Головна сторінка » Весняна обрізка саду – посібник для початківців
Весняна обрізка саду

Весняна обрізка саду – посібник для початківців

Весняна обрізка саду – посібник для початківців. Весна – час обрізати багато садових рослин, але перш ніж взяти в руки пилу або секатор, згадаймо найважливіші правила укорочення пагонів. Враховуємо також вимоги окремих видів.

Велика помилка не обрізати. Хоча кущі, що ростуть у природному середовищі, можуть обійтися без такої обробки, більшість садових вимагають догляду, щоб правильно розвиватися. Пам’ятайте, що працювати потрібно якісними, гострими інструментами.

Навіщо вкорочувати пагони?

Така обробка необхідна для того, щоб рослини зі здерев’янілими пагонами (декоративно-листяні та хвойні кущі або фруктові дерева) мали міцні гілки, вкриті здоровим листям і вкриті квітами. Якщо їх не обрізати, то їхня крона стає все більш густою і затіненою у внутрішніх частинах, що негативно позначається на формуванні листових і квіткових бруньок. Існує також більший ризик зараження хворобою, оскільки пагони після дощу сохнуть повільніше. Обрізка стимулює розгалуження рослин, стимулює більш рясне цвітіння і плодоношення, дозволяє зберегти потрібну форму і розмір крони, позбутися від пошкоджених або сухих гілок, а також від вогнищ хвороб.

Весняна обрізка саду – коли обрізати що?

Час і техніка зрізання для окремих дерев і кущів відрізняються. Одні краще обрізати в період спокою, інші – під час вегетації. Якщо ми зробимо це в невідповідний час, ми можемо, наприклад, не дочекатися квітів у певний сезон. Для всіх рослин ми обрізаємо, коли температура вище 0°C, у сухий сонячний день, щоб зменшити ризик потрапляння патогенів у рани. При мінусовій температурі рани не можуть загоїтися, а пагони піддаються морозам і хворобам.

Період після спаду сильних морозів і до початку вегетації ідеально підходить для догляду та санітарної обрізки. Тому видаляємо сухі, підмерзлі й хворі пагони, аж до неушкодженої частини. Також позбавляємося від деяких гілок, що ростуть у високій щільності – не тільки по краях рослини, але і в середині. Ми зрізаємо безпосередньо над здоровою брунькою, яка спрямована крона (на 3-4 мм вище; зрізання між бруньками може призвести до загибелі гілки), або над пагоном, який буде підтримувати здоровий ріст.

Цікаво  Догляд за тюльпанами – що про це потрібно знати?

Більшість кущів і плодових дерев (яблуні, груші, сливи, абрикоси, персики) обрізають на т.зв. період спокою, в безлистому стані – ранньою весною, і навіть взимку, тому цю процедуру називають зимовою обрізкою. Хворі уламки, які надмірно потовщують коронку і вовчки, тобто однорічні вертикальні пагони, що ростуть з гілок.

фото

Іноді плодівники починають обрізку на початку лютого, якщо зима м’яка. Однак безпечніше почекати до березня, іноді навіть до квітня, коли пройдуть морози. Небажано проводити обробку протягом повного вегетаційного періоду, оскільки тоді рани спричиняють значні втрати води рослинами.

Весняна обрізка саду

Рання весна (до початку вегетації) також є найкращим часом для першої стрижки листяних живоплотів з бирючини, самшиту або граба (тоді видаляється більша частина останньої порослі) та кущів з декоративними пагонами (наприклад, кизилу та верби) та листя (барбарису, міхурника). Другий (коригувальний) зріз проводять влітку, в липні (найпізніше до середини серпня). Калина, гамамеліс, перукові дерева, рододендрони, азалії та магнолії взагалі не вимагають такого лікування.

З хвойними (туями, кипарисами, тисами, ялівцями) слід бути обережними, оскільки їх пагони чутливі до морозів. Ми обрізаємо їх лише за мить до відновлення вегетації.

Терміни весняної зрізки кущів з декоративними квітами залежать від періоду цвітіння даного виду. Якщо він припадає на літо (з другої половини червня), як у кущових і букетних гортензій, будлей, японських лугів, троянд, перстачу, клематисів або лаванди, то обробку проводять ранньою весною. Квітки з’являються на пагонах цього року, тобто тих, що виросли в даному сезоні. Зрізаємо їх низько, на 15-30 см над землею – це позитивно позначиться на формуванні міцних гілок і стимулює рясне цвітіння.

Весняна обрізка саду

Ранньою весною не обрізаємо кущі, що цвітуть навесні на торішніх пагонах – бузок, жасмин, форзицію, кущі, мигдаль, тамарикс, ранню таволгу, вербу, золотолистник, айву чи верес. Тільки після цвітіння вкорочуємо гілки мінімум на 1/3 довжини. Якщо ми хочемо омолодити кущ – навіть на 2/3 його довжини.

