Головна сторінка » Яблуня догляд: як посадити, обрізати й удобрювати?
Яблуня догляд

Яблуня догляд: як посадити, обрізати й удобрювати?

Яблуня догляд: як посадити, обрізати й удобрювати? Ви прагнете піднятися до верхівок дерев і зірвати свіже стигле яблуко, прогулюючись власним садом? Читайте далі, щоб дізнатися, як правильно посадити яблуню та як за нею доглядати, щоб вона давала солодкий урожай, який ви шукаєте. Дізнайтеся, які продукти допоможуть вам підтримувати здоровий ріст і захистити його від шкідників.

Рідна яблуня – це красиве дерево, яке відносно легко вирощувати та в правильних умовах, тому воно може рости на всій нашій території. Він прикрасить будь-який сад і нагородить вас смачними фруктами, повними вітамінів. Давайте поетапно розберемо, що потрібно знати про догляд за яблунею, щоб у неї були найкращі умови для зростання.

Яблуня догляд – як правильно вибрати яблуню?

Є багато різних сортів яблунь на вибір, але ми рекомендуємо вибрати той, який стійкий до яблуневої парші, однієї з найпоширеніших хвороб цих дерев.

Старі сорти яблунь зазвичай самозапильні, тому їм потрібен інший сорт, який одночасно цвіте поруч. Однак зараз на ринку представлено багато самозапильних сортів, тому достатньо одного.

Яблуні за підщепою

Частина плодового дерева, яка утворює коріння і, можливо, нижню частину стовбура, називається підщепою. Це один з ключових критеріїв при виборі яблуні. Це безпосередньо впливає на те, як швидко дерево росте, наскільки воно стає високим і коли воно починає родити.

фото

Найпоширеніші приклади, які ви можете зустріти:

  • М26 – солом’яного кольору, з багатою кореневою системою, раннім плодоношенням і високоякісними плодами.Придатний для вирощування дерев у формі тонкого веретена.Дерева виростають до 3 метрів у висоту.
  • М9 – найпоширеніший вид, повільніше зростаючий, з більш раннім початком плодоношення, але більш чутливий до посухи. Також підходить для вирощування колоно видних сортів. Виростає у висоту 1,8-2,4 метра.
  • ММ106 – середньорослий, родити починає через 3 роки, досягає висоти 4,5-5 метрів, має класичну форму крони.

Яблуні за терміном дозрівання

Залежно від сезону дозрівання яблуні поділяють на літні, осінні, ранньозимові й пізньозимові:

  • літні яблуні мають плоди, придатні для негайного споживання (приблизно в середині серпня),
  • Осінні яблука дозрівають для споживання через 2-8 тижнів після збору врожаю (з кінця серпня до середини вересня).
  • Ранньозимові сорти мають плоди, готові до споживання через 8-12 тижнів після збору врожаю (кінець вересня)
  • пізні зимові сорти мають яблука, придатні для тривалого зберігання до 12-24 тижнів після збору (кінець вересня).
Яблуня догляд

Яблуня догляд – посадка яблуні

Висаджуючи яблуні, зверніть увагу на вибір правильного місця, терміну та точної обробки. Про все це ми простежимо в наступних рядках.

Цікаво  Вирощування туї та догляд в саду

Де посадити яблуню?

Ідеальне місце – це сонячне, тепле місце, яке не піддається постійному вітру. Ґрунт має бути легким, водопроникним, насиченим поживними речовинами та вологим, але не надто мокрим. Оптимально, якщо воно буде нейтральним або слабокислим.

Коли садити яблуню?

Садити яблуні рекомендується восени – в кінці жовтня або в листопаді. Дерево виграє від вологи, яку воно отримує взимку. Але їх можна садити й в інший час, до квітня.

Як садити яблуні?

Найпростіший спосіб почати вирощувати яблуню – купити молоде деревце, готове до посадки. Тепер давайте поетапно розберемося, як їх правильно посадити.

