обрізайте трохи пізніше – це стосується, наприклад, чорноплідної горобини, пізніх сортів сливи, абрикосів, нектаринів, які краще зрізати в березні або навіть у квітні.

Коли слід обрізати кісточкові дерева, наприклад черешню? Оскільки вони дуже сприйнятливі до бактеріальних захворювань, оптимальний час для обрізки – літо – з кінця липня до кінця серпня (відразу після плодоношення), щоб знизити ризик зараження.

Деякі види фруктових дерев мають різні терміни зрізання залежно від того, для чого вони використовуються. Наприклад, базова дата зрізу – лютий-березень, але другий зріз, цього разу т.зв. вовчки, тобто молоді пагони, що ростуть вгору, потрібно робити влітку. Також нелегко вибрати дату обрізки сливових дерев — пізньостиглі краще обрізати на самому початку весни, а ранньостиглі — в кінці літа, в серпні або навіть у вересні.

Складно? Не переживай! Нижче ви знайдете доступний графік з інформацією про те, коли обрізати плодові дерева різних порід.

Правила обрізки плодових дерев

фото
 • Яблуні: основна обрізка – середина лютого/кінець березня. Видалення вовків – липень/серпень.
 • Дерева груші: основна обрізка – середина лютого/кінець березня. Додаткова літня обрізка – липень/серпень.
 • Персик: основна зрізка – квітень.
 • Сливи: основна обрізка пізньостиглих сортів – березень/кінець квітня. Зрізання ранньостиглих сортів і видалення вовчків – після збору врожаю, найчастіше в серпні-вересні.
 • Черешня: основна зрізка – після збору врожаю, найчастіше в липні-серпні.
 • Черешня: основна обрізка – після збору врожаю, найчастіше в липні/серпні.
 • Абрикоси та нектарини: зрізають навесні (квітень) або влітку (з середини липня до кінця серпня).
 • Агрус: основна обрізка – з лютого до кінця березня вирізаємо чотирирічні й старші пагони. Альтернативний термін зрізання – з середини липня до середини серпня.
 • Смородина: основна зрізка – з середини січня-початку лютого до кінця березня.
 • Чорноплідна горобина: основна зрізка – березень (вирізають пагони старше 6 років).
 • Малина: обрізати після збору. Літнє плодоношення малини – в серпні. Дозрівання малини восени – з жовтня по листопад.
 • Чорниця та ягоди хаскапу: з середини лютого до кінця березня.
 • Айва: основна зрізка – лютий/березень.
 • Виноградна лоза: основну обрізку проводять на рубежі лютого-березня (не пізніше, інакше рослина буде піддаватися витоку соків), додаткову обрізку для виправлення надлишку молодих пагонів – на рубежі липня-серпня.
 • Волоські горіхи: основне зрізання з середини лютого до кінця березня, але спочатку зробіть пробний зріз, щоб побачити, чи не витікає сік з рослини. Якщо так, то кращою буде більш пізня дата, наприклад, на рубежі травня чи червня.
Цікаво  Кипариси в саду: характеристика, сорти та догляд

Правила обрізки плодових дерев – інструкція

Як обрізати плодові дерева? Техніка видалення зайвих гілок залежить насамперед від віку та породи дерева. Якщо рослина молода, то обрізку слід обмежити формуванням крони й видаленням відмерлих, пошкоджених і зростаючих всередину пагонів. Якщо плодове дерево старше, його необхідно сильно обрізати – це стосується яблуні, груші та вишні. Ось короткий посібник про те, як обрізати фруктові дерева навесні:

 • Якщо дерево старе, запущене і не обрізане багато років, почніть з надмірного освітлення крони, щоб сонце потрапляло всередину дерева. Видаліть деякі більш товсті гілки, а потім проріджуйте дрібніші гілки, особливо якщо вони перетинають одна одну або ростуть до центру крони. Це омолоджувальна обрізка – ви можете оплатити її частинами, якщо вас турбує стан вашого дерева.
 • Щоб запобігти утворенню пнів, зріжте гілки та гілки безпосередньо за потовщенням або розвилкою.
 • Вкоротіть менші гілки й пагони відразу за здоровим пагоном. Однак стежте, щоб пагін не був спрямований до центру крони, інакше гілка піде не в тому напрямку.
 • Головне – гладкий і чистий зріз. Обов’язково вибирайте правильний, добре заточений інструмент!
 • Молоді пагони й тонкі гілочки (до 2,5-3 см) обрізають ручним секатором. Зріжте більш товсті гілки (до 4-5 см) за допомогою дворучного секатора, бажано з подовженими ручками. Ви можете вибрати секатор із ковадлом (краще для твердіших гілок) або секатор з ножицями (для зрізання м’яких гілок).
 • Садова пилка використовується для зрізання більш товстих гілок і сучків. Хорошим вибором є гнута пила з лисячий хвіст.
 • Викидайте менші гілки та інші органічні відходи в дерев’яний компостер.
Цікаво  Обрізка плодових дерев. Деякі вже можна різати!
Правила обрізки плодових дерев

Обрізка плодових дерев – найпоширеніші помилки

Як обрізати плодові дерева без помилок? Найпоширенішою помилкою є різання занадто великого за один раз. Якщо ви видалите занадто багато гілок і пагонів, дерево може захворіти й, ймовірно, дасть багато непотрібних бур’янів. В цьому випадку краще розділити нарізку на кілька етапів.

Ще одна помилка – використання невідповідних і недостатньо гострих інструментів. Дерево буде сильно хворіти, а рани на корі можуть додатково інфікуватися – особливо якщо не продезінфікувати інструменти.

Ще одна поширена недбалість садівників-початківців – не захист різаних ран. Пам’ятайте, що сліди, залишені після обрізки, необхідно закрити відповідним препаратом, який прискорить загоєння та має протигрибкові та антибактеріальні властивості. Рекомендовані продукти включають, наприклад, садову мазь – її можна купити в магазині або навіть зробити самостійно (змішавши емульсійну фарбу і фунгіцид).

Обрізка фруктових дерев для вас більше не секрет!

Регулярна обрізка дерев у саду відіграє важливу роль у їх правильному розвитку. Коли обрізати плодові дерева і як приступити до цієї необхідної процедури, ви тепер знаєте. Сподіваємося, що з нашими порадами доглядати за фруктовими деревами стане набагато легше!

Дивіться також: Підрізка дерев – правильна обрізка дерев

Прокрутити вгору