Головна сторінка » Смородина догляд: все, що вам потрібно знати!
Смородина догляд

Смородина догляд: все, що вам потрібно знати!

Смородина догляд: все, що вам потрібно знати! Смородина, як чорна, так і кольорова, є одними з найбільш часто культивованих плодових кущів. Вони невибагливі й дають численні цінні плоди, тому їх популярність з кожним роком зростає. Однак, щоб смородина рясно плодоносила, за нею потрібно правильно доглядати.

Смородина догляд – які умови любить смородина?

Смородина – це високі чагарники, які в природі зустрічаються в Азії та Європі (включаючи Україну), населяють узлісся, лісові галявини, поблизу водойм і помітні зарості. У вирощуванні є в основному корисні сорти, які добре пристосовані до нашого клімату та мають низькі вимоги, але залежно від сорту вони потребують різної обрізки.

Місце

Найкраще місце для смородини – тепле, захищене від вітру і сонячне місце. Хоча кущі добре переносять півтінь, плодоносять вони рідше (плоди дрібніші й більш кислі). Всі сорти смородини морозостійкі, але кольорова більш стійка до низьких температур, а чорна трохи чутливіша до заморозків, а в найхолодніших районах країни може підмерзати в суворі зими, тому перед зимівлею її варто вкривати. Ґрунт навколо них товстим шаром мульчі.

Земля

Смородина буде рости на будь-якому звичайному садовому ґрунті, але найкраще вона буде приносити врожай на родючому, багатому гумусом, водопроникному та постійно злегка вологому ґрунті зі слабокислим pH. Однак для них не підійдуть піщані, легкі, сухі й неродючі ґрунти, а також холодні, важкі, вологі й глинисті.

Цікаво  Обрізання дерев і кущів - як і коли це робити?

Як доглядати за смородиною?

Смородина не вимагає особливого догляду, крім правильної обрізки й підгодівлі. Однак, оскільки вони мають досить поверхневу кореневу систему, вони чутливі до посухи й можуть потребувати зрошення влітку. З цієї ж причини варто замульчувати землю навколо них, наприклад, скошеною травою, тирсою або корою, що зменшить не тільки випаровування води, але й розвиток бур’янів.

Посадка

Найкращий час для посадки смородини – осінь (жовтень-вересень). Кущі дуже великі, тому їх висаджують на відстані приблизно 1,2/2 x 1,8/2 м (відстань залежить від сорту). Кущі потрібно садити на кілька сантиметрів глибше (приблизно на 5-6 см), ніж вони виросли до цього часу, щоб основи їхніх пагонів могли вкоренитися, зміцнюючи рослину та забезпечуючи її більше води та поживних речовин. Після посадки кущі варто обрізати, вкоротивши їх пагони на 1-3 нирки над землею, що дозволить їм краще розгалужуватися.

Запліднення

Найкраще плодоносить смородина в родючому ґрунті, тому щороку її варто підгодовувати органічними добривами (наприклад, компостом, гранульованим гноєм, біогумусом) і додатково багатокомпонентними мінеральними добривами, бажано призначеними для підгодівлі плодових дерев і кущів і містять магній (важливий). елемент у вирощуванні смородини).

Обрізка

Однією з найважливіших процедур догляду при вирощуванні смородини є обрізка. Залежно від сорту кущі обрізають дещо по-різному, що в основному пов’язано з різницею в їх урожайності.

Цікаво  Вирощування гліцинії - що робити, щоб він красиво цвів?
Смородина догляд

Кольорова смородина (біла і червона) добре дає врожай як на 1-3-річних пагонах, так і на старших (5-6 років) і на коротких пагонах, тому її зрізання слід починати через 5-6 років після посадки. Обрізати кущі можна ранньою весною (з березня до середини квітня) або влітку, після збору врожаю. Під час лікування видаляють усі зламані, хворі та пошкоджені пагони, а в наступні роки також пагони віком 7 років і старше. Також можна вирізати зайві однорічні пагони, які зайво загущають крону, і вкоротити однорічні пагони на ½, що сприяє утворенню великої кількості плодоносних коротких пагонів. Після кожного зрізу на кущі повинно залишитися приблизно 3-4 втечі кожного року.

Найкраще чорна смородина плодоносить на 1-3-річних пагонах, тому її обрізку починають на 3-4 рік після посадки, а процедуру проводять влітку, після збору врожаю. Під час живцювання видаляють хворі, пошкоджені та деформовані пагони, вирізають пагони віком від 4 років. Після обробки на кущі повинно залишитися приблизно 5-6 однорічних пагонів, 3-4 дворічних і 3-4 трирічних. Однорічні пагони чорної смородини не вкорочують.

У всіх смородини, щепленої на штамб, слід також видаляти пагони, що ростуть від підщепи , бо вони можуть заглушити благородний сорт.

Цікаво  Малинове дерево обрізка - корисні поради

Смородина догляд – захист від хвороб і шкідників

Смородина – рослина досить чутлива до хвороб (зокрема, борошнистої роси американського аґрусу, опадання листя смородини, плямистості листя білої смородини), тому може потребувати захисту. Якщо ви помітили перші симптоми захворювання, варто використовувати органічні та рослинні препарати (наприклад, БІО спрей від грибкових захворювань – Compo, Lencare спрей від грибкових захворювань – Agrecol або рослинні екстракти та відвари, наприклад, хвоща або часнику), і тільки якщо вони не допомагають, потягніться до одного з рекомендованих на цей час хімічних засобів захисту рослин.

Профілактика також може допомогти захистити смородину від хвороб, зокрема: отримання здорового садивного матеріалу, підбір сортів, стійких або толерантних до поширених захворювань, згрібання та видалення опалого листя з кущів.

Також смородині можуть загрожувати шкідники, найнебезпечнішим з яких є смородиновий жук. Кліщ викликає серйозні деформації листя і пагонів, послаблює плодоношення кущів, але для боротьби з ним використовується мало препаратів (Мовенто 100 SC, Ортус 05 SC), тому варто застосовувати профілактику, яка полягає у видаленні та знищенні уражених пагонів, уникнення посадки смородини в безпосередній близькості від старих кущів смородини й вирощування найменш сприйнятливих до шкідника сортів.

Дивіться також: Яблуня догляд: як посадити, обрізати й удобрювати?

Прокрутка до верху