Головна сторінка » Целозія срібляста, гребінчаста і периста. Росте в саду
Целозія

Целозія срібляста, гребінчаста і периста. Росте в саду

Целозія срібляста, гребінчаста і периста. Росте в саду. Целозія (Celosia L.) — рід рослин родини амарантових, найважливішим представником цього роду є целозія срібляста (Celosia argentea). Його батьківщиною є тропічні й субтропічні райони Африки, а також Південна і Центральна Америка. Також багато його в Китаї та Індії, де, як і амарант, целозию вирощують як овочеву та лікарську рослину.

Назва целозия походить від грецького «kileos», що означає «вогненний, палаючий» і відноситься до кольору квіток червоного сорту рослини.

Целозію дуже легко виростити, її легко розмножити з насіння, її можна їсти як овоч або використовувати як пряність. Целозія, звичайно, ще не повністю відкрита рослина, яка може зробити більше, ніж заведено вважати.

Целозія срібляста, гребінчаста і периста

Коли рослина користується особливою популярністю на полицях магазинів, зазвичай для цього є конкретна причина: вона надзвичайно красиво або надзвичайно довго цвіте ; виявляє підвищену стійкість до несприятливих умов або має швидкий і сильний ріст і т. д. Особлива популярність целозії також заснована на красі квітів, але це, по суті, результат їх аномальної деформації. Целозія є популярною декоративною рослиною принаймні з початку минулого століття, і за цією популярністю стоїть справді дивовижна історія:

Коли селекціонери проводили досліди з індійським сортом Celosia argentea var. argentea, вони вивели целозію з досить унікальними квітами. Замість звичайних прямостоячих суцвіть на ньому були дивно кучеряві квіткові стрічки. Задоволений селекціонер назвав цю целозію Celosia argentea var. cristata “чубатий”. Ще більше він був у захваті, коли патологічне збільшення верхівки квіткового пагона при подальшому вирощуванні набуло фантастичних форм.

Цікаво  Обрізка саду навесні

Нині зустрічаються плоскі й високі «півнячі гребінці», хвилясті й кучеряві, білі, жовті, помаранчеві, червоні, фіолетові, фіолетові й барвисті візерунки. Деформація квіток целозії, ймовірно, пов’язана з переїданням; занадто добре забезпечені рослинні клітини не формують пагони нормально, а утворюють тип ліпоми. Чому ці тканини так красиво забарвлені, досі не досліджено.

Існує три ботанічних різновиди целозии сріблястої, які іноді розглядаються селекціонерами як самостійний вид:

 • Базовий сорт целозії сріблястої (Celosia argentea var. argentea) з прямостоячими яйцевидними або циліндричними колосами суцвіть.
 • Целозія гребінчаста (Celosia argentea var. cristata) – рослини утворюють характерні гребінці суцвіть.
 • Целозія периста (Celosia argentea var. plumosa) – рослини утворюють пухнасті (пір’ясті), прямостоячі суцвіття, що складаються з деформованих дрібних квіток.

З усіх цих целозий виведено багато інших сортів, точно визначити які можуть тільки фахівці. Якщо хтось хоче виростити якийсь конкретний сорт целозии, то варто скористатися послугами продавців, які його добре знають. Окремі сорти істотно відрізняються за висотою, зовнішнім виглядом і призначенням, і садівникові не байдуже, що він купує.

квіти

Як виростити целозию? Поради

Посів целозії

  Целозію можна виростити з насіння дуже просто і без будь-яких проблем, тому насіння целозії сріблястої можна знайти в кожному садовому центрі й навіть у супермаркетах навесні. Насіння інших видів можна придбати в інтернет-магазинах.

  • Підготуйте горщики з садовою землею, змішаною з піском.
  • Дрібне насіння найкраще змішати з піском, що полегшить рівномірний посів.
  • Посіяне насіння злегка присипте землею.
  • Поставте горщики у світле місце, але не на сонці, при температурі від 18 до 20°C.
  • Протягом періоду проростання, який триває від одного до трьох тижнів, субстрат потрібно підтримувати рівномірно вологим.
  • Коли сіянці досягнуть 5 см, їх можна пересаджувати в балконні ящики.
  • Висаджувати їх можна досить густо (близько 30 саджанців на квадратний метр ящика).
  • Тільки тепер молоді рослини можуть поступово звикнути до сонячного світла.
  • Ви можете точно розрахувати, коли на ваших грядках з’явиться море квітів целозии, адже від посіву до цвітіння рослині потрібно 10-12 тижнів.
  Цікаво  Ялівець можжевельник: догляд та розмноження

  Якщо швидко видалити відцвілі суцвіття, період цвітіння целозії може тривати до глибокої осені.

  Місце і субстрат для вирощування целозії

   Целозія срібляста всіх сортів потребує світлого та провітрюваного місця, її можна вирощувати при температурі від 16°C до 24°C. Зазвичай підходить сонячне місце, але опівдні може стати занадто жарко. Целозія добре росте в садових умовах, і наші середні літні температури знаходяться в межах оптимального діапазону.

   Висаджувати целозию в ґрунт можна тільки тоді, коли немає загрози нічних заморозків, найкраще в кінці травня, коли земля вже прогріється. Розсаду целозії можна вирощувати у звичайному квітковому ґрунті, а на клумбах – у звичайному садовому. Занадто бідний ґрунт можна збагатити компостом. У свою чергу, занадто родючий ґрунт слід змішати з піском. Целозія більш чутлива до надлишку добрив, ніж до дефіциту поживних речовин.

   Грядки з целозией не можна розташовувати поруч з грядками з іншими видами сімейства амарантових, такими як шпинат, мангольд, лобода, амарант, буряк або іресина, оскільки вони не люблять товариства своїх родичів.

   Целозія догляд – полив і підгодівля

    Цікаво  Ківі в саду – види й догляд

    Целозія — рослина, якій для повного насичення не потрібно багато:

    • Поливати потрібно регулярно, але краще занадто мало, ніж занадто багато. У природі росте переважно в африканських саванах, де не страждає від надлишку вологи.
    • Поливати слід щоразу, коли підсихає верхній шар субстрату.
    • Додаткові підгодівлі не потрібні, тому що квітковий ґрунт досить родючий.
    • Використовувати рідкі добрива слід дуже обережно, особливо без аналізу ґрунту та ретельних досліджень.
    • Целозія не вимагає обрізки, але її можна зробити, тому що вона ідеальна для зрізаних квітів і сухих букетів.
    • Якщо швидко видалити відцвілі суцвіття, період цвітіння целозії може тривати до глибокої осені.
    Целозія

    Целозія

    Чи можна перезимувати целозию?

     Целозію зазвичай вирощують як однорічну квітучу рослину. Насправді це ботанічна багаторічна рослина, яка просто не може пережити наші зими. Приблизно з 5°C умови стають занадто холодними для тропічної рослини, хоча вона може вижити й при більш високих температурах.

     Розмноження целозії

      Усі целозії можна легко розмножити насінням, але не всі вони дають однакову кількість насіння. Якщо хтось хоче використовувати для розмноження целозії насіння власних рослин, то потрібно враховувати дуже скромний урожай. Це стосується переважно популярної целозії C. argentea var. cristata або вар. plumosa, в основному добре відомі сорти «Каракас» або «Венесуела».

      Вирощування целозии з насіння також може дати несподівані результати. Насіння не успадковує характеристики батьківської рослини, і наступне покоління може виглядати зовсім інакше. З цієї причини вирощування целозії може бути ще більш захоплюючим.

      Дивіться також: Догляд за ліліями в саду

      Прокрутка до верху