Викопування ями – викопайте у вибраному місці яму, яка повинна бути у два-три рази більше кореневої системи дерева. Відкладіть викопаний ґрунт, змішайте його з добре підготовленим компостом і використовуйте ним пізніше, щоб заповнити яму.

Коренева обробка – видаліть з кореневої системи всі пошкоджені або гнилі коріння. Обріжте кінці збережених міцніших коренів, що покращить потік води до рослини та допоможе їй швидше прижитися.

Замочування дерева – замочене у воді дерево має бути належним чином зволожене (протягом мінімум 2 годин і максимум 24 годин).

Опорний кілок – молода яблунька потребує опори, яку забезпечить дерев’яний кілок, поставлений в центр ями. Якщо нижній кінець стовпа обпалити на вогні, він прослужить довше.

Помістивши дерево в яму – на дно ями насипаємо органіку – компост або добре перепрілий гній – і ставимо саджанець за кілок. Поступово досипайте землю під коріння і струшуйте саджанець, щоб він міцно застряг між корінням.

Утрамбовування ґрунту – додайте землю, що залишилася так, щоб місце щеплення було на 10-12 сантиметрів над землею.

Підв’язування яблуні. Тоді просто прив’яжіть стовбур дерева до стовпа. Не робіть вісімку, щоб вона не утримала рослину, якщо воно впаде, утворюючи повітряний зазор у ґрунті під ним.

Полив – таким чином полийте дерево хоча б одним відром води й дайте йому вбратися. Це полегшить прилипання землі до коренів. Після поливу рекомендуємо внести в ґрунт шар універсального добрива.

Зворотна засипка ґрунту – потім засипте та ущільніть решту ґрунту.

Обрізка після посадки – обрізка після посадки видаляє зайві пагони та спрямовує подальший ріст дерева.

Яблуня догляд – обрізка яблуні

Обрізка яблуні – важливий захід, від якого залежить як кінцева форма крони дерева, так і якість дозрівання плодів. Після посадки роблять післяпосадковий розріз, який надає саджанцю основну форму.

Цікаво  Квіти хризантеми - посадка, вирощування та догляд

НАША ПОРАДА

Якщо ви садите яблуні восени, рекомендуємо дочекатися весни, щоб зробити зріз після посадки, оскільки взимку зріз може погано зажити.

Протягом перших трьох-чотирьох років після посадки дерева, т. зв зрізи для догляду, щоб створити міцну, відкриту крону, яка буде давати майбутні врожаї.

Коли яблуня починає родити, проводяться тільки доглядові обрізки, які передбачають видалення хворих, пошкоджених або загущених гілок. Їх проводять за потреби, бажано через рік.

Як обрізати яблуню?

Обрізка після посадки передбачає виділення «середньої смуги» – перпендикулярно зростаючого пагона і трьох-чотирьох пагонів, що ростуть з боків з інтервалом не менше 10 сантиметрів. Відібрані пагони обрізають так, щоб залишилося 2-3 нирки, остання з яких спрямована вгору. Центральна смуга повинна виходити за бічні пагони мінімум на 10 сантиметрів. Решта пагони видаляють повністю.

На наступний рік обрізаємо центральну частину ребра так, щоб воно виступало за бічні пагони. На них видаляємо крайні нарости, спрямовані перпендикулярно вгору.

На третій рік продовжують формувати крону, видаляючи зростаючі в кроні пагони, які перехрещуються або іншим чином загущають. Гілки, що ростуть з бічних/кореневих гілок, можна залишити, якщо вони мають місце для росту, або повністю видалити.

Встановіть новий ярус, вибравши листя, що ростуть із середостіння, так, щоб вони були принаймні на 50 сантиметрів вище останньої нижньої гілки, потім виберіть на них найбільш підходящі листя, як би зрізавши після посадки, і обріжте їх.

фото

Яблуня догляд

Коли обрізати яблуню?