Як це зробити безпечно?

Сама процедура не така складна, як може здатися. Найголовніше, щоб інструменти були гострими й змащеними. З тупими важче працювати й легше поранитися. Тупий секатор або ножиці розчавлять пагін. Місце зрізу має бути максимально рівним і гладким (при необхідності розрівняйте гострим ножем), а шкірка/кора не повинна бути розтерта. Це впливає на швидкість загоєння рани. Перед зрізанням протріть леза тканиною, змоченою денатурованим спиртом, а після процедури нанесіть садову мазь з фунгіцидом.

Цікаво  Як садити лілію? Поетапна посадка лілій

Крім того, його слід розрізати по діагоналі, під кутом 45 градусів. Це прискорить відтік води з рани. Щоб запобігти безконтрольному ламанню товстих гілок під час їх укорочення, спочатку підпилюйте їх знизу.

фото

Які знаряддя потрібно використовувати при весняній обрізці рослин?

Попри те, що сьогодні ручне обладнання в основному витіснене механічним, без секатора або ножиць в саду важко обійтися. На жаль, перед покупкою ми не маємо можливості оцінити якість сталі, з якої виготовлені леза, тому можемо покладатися лише на репутацію виробника. У випадку пилок зуби із загартованої сталі зазвичай можна розпізнати за тим, що вони темніші за решту леза, хоча це не завжди так.

На ринку багато дешевих і посередніх товарів, а наявність антифрикційного покриття (наприклад, тефлону) ще не означає високої якості. Важливо відрегулювати отвір лез і ручок інструментів, оскільки це дозволяє їм краще лягати в руку.

Маленькі одноручні секатори незамінні при видаленні тонких гілочок (приблизно до 1,5 см) або зів’ялих квітів на клумбах. Дворучний секатор з більш довгими ручками, що виконують роль важелів, може обробляти більш товсті здерев’янілі пагони, діаметром до 4 см, навіть у важкодоступних місцях.

Якщо їх додатково оснастити шестернями, вони будуть зрізати гілки товщиною до 5,5 см. З обладнанням на штанзі ми з легкістю зрубаємо, наприклад, вовчка на яблуні – секатор типу жирафа оснащений телескопічним списом довжиною до 6 м і змінною головкою для кріплення пилки. Так звані Ножиці шпальти – з довшими лезами, ніж у секаторів – можна використовувати для формування живоплотів і великих кущів.

Якщо в місті багато живоплотів, то варто придбати механічні ножиці для формування крон декоративних кущів. Зубчаста ножова планка виконує швидкі рухи вперед-назад – різання відбувається між рухомими ножами та нерухомими контрлезами. Комфортну роботу забезпечують ножиці вагою до 3 кг, оснащені насадкою для зачерпування пагонів. Стрижку великих рівних поверхонь полегшує довга ріжуча планка, але вона не повинна бути довшою за 60-80 см, оскільки нею буде важко маневрувати.

Цікаво  Жовта малина - путівник від А до Я

Весняна обрізка саду

Для високих рослин найкраще підходять моделі з телескопічною штангою. Для стрижки більшості кущів достатньо легких і тихих електроножиць. Акумуляторні версії зручні й не потребують підключення до розетки під час роботи. Ті, що мають коротку ріжучу планку, ідеально підходять для формування рослинні скульптури (наприклад, самшит або тис). Після заміни леза ними можна підстригти краї газону.

Весняна обрізка саду

Гілки, які не можна зрізати сучкорізами або ножицями, можна видалити ножівкою. Живу деревину (гілки) знімають за допомогою пилки, яка називається «лисохвіст», із загнутим полотном довжиною до 40 см, часто також з регульованим кутом. Лучкова пила з простим змінним полотном, прикріпленим до гнутої рами, дозволяє різати суху деревину, наприклад, дошки та гілки великого діаметра.

Варто звернути увагу на те, чи легко замінюється пилковий диск, бажано на кнопку. Універсальна пила, з прямим полотном, використовується для різання живих гілок і сухої деревини. Деякі ручні пилки можуть бути встановлені на телескопічну трубку з регульованою довжиною.

Використання бензопили дозволяє швидко і легко зняти велику кількість гілок або розрізати деревину на менші колоди. При виборі пристрою варто враховувати його вагу, баланс, рівень шуму і те, чи зручно він лежить в руці. Якщо ми маємо намір використовувати його біля будинку, краще вибрати зручну електропилу, наприклад, акумуляторну.

Він досить тихий, відразу готовий до роботи й не виділяє вихлопних газів. Паливні інструменти масивні, сильно вібрують в руках і потребують обслуговування. Якщо у нас багато старих дерев навколо будинку, іноді краще найняти спеціаліста, щоб прибрати дерево.

Дивіться також: Весняна обрізка фруктових дерев – коли і як обрізати дерева?

Прокрутка до верху