Найкращий час для формування крони, догляду та омолоджувальної обрізки – рання весна. У сортів, які плодоносять на однорічній деревині (наприклад, Рубін), необхідна також літня обрізка, яку проводять у кінці травня — на початку червня. Їх також можна використовувати в інших сортах, коли потрібно змінити форму крони або уповільнити ріст дерева. Роблять їх шляхом видалення загущаючих пагонів.

Обмеження зав’язування плодів

Якщо ми хочемо, щоб яблуня була досить великою, щоб добре визрівала, необхідно також обмежити зав’язування плодів. Це робиться шляхом видалення деяких яблук, що розвиваються, щоб в одному ряду яблунь залишалося не більше двох яблук.

Яблуня догляд – підживлення яблуні

Щоб наша яблуня правильно росла, ми повинні регулярно забезпечувати її необхідними поживними речовинами, такими як азот, кальцій, фосфор, калій і магній. При посадці яблуні в ґрунт можна додати калій і фосфор. Найпростіше використовувати NPK добриво, яке додають у ґрунт восени, а потім знову навесні.

Цікаво  Роджерсія - посадка і догляд, сорти та види

Також важливо регулярно вносити в ґрунт перегній, наприклад з кінського гною. Однак якісне підживлення забезпечується і внесенням зрілого компосту. Стимулювати його створення можна, додавши в компост прискорювач.

Захист від шкідників і хвороб

Список шкідників і хвороб, які загрожують яблуні, досить великий. Однак завдяки природі та допомозі сучасної науки їм можна добре запобігти. Зараз ми разом розглянемо найпоширеніші з них, які вам можуть зустрітися, і порадимо відповідне обприскування і терміни обприскування яблуні.

Яблунева білокрилка

Це найпоширеніша причина ураження яблуні. Личинки виїдають плоди зсередини, на поверхні яких потім утворюються характерні рубці. Уражені таким чином плоди передчасно опадають.

У боротьбі з цим шкідником ефективні палички білого клею, накладені на дерево приблизно за 10 днів до цвітіння. Відповідним хімічним захистом є, наприклад, Неемазал ТС.

Яблуневий короїд

Ще одне поширене джерело яблуневого фітофторозу: ці черв’яки вилуплюються на листках або плодах і проникають у плоди зовні.

Продукти, подібні до тих, що використовуються на Pilarca, ефективні як профілактичний засіб. Захист проводять за потреби, найчастіше на рубежі травня та червня або наприкінці липня.

Попелиці

Ці шкідники часто атакують плодові дерева, пошкоджуючи листя і молоде листя, викликаючи їх затримку і недостатній ріст.

Профілактичні заходи слід проводити в передвесняний період, коли знищуються зимуючі яйця попелиці, наприклад, Піримо дуже ефективний і при цьому не вбиває корисні організми.

Крім перерахованих, існують і інші види шкідників, але ці найбільш поширені, а з іншими потрібно боротися досходовим обприскуванням.

Яблунева парша

Це одна з найнебезпечніших хвороб яблуні, яка вражає як листя, так і плоди.Викликається грибком Venturia inaequalis і спочатку проявляється у вигляді малопомітних коричнево-зелених плям на листках, які поступово відмирають.Також коричнево-зелені плями з’являються на листках. плоди, які вони поступово перетворюють на паршу і можуть спричинити розтріскування яблук.

Яблуня догляд

Кілька сучасних сортів яблуні стійкі до цієї хвороби (наприклад, Топаз, Рубінола та ін.), але для інших потрібне відповідне обприскування. Наприклад, можна використовувати фунгіцид Белліс або біопрепарат Альтела.

Обприскують безпосередньо перед і незабаром після цвітіння, а потім влітку під час сильних опадів приблизно кожні 10-14 днів.

Борошниста роса яблуні

Також називається білою гниллю яблунь, це грибкове захворювання яблунь, яке вражає листя, пагони, квіти, а іноді й плоди. Уражені листя і пагони поступово відмирають.

Дивіться також: Вирощування вишні – що варто пам’ятати?

Прокрутка до